СРБИ ОБОЖАВАЈУ ОВО ЦВЕЋЕ, А НИКО НЕ ЗНА ДА ЈЕ ОТРОВНО: Ни у лудилу не уносите ову биљку у кућу
Можда је паметније овом цвећу се дивити из далека
У стара времена момци и девојке су брали ђурђевак, јер су веровали да доноси срећу у љубави. У Србији је био обичај да се на Ђурђевдан људи украшавају ђурђевком као симболом расцветалог пролећа. Ђурђевак се може препознати по белим звонастим цветовима који расту на стабљици и нагињу се на једну страну. Такође даје сладак мирис. Ђурђевак се у средњем веку користио као биљни лек помешан са мелемима.
Али да ли сте знали да је ова биљка у ствари отровна и може бити лоша и по људе, али и по кућне љубимце?
Александра (18) ПРОДАЛА НЕВИНОСТ за 2 МИЛИОНА долара, а посебан ШОК је КОМЕ и у шта УЛАЖЕ НОВАЦ
КАФА ГОЈИ: Ево како ПРЕТЕРАНА конзумација овог НАПИТКА, утиче на ОРГАНИЗАМ, умор и ПАД ЕНЕРГИЈЕ
Иако се догађа ретко, ипак је могуће да овај цвет изазаове фаталне последице. Осим тофа, може да изазове неправилан рад срца, дијареју, дезоријентацију, замагљен вид, осип. Веома је препоручљиво одмах потражити медицинску помоћ ако се било који део биљке прогута.
Ђурђевак садржи срчане гликозиде, једињења која могу утицати на нервни систем, стомак и срце. Они се користе у лечењу срчане инсуфицијенције, али могу бити фатални када се прогута више од препоручене дозе. Извештаји показују да ђурђевак има више од 38 срчаних гликозида, и док се неки могу пречистити у медицинске сврхе, већина њих се не може пречистити за безбедну употребу. Сви делови ђурђевка су отровни, а посебно његово корење и семе. Његов сок такође може изазвати упале на кожи, а бобице, цветови и стабљике такође имају токсине.
Тровање ђурђеваком може се десити када се прогутају делови биљке - као што су листови, цветови или корен, а посебно је отровна за децу и кућне љубимце. Неки од симптома који се могу јавити након узимања ђурђевка укључују неправилан рад срца, дијареју, дезоријентацију, замагљен вид и осип или копривњачу, између осталог. Стручњаци саветују да одмах потражите медицинску помоћ ако прогутате било који део биљке.
Јачина тровања ђурђеваком зависи од тога који део биљке је унет, колико је унето као и од времена између узимања и лечења. Уобичајени болнички третмани укључују инфузију, лекове против токсина или употребу активног угља за апсорпцију токсина.
Упркос својим отровним својствима, људи често имају ђурђевак у кућним баштама. Најбоље је користити баштенске рукавице када рукујете ђурђеваком како бисте избегли кожне реакције.