СВЕ ИХ ЈЕ ВИШЕ И ВИШЕ: Да ли сте и ви "хеликоптер родитељ"?
Добро обратите пажњу...
Јесте ли родитељ који са својим дететом ради сваки домаћи задатак, уместо њега решава проблеме у школи и с пријатељима, контролише сваки његов корак? Уколико сте се препознали у овом опису, можда сте, а да нисте ни свесни, и ви такозвани "хеликоптер родитељ".
Термин "хеликоптер родитељи" односи се на родитеље који су свеприсутни, облећу око деце, ометају им игру, бране их од свих пожељних и непожељних фрустрација и не остављају их на миру. Иако кажу да нису за "хеликоптер" модел васпитања, истраживања показују да је из године у годину све више родитеља који својој деци, жаргонски речено, не дају да дишу.
ИСПУНИЛА ОБЕЋАЊЕ: Зимске чаролије у снегу са ћеркицом, а тек колико је СМРШАЛА! (ФОТО)
Код нас је иста ситуација, каже психолог Милица Грујић.
- Термин долази из америчке психологије, али обухвата све родитеље који се превише ангажују, превише бдију у односу на своју децу - објашњава она.
Овај модел родитељства погубан је и за родитеље и за децу. Родитељи су нон-стоп у стању забринутости и оптерећени жељом да од свега заштите своје дете.
МУЖ ЈЕ ОСТАВИО ЗБОГ ТРИДЕСЕТ ГОДИНА МЛАЂЕ СЕКРЕТАРИЦЕ: Њена освета је за памћење и препричавање!
- Озбиљна истраживања кажу да је овај стил родитељства погубан за децу превасходно зато што им тиме шаљемо поруку да немамо поверења у њих, да не верујемо довољно да ће они сами урадити нешто добро, па због тога увек мора неко од родитеља да се меша. И са друге стране, није добро зато што деца морају да навикну од малена на одређену врсту фрустрација као саставни део живота - истиче Милица Грујић.
Љубав родитеља према дедету и његову бригу не може да разуме онај ко то није осетио и доживео. Међутим, стручњаци кажу да постоји граница између бриге и претеране бриге.
Криза у БРАКУ наступа после ДЕСЕТ година, а ево и ЗАШТО и како да избегнете РАЗВОД!
- Родитељ треба да буде укључен у живот свог детета, треба да буде заинтересован за то шта се детету дешава, а исто тако треба да припреми и дете и себе да је нормално да се дешавају грешке, да је нормално да постоји фрустрација и да не може да се добије све на готово. Као у свему у животу, најтеже је наћи баланс, али је тај баланс потребан за оптимум између контроле и хеликоптер родитељства и нечега што се зове ангажован и здрав родитељ - закључује Грујић.
Уколико нисте sigurrni где је граница и како наћи баланс, немојте се устручавати да потражите помоћ педагога или психолога, како бисте свом детету омогућили нормално одрастање, развој и осамостаљивање.