Све што треба да знате о ванматеричној трудноћи
Будите упућене...
Нормална трудноћа почиње тако што након оплођења, јајна ћелија пролази кроз јајовод до материце, усади се у њен зид, и почиње да расте. Након изостанка менструације, следи биохемијска потврда трудноће, према добро утврђеним параметрима, који, између осталог, подразумевају и правилан раст нивоа ХЦГ-а у крви у првим недељама другог стања. Међутим, у одређеним ситуацијама, долази до измештања јајне ћелије, која се усади вам саме материце, што представља озбиљно здравствено стање, које захтева да на време буде препознато од стране лекара.
ЈАБУКЕ СУ НЕОПХОДНЕ У ТРУДНОЋИи: Када чујете зашто, јешћете их сваки дан!
Иако је уобичајен колоквијалан назив - ванматерична трудноћа, прецизнији је - ектопична, с обзиром на то да јајна ћелија може да буде стационирана и одмах уз материцу, или пак у грлићу материце.
Муж нас је сликао и рекао да је ово последња ноћ коју ћу провести жива, сутрадан сам...
Описали смо уобичајне процес остајања у другом стању. Компликације настају када се јајна ћелија усади и почне да расте изван материчне шупљине - у јајоводу, јајнику, грлићу материце или зиду трбушне шупљине.
Који симптоми указују на ектопичну трудноћу?
Оно што може бити врло збуњујуће, јесте да су симптоми ванматеричне испрва исти као и симптоми нормалне трудноће. Први знак је свкако изостанак менструације, а ту си о остали типични знакови, попут јутарњих мучнина, повраћања, осетљивости, на мирисе, умора, отицања зглобова.
Међутим, управо због опасности да се ово стање превиди, потребно је да ваш гинеколог након установљавања трудноће путем теста, уради како ултразвук, тако и одређене биохемијске анализе.
САВЕТИ СЕКСОЛОГА: Како да разговарате са децом о сексу
Ултразвук показује где се налази јајна ћелија, с тим да се не може ослањати само на ову методу, уколико је у питању сувише рана трудноћа, која се може установити само биохемијски. Стога је важно да ваш лекар прати поменути ниво ХЦГ-а у крви,јер он треба да се удвостручује на свака два дана. Уколико није тако, то је поуздан знак који указује на неправилност.
Такође, поменимо и симптоме који могу бити алармантан сигнал да се ради о ектопичној трудноћи: Оштар бол, нарочито у доњем делу стомака, пробадања у раменима и леђима, повишена телесна температура, убрзан рад срца, крварење. У случају манифестовања оваквих симптома, треба хитно да се јавите лекару.
Могући узроци ектопичне трудноће
У пракси се показало да ванматерична трудноћа најчешће настаје због оштећења јаовода, недовољно развијене и искривљене материце.
Потом, не треба занемарити ни одређене инфекције, нпр. хламидија је чест узрок оваквих абнормалности. Затим, упала картлице, ендометриоза - стање које ствара ожиљке око јајовода или на ткиву.
У контексту могућих узрочника треба поменути и хормонални дисбаланс, раније оперативне захтвате на јајоводима, а узрок могу бити и раније киретаже и абортуси, вештачка оплодња..
БУДУЋЕ ЗВЕЗДЕ: Занимљиве чињенице о бебама рођеним у ФЕБРУАРУ, које сигурно ниси знала!
Ванматерична трудноћа је стање које не може да се задржи и захтева лекарску интервенцију. Уколико се ништа не предузима, може да дође до крварења, пуцања јајовода, што су све компликације које могу бити опасне по живот труднице.
Након утврђивања ектопичне трудноће, гинеколог изводи киретажу, како би се неадекватно усађена јајна ћелија уклонила. Ако се вамнматерична трудноћа не установи на самом почетку, већ пар недеља касније, онда је неминован оперативни захват.
У сваком случају, општа препрука је да се одмах након што сте установили трудноћу, јавите свом гинекологу ради даљих потребних прегледа, како бисте били сигурни да је све у реду, односно како бисте на време реаговали у случају одређених абнормалности, попут ектопичне трудноће.