СВЕТИ САВА БЛАГОСИЉА ИЛИ ПРОКЛИЊЕ: Срби вековима верују да ОВА појава ДАНАС може наслутити велико ЗЛО
У српским православним храмовима на данашњи дан се прославља спомен оснивача Српске православне цркве
Српска православна црква данас слави дан свог утемељивача. Од половине 19. века Савиндан се слави као школска слава. Свети Сава је слављен и као заштитник заната.
У српским православним храмовима на данашњи дан се прославља спомен оснивача Српске православне цркве. Свети Сава је своју отаџбину препородио и просветио, био учитељ побожности и честитости.
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ САВА! Ево које НАРОДНЕ ОБИЧАЈЕ би требало да испоштујете - Молимо Бога да данас ЗАГРМИ
ЗАШТО ЈЕ МАНАСТИР ЖИЧА ЦРВЕНЕ БОЈЕ? За то је заслужан Свети Сава, а постоји и веровање које је језиво
Свети Сава приказан је у нашем народу као велики доброчинитељ. Он је даровао људима многа знања и вештине, многа материјална и духовна добра. У предањима је представљен као неко ко учи људе да ору и копају, он је доносилац ватре, женама је откривао тајне кувања, учио их да ткају, уводио нове занате и усавршавао већ постојеће...
Свети Сава је био најмлађи син великог жупана Стефана Немање, крштен као Растко. Када се замонашио на Светој гори узео је име Сава. Његовим устоличењем за архиепископа 1219. године утемељена је и аутокефална Српска православна црква.
Свети Сава се сматра зачетником српске средњовековне књижевности, па је стога и заштитник просветних установа.
Култ Светог Саве, који се у народу развио након преношења његових моштију из Бугарске у манастир Милешеву био је толико јак да је довео до тога да су и Турци почели да се крсте над његовим моштима. Из тог разлога мошти Светог Саве спаљене су на Врачару.
По неким предањима, верује се да је Свети Сава још увек жив и да борави међу Србима. У друштву Бога или неког другог свеца, он путује с краја на крај земље и људима дели правду.
Често се замишља као старац седе браде прерушен у просјака, који искушава ближње молећи их за гостопримство или какву другу услугу. У зависности од њихових поступака, он их благосиља или проклиње.
Међутим, правда Светог Саве није увек онаква какава се очекује од једног хришћанског свеца. У њега су, понекад учитаване и мрачне стране разних хтонских паганских божанстава. Дешава се да он не кажњава преступнике, већ да их награђује, а да смерне људе кажњава.
У једној од легенди, Свети Сава је бацио проклетство на читаво село (проклео је сељане да немају свој дом, већ да се потуцају по туђим кућама просећи хлеба) само зато што један човек из тог села није хтео да му удели хлеб.
Ово показује да је у народу однос према Светом Сави био подвојен, што је и иначе било према бићима које поседују велику моћ. Од њега се очекивала помоћ и заштита, али се осећао и страх од његових хировитих поступака.
Постоји и веровање да је лош знак ако на Светог Саву грми и да ће се сигурно нешто рђаво десити, пошто су удари громова изузетно ретка појава зими. О грмљавини на Светог Саву говори се и у народној песми "Почетак буне на дахије".
Исто тако постоји и веровање да сунчан дан на Светог Саву доноси благостање и срећну и родну годину.