Са зимом иде и КОНДЕНЗАЦИЈА: Влага изазива АЛЕРГИЈЕ код деце и одраслих, а овако је НАЈБОЉЕ ДА ЈЕ СЕ РЕШИТЕ
До развоја плесни долази због превелике кондензације водене паре у грејаном стамбеном простору која се у контакту с хладним зидовима, поготово зими претвара у капљице, које притом влаже слојеве боје и гипса
Када говоримо о штетним појавама у нашим кућама и становима, гљивице и плесни на зидовима засигурно спадају у категорију опаснијих, посебно за осетљиве особе склоне алергијским реакцијама. Ако сте имали среће па се с овом почасти нисте сусрели у властитом домаћинству, сигурно сте с њима барем једном имали блиски сусрет у неком другом простору, где сте приметили ружне мрље по зидовима уз онај карактеристични мирис , присутан и кад их и голим оком не видимо.
До развоја плесни долази због превелике кондензације водене паре у грејаном стамбеном простору која се у контакту с хладним зидовима, поготово зими претвара у капљице, које притом влаже слојеве боје и гипса. Најчешће се вишак влаге ствара, јер просторије у својим домовима не проветравамо довољно, али узроци могу бити и лоша изолација зидова, и продор хладноће у просторе.
Ако сте уочили ова 2 СИМПТОМА - ТО ЈЕ БОЛЕСТ ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ: Овако вас тело упозорава, РЕАГУЈТЕ НА ВРЕМЕ
НАЈСТАРИЈА СРПКИЊА (107) САВЕТУЈЕ: Њен рецепт за дуг живот је савим једноставан, битна је ЈЕДНА СТВАР!(ФОТО/ВИДЕО)
Како плесан воли природне материјале, у просторијама где се радо гнезди не препоручује се кориштење дрвених зидних облога, зидних тапета, али ни тепиха и завеса од органских материјала који задржавају влагу.
Ваља напоменути како све раширенија употреба и уградња ПВЦ столарије такође подстиче развој гљивица и плесни с обзиром на то да таква врста изолације онемогућава измену спољашњег и унутарњег ваздуха, а тиме и природно исушивање зидних површина. У сваком случају, плесан је тек последица прекомерног накупљања влаге, чије узроке треба решавати детаљно и квалитетно, јер ће нам у супротном зидови опет убрзо променити боју.
Наиме, споре, малене честице којима се плесан множи присутне су свуда око нас, а развијају се тако да наиђу на повољне услове, односно одговарајући ниво топлине и влажности. Неким врстама плесни довољно је тек 48 сати да се поново развију након уклањања, тако да проблем ваља решавати у корену, односно детектовати одакле влага долази и прикладно томе деловати.
Ако је плесан прекрила мању површину, можете се и сами упустити у борбу против ње одговарајућим средствима из домаћинства или из специјализованих продавница. При том свакако морате припазити да користите адекватна заштитна средства – маску за лице, гумене рукавице и заштитне наочаре.
Чишћење би се требало обављати уз отворен прозор од просторије која се третира и накнадно често проветравање и уз затворена врата осталих просторија у стану или кући и обавезан излазак из третиране просторије која ће се проветравати у насредним сатима.
Након што ћете “црну мрљу” пажљиво уклонити мокром тканином, по могућности натопљеном дезицијенсом, очишћену површину попрскајте активним фунгицидом, или другим ефикасним средством за сузбијање даље појаве плесни. Како би се спречило стварање “гнезда”, стручњаци саветују свакодневно проветравање макар на неколико минута, посебно током хладнијег дела године како би се топлина, влага и устајали ваздух заменили хладним, сувим и свежим спољашњим ваздухом, а да се зидови не охладе.
Уз место где се опет појављује плесан корисно је сместити електрични радијатор који ће грејати, односно исушивати микролокацију за влажнијег раздобља, а ако проблем не успете сами да решите, у помоћ позовите стручњаке.
Када је влагом захваћена већа површина зида у дубљим слојевима, потребно је темељно исушивање и санација која може укључивати уклањање.
Природним путем против мрља
Медицински алкохол
Одређена средства против гљивица и плесни која се нуде на тржишту у специјализованим радњама одликују се ефикасношћу, те су, барем се тако представљају, нетоксични и сигурни за здравље свих укућана.
Но, ако желите бити сто посто сигурни да вам оно што користите неће нашкодити, можете посегнути и за производима из домаћинства. Најефикаснији и најпогоднији уз опрез при кориштењу је медицински алкохол етанол, док се за наношење на влажна места препоручује користити његову 80-постотну концентрацију, јер га већ разблажити влага на коју се наноси.
Друга природна средства за сузбијање плесни и гљивица, но не у толикој мери препоручљива су сирћетна киселина, као и мешавина алкохола и салицилне киселине. Код свих је потребан опрез при коришћењу, као и добро проветравање просторије захваћене са плеснима.