7 невероватних начина на које љубав мења наш мозак: Заљубљени не блистају без разлога
Шта каже наука?
Кад се заљубимо, често помислимо на чуда која се дешавају у нашем срцу и нашој души. Али, ретко када помислимо какве се промене догађају у нашем мозгу. Научници тврде да љубав мења начин на који размишљамо.
НИЈЕ ЦРВЕНА! Ова БОЈА ПОЈАЧАВА ЛИБИДО, а ЕВО како да припремите терен за ВРЕЛУ АКЦИЈУ!
Ако ти ОВО КАЖЕ, знај да је реч о ПРАВОМ АЛФА МУЖЈАКУ! Овакав мушкарац зна шта жели, а то си ти!
ПРИНЦ ИЗ БАЈКЕ НЕ ПОСТОЈИ! Ево која је РАЗЛИКА између филмског и МУШКАРЦА у РЕАЛНОМ животу!
Ево које промене се догађају у нашем мозгу кад изгубимо главу за неким.
Љубав је као дрога, то вам је вероватно одавно познато. При самој помисли на вољену особу преплављује нас еуфорија, што се догађа и зависницима када узму наркотике. Наравно, заљубљивање је много прикладније и изазива здраву зависност, али будимо искрени - кад се заљубимо, постајемо зависници (од друге особе).
Више није само “ја, ја и ја”. Сада размишљате у множини и ваш мозак се уопште не мучи да се “прешалта” са “ја” на “ми”. Од рођења смо повезани са мајкама и, на изненађење научника, ова веза се трансформише и мења сваки пут кад се заљубимо. Наиме, веза коју имамо са “другом половином” или дететом је много снажнија од везе коју имамо са мајком.
Заљубљивање је добро за наше срце, али и за наше ментално здравље. Код заљубљених особа регистрован је виши ниво допамина који је у вези са задовољством и еуфоријом. Поред тога, студије показују да људи који су у позитивним, здравим везама живе дуже, срећнији су, мудрији и имају боље ментално здравље.
Једна од највећих предности заљубљивања је што ћете научити како да се ослоните на другу особу и како да се она ослања на вас у тешким животним ситуацијама. Изградња поверења у вези је пресудна, а ваш мозак вам у томе и те како помаже.
С друге стране, научно је доказано да када се заљубимо наш фронтални кортекс - део мозга задужен за расуђивање - почиње да се искључује. Кад смо заљубљени, мање је вероватно да ћемо бити критични или скептични према особи до које нам је стало.
Лептирићи у стомаку могу да се претворе у рептиле сваки пут кад нас додирне особа у коју смо заљубљени. У здравим, стабилним везама држање партнера за руку довољно је да елиминишете стрес, снизите крвни притисак, ублажите физички бол и поправите здравље. Здрава, охрабрујућа веза заправо побољшава наше физичке функције и позитивно утиче на рад мозга.
Ако сте се икада запитали шта је кључ дуговечности везе, наука је понудила одговор. У студији која је процењивала парове који су себе дефинисали као “лудо заљубљене”, научници су открили да су им центри за награђивање у мозгу засветлели тек када су угледали фотографије вољене особе.
У центру за стрес истраживачи су открили смањење активности осветљења. Желимо вам да центри у вашем мозгу што дуже светле, јер ћете тако и ви дуже блистати - и појединачно и у пару!
Слично везама које се стварају између мајке и бебе, и у емотивним везама ствара се осећај сигурности између партнера. Како старимо и мењамо се, тако наше тело памти мождане циклусе и фазе кроз које смо прошли у младости, па кад се осетимо изнова повезаним са осећајем кад смо били беба, преплављују нас сигурност и задовољство.
Истраживање је такође показало да када осећамо љубав према некоме то искључује део нашег мозга који контролише страх и негативне емоције.
КОЛИКО МУШКАРАЦА ЈЕ МНОГО!? Ово морају да ЗНАЈУ ДЕВОЈКЕ које од својих партнера КРИЈУ ПРОШЛОСТ!