Добро се ПАЗИТЕ ТОКОМ ОДНОСА: Ово је ПОЛНО ПРЕНОСИВА БОЛЕСТ која је потпуно ОТПОРНА НА АНТИБИОТИКЕ, ево који су симптоми
За ову болест није довољно само узети лек и наставити са својим животом
Здравствени званичници упозорили су да добити полно преносиву болест није тако једноставно и да није довољно узети лек и наставити са својим животом, те да такав став може да има потенцијално разорне последице.
Британска агенција за здравље и безбедност саопштила је да су у Енглеској потврђена три нова случаја бактерије Neisseria gonorrhoeae, која изазива гонореју, а отпорна је на антибиотике, и то код једне жене у 20-им у Лондону и хетеросексуалног пара у 20-им из Мидлендса, пише "The Сун".
"Чим ме ЗАТЕЖУ ФАРМЕРКЕ, избацим вечеру!" Нина Радуловић открила како је СМРШАЛА и шта је њен тајни ЧИСТАЧ организма
У петак је дан ЧУДА И МИЛОСТИ БОЖЈЕ, славимо зачеће Светог Јована Крститеља: Ево коме ће тога дана БОГ испунити ВЕЛИКУ ЖЕЉУ
Пре тога је у децембру 2021. објављен случај младића из Лондона, такође у 20-им, који је добио ову бактерију.
Цефтриаксон је главни антибиотик који се користи за лечење гонореје у Великој Британији, па постојање соја који је отпоран на овај антибиотик значи да ће бити тешко лечити ову полну болест.
Још увек није познати да ли сој реагује на азитромицин, још један антибиотик који се често користи у борби против гонореје.
Тренутно нема познатих веза између случајева у Лондону и Мидлендсу, али је истрага у току.
"После неколико година без иједног случаја овог тешког облика гонореје, сада видимо четири случаја у последња два месеца. Прерано је рећи да ли ће ово бити почетак дугорочног тренда, али знамо да су полно преносиве болести генерално у порасту. Добити полно преносиву болест није тако једноставно као узети лек и наставити са животом. Ако се не лечите правилно, оне могу да имају дугорочне утицаје на ваше и здравље вашег партнера. Ако томе додамо отпорност на антибиотике, утицај на живот појединца постаје још већи", истакла је др Кати Синка, шеф одељења за полне болести у Здравствено-безбедносној агенцији.
Веома је важно излечити гонореју што пре, јер у супротном може да доведе до озбиљних дугорочних здравствених проблема. Може да се прошири на репродуктивне органе и изазове пелвичну инфламаторну болест (ПИД) што може да доведе до дуготрајног бола, неплодности и других компликација везаних за трудноћу.
Код мушкараца може да доведе до болне инфекције тестиса и простате, што у неким случајевима може да доведе до смањене плодности.
Типични симптоми гонореје укључују густ зелени или жути секрет из вагине или пениса, бол при мокрењу, бол и нелагодност у ректуму и бол у доњем делу стомаку, те крварење између менструација.
"Постоје једноставни кораци које можете да предузмете да бисте смањили ризик од гонореје и других полних болести. Користите кондом редовно и исправном са свим новим или повременим партнерима, редовно се тестирајте и ако имате било какве симптоме као што је неуобичајени секрет, немојте имати односе док се не тестирате", поручила је др Синка.