Од напетости до ОЗБИЉНИХ здравствених СТАЊА - ево зашто су односи некада БОЛНИ
Око 28% жена старости од 20 до 40 година доживљава бол током односа.
Бол током секса омета живот испуњен животом. Али због чега се јављају болни сексуални односи?
"ЈЕДВА САМ ПРОНАШЛА БИЛО ШТА У ГАЋАМА!" Жене откриле да ли их привлаче или одбијају ДЛАКАВИ мушкарци
БЕЗОБРАЗНО ДА НЕМА ДАЉЕ! Једанаест реченица које МУШКАРЦА "ДИЖУ" инстант, ДОВОЉНА је и ПРВА, полудеће ако ово изговориш
Мушкарци, НИЈЕ ТО ТЕСТО! Ово је ВОДИЧ ЗА ДОДИРИВАЊЕ ЖЕНСКИХ ГРУДИ: Ево кад иде шака, а кад иду усне и језик
Према неким извештајима, око 28% жена старости од 20 до 40 година доживљава бол током секса. Међутим, немогуће је утврдити тачан број оних који пате од овог проблема: чак и у нашем модерном прогресивном друштву ова тема остаје табу. С тим у вези, многе жене више воле да трпе, бирајући да издрже нелагодност током секса или потпуно одбију интимност са партнером, што озбиљно утиче на њихов лични живот.
Бол током секса
Вулводинија – тако се у медицини обично назива хронични акутни бол у вулви и у предворју вагине. У зависности од природе, постоје две врсте ове болести:
вулводинија, када је бол стално присутан;
синдром вулварног вестибулитиса, или вестибулодинија, када се бол јавља као резултат иритације захваћеног подручја (током секса, уметања тампона или чак због ношења преуских фармерки).
Требало би схватити да је сама вулводинија симптом и да га може изазвати низ разлога. Међу њима, лекари називају оштећење пудендалног нерва, локалну преосетљивост на гљивичне инфекције и слабост мишића дна карлице. У неким случајевима, бол се може појавити и због специфичних здравствених стања.
Вагинизам
Односи се на невољну напетост вагине и њених мишића, која се обично јавља током секса, уметања тампона или гинеколошког прегледа. Вагинизам се може јавити како при првом покушају вагиналне пенетрације, тако и након неколико година активне сексуалне активности. Најчешће до тога доводе психички проблеми: ментални поремећај, надахнути стереотипи о сексу, доживљено силовање или узнемиравање. Сасвим је могуће излечити ову болест, а 95% жена се успешно излечи уз помоћ физиотерапије, употребе дилататора и специјалних вибратора и рада са психологом.
Фибромијалгија и бол током секса
Људи са овом дијагнозом пате од хроничног, претежно симетричног мускулоскелетног бола у целом телу. Симптоми фибромиалгије, поред болног секса, укључују и преосетљивост, умор, лош квалитет сна, главобоље и синдром иритабилног црева.
Важно је напоменути да се болест дијагностикује седам пута чешће код жена од 30 до 50 година, а болест је посебно акутна са почетком менопаузе. Лекари верују да је узрок фибромиалгије јак стрес, промена у крвним судовима, хормонски отказ, физичка траума или генетска предиспозиција. Као таква, не постоји лек за ову болест, али права терапија може помоћи у ублажавању симптома.
Ендометриоза
Са овом дијагнозом, ћелије ендометријума (унутрашњи слој зида материце) расту и прелазе његове границе. Бројни симптоми могу указивати на ову тегобу: бол у доњем делу стомака, који се јавља и појачава пре менструације, умор, проблеми са бешиком и сама вулводинија.
Према статистикама, 176 милиона жена широм света старости од 20 до 35 година пати од ендометриозе, али постављање ове уобичајене дијагнозе је и даље тешко и траје у просеку седам година. Због тога је важно разговарати о свим симптомима током посете лекару, укључујући и болан секс.