10 савета за селидбу са децом
Корисни савети.
Селидба без стреса са децом – звучи као немогућа мисија или научнофантастичан филм пун неизвесности, зар не? Пресељење у други град, па чак и у други стан у истом граду, може бити права ноћна мора и за одрасле, а камоли за децу. Сва та нервоза и анксиозност коју осећате када помислите на паковање или живот у потпуно новом окружењу код деце је још интензивнија.
Али, уместо да унапред бринете – унапред планирајте! Уз добро и блаогвремено планирање, селидба ће бити пуно лакша за све! Смањите стрес на минимум уз помоћ ових десет савета за селидбу са децом.
#1 Почните на време са припремама
Главну улогу у изазову званој селидба, поред вас и ваше деце, игра – време. Сав тај стрес који прети да вас прогута на саму помисао пресељења може нестати врло лако уколико дате себи довољно времена.
Без обзира на то да ли се селите самостално или ангажујете професионалну помоћ, од највећег је значаја да са припремама почнете на време. Није исто ако планирате селидбу два или три месеца и ако имате само пар седмица или још горе дана, да се спакујете. Поред физичке припреме ту је и емотивна, која је од суштинског значаја за децу.
Дајте деци и себи времена да се навикнете на идеју
Будите сигурни да сте дали себи довољно времена да се навикнете на идеју пресељења. У реду је ако сте нервозни и ако се бринете све док не допустите да вас та осећања савладају. Ваш главни задатак као родитеља у овој ситуацији биће да помогнете својој деци да схвате ову велику животну промену и са лакоћом прођу кроз њу.
Имајте у виду да пресељење за децу најпре значи напуштање старог дома. Објасните им шта селидба заправо значи, покушајте корак по корак да их спроведете кроз процес који вам предстоји. Дајте им времена да размисле и схвате. Будите ту да одговорите на сва њихова питања и недоумице које их муче.
Ослободите се свих непотребних ствари
Штап за пецање који сте последњи пут користили пре четири године, беби креветац вашег осмогодишњака или стари мобилни који никако да поправите – сви имамо у кући овакве предмете. Неке задржавамо због сентименталне вредности, неке одлажемо док се не укаже прилика да их поправимо, али углавном – оне су ту, заузимају место у вашој гаражи или подруму. Селидба је идеална прилика да одвојите ствари које су вам заиста потребне у животу од оних које само „скупљају прашину“. Ово се посебно односи на ситнице, старе играчке или спортске реквизите, али и на одећу, кућне апарате и кухињски прибор.
Размислите коме бисте могли поклонити ствари које вам нису потребне. Поделите их рођацима или пријатељима, а увек можете много тога однети у неку хуманитарну организацију. Вредне ствари можете ставити на продају онлајн. Када се селите, сваки динар је добродошао.
Испланирајте датум пресељења тако да свима одговара
Уколико се у други град селите због новог посла или школе, учините то бар две недеље пре почетка радних обавеза. Делујте проактивно. Упознајте што пре свој нови крај и комшилук. Олакшајте себи прве радне дане тако што ћете унапред сазнати где вам је најближи маркет и пекара, колико је удаљена станица градског превоза од ваше куће или колико вам је минута вожње/хода потребно до вртића или школе. На овај начин сводите стрес на минимум.
#2 Ангажујте поуздану агенцију за селидбе
Одлука да препустите своју селидбу професионалцима је можда најпаметније што можете учинити, поготово када се селите са мањом децом. Детаљно истражите агенције које поред транспорта нуде и друге услуге попут паковања, монтирања и демонтирања намештаја и истовара. Поуздана агенција за селидбе у Београду, Новом Саду или другом већем граду у Србији су злата вредне, уштедеће вам време и ослободити непотребног стреса.
Многе агенције нуде да уместо вас ураде и паковање, а са професионалцима ћете бити сигурни да све ваше драгоцености безбедно путују и стигну до новог дома. Све је много лакше кад не морате да размишљате о томе да ли сте све спаковали како треба. Уједно, то значи да имате више времена да се посветите деци и свим њиховим питањима о вашем новом месту за живот.
Добро процените све понуде и одаберите ону која ће највише одговарати целој породици и кућном буџету.
#3 Направите план заједно са децом
Планирање се не односи само на паковање, транспорт ствари и усељење, већ и на планирање самог путовања. Будите начисто са тим шта се све неизоставно мора урадити, записујте све и узмите у обзир идеје које имају деца. Без обзира на то колико имају година осећаће се одговорно и важно уколико их укључите и цените њихово мишљење.
Размислите добро и о самом путовању. Уколико је ваш нови дом предалеко, направите план
одмора и обавезно резервишите преноћиште унапред. Дуга вожња колима у којима су деца нервозна и раздражљива није идеалан сценарио пресељења, зар не? Побрините се да свима буде пријатно и мислите на то како управо овим путовањем почиње један нови и другачији живот.
#4 Допустите им да одлучују о својим стварима
Иако делује као да је повезано са заједничким планирањем, самосталност у одлучивању за дете има посебну димензију. Када има слободу да само спакује своју одећу или играчке, дете ће умети да цени и одлуке одраслих које се доносе у име свих чланова породице.
Допустите им да сами одлуче које ће играчке (и коме) поклонити, а које понети у нови стан. А ево још једног савета који вам може бити од помоћи у току самог путовања:
#5 Ранац са омиљеним играчкама и књигама за „хитне случајеве“
Не полазите на пут без ранца са оним играчкама и књигама које детету највише значе. Хитанслучај може бити изненадан напад туге или плача негде на пола пута вожње, али и било која ситуација која може подстаћи код детета раздражљиво понашање. Уместо да проведете петнаест минута у објашњавању да је плишани зека у некој кутији у камиону који је испред или иза вашег аутомобила, овако ћете једноставно дати детету оно што му је потребно да мирно проведе време у путу.
Сетите се, страх и нервоза од непознатог много су израженији код петогодишњег детета или тинејџера него код одраслих. Омиљена књига или играчка пружиће им осећај сигурности и улити наду
у то да ће све бити у реду.
#6 Упослите децу на дан селидбе
Доделите сваком бар по једно задужење на дан селидбе. Осећај одговорности ће код детета умањити збуњеност и тугу због пресељења. Заправо, селидба ће још више деловати као породична одлука, када су сви упослени и вредно раде.
То не морају бити захтевни задаци. На пример, млађа деца могу урадити нешто једноставно као што је проверавање ормара и фиока, за случај да нисте нешто заборавили. Старија деца могу проверити списак, да ли су све кутије укрцане у камионе или да донесу освежење за превознике.
#7 Разговарајте, разговарајте, разговарајте!
Од тренутка када одлучите да се преселите, преко паковања и путовања, веома је важно да стално разговарате са својом децом. Пресељење је велика животна промена и на децу може деловати поражавајуће када схвате да неће више свакодневно виђати своје другове из школе или девојку, да ће променити вртић и собу.
Страх, туга, бес, ту је читава палета осећања са којом се морају изборити. Ставите им до знања да промена куће и града не значи да губе дом и породицу. Покажите им да у вама и даље имају сигурност и подршку, тако што ћете их саслушати и стрпљиво дати одговоре на сва њихова питања.
Једноставне поруке попут: „Ту сам за тебе“ или „Слушам те“ могу много помоћи.
#8 Спакујте торбу са основним стварима
Поред дечјег ранца за „хитне случајеве“ такође је од изузетног значаја да уз себе имате торбу са основним стварима за целу породицу. Одећа, прибор за личну хигијену, путна апотека, лична документа и пуњачи за мобилне телефоне и таблете – спакујте све оно без чега не можете да замислите путовање и први дан у новом дому. На овај начин поштедећете себе додатног стреса као што је потпуно празна батерија на мобилном телефону баш кад вам телефон затреба или трагање за четкицом за зубе међу многобројним кутијама у новом стану.
#9 Направите таблу или албум успомена
Док теку припреме за пресељење и заједно планирате сваки корак, умањите стрес креативношћу. Прављење великог албума или табле успомена и за децу и за одрасле може бити практично, лепо и вредно, а уједно изузетно оригинално и забавно искуство.
Изаберите омиљене фотографије из старог дома, цртеже или поруке са фрижидера на којима пише „Мама, на тренингу сам!“ и све то залепите на једну таблу коју ћете понети са собом у нови стан. Овако ћете код деце развити осећај да је дом тамо где је породица и где се стварају заједничке успомене, без обзира на то где се налази.
#10 Нека селидба заиста буде породична авантура
На крају, али не и најмање важно, потрудите се да селидба код свих чланова породице изазива осећај узбуђености и позитивне треме, а не стреса. Нека то буде породична пустоловина – од почетка до краја и прилика да се чвршће повежете са својом децом. Припремите за путовање листу песама које иначе слушате, поједите за ужину сладолед уместо јабуке, смејте се и забављајте!
Позитивним размишљањем, проактивним деловањем и пажљивим планирањем покажите својој деци да је породица заједница у којој је сваки члан подједнако важан.