"ЦРНИ ПЕТАК" уопште није имао везе са куповином, већ са ЈЕЗИВИМ чином - ово је његово МРАЧНО ПОРЕКЛО
Подсетимо, прва асоцијација када се каже Црни петак би могао да буду ниске цене и шопинг стампеда, али оно са чиме има везе је америчка похлепа, хаос и спекулације, почевши од прве инкарнације Црног петка 24. септембра 1869. године.
Када помислите на "Црни петак" у глави су вам вероватно гужве, редови и ситуације на граници инцидената док се купци гурају или и буквално туку како би неки производ купили што јефтиније. И, та слика која вам се формира у мислима потпуно је исправна! Последњих деценија “Црни петак” планетарно је постао да великих попуста и још већих куповина. А, историјски, уопште није имао везе са тим!
Прво, када неком датуму или дану додамо придев "црни" тешко да мислимо на нешто добро. "Црни петак" је у прошлости имао управо такву, мрачну репутацију.
ХАОС НА ЦРНИ ПЕТАК - ЖЕНЕ СЕ ТУКЛЕ ОКО ЈАКНЕ Општа макљажа у тржним центрима, људи у неверици гледају шок снимке (ФОТО/ВИДЕО)
Жене у СРБИЈИ не пријављују насилника због СРАМОТЕ и СТРАХА - Обележавамо Међународни дан борбе против насиља над ЖЕНАМА
Постоји неколико прича о томе зашто је баш први дан након Дана захвалности постао "црни" и све имају везе са америчком историјом. Најраспрострањенија прича каже да званична употреба термина датира још из 1869. године и - нема никакве везе са куповином!
Тај дан је познат по великом паду цене злата што је стварало потресе на тржишту племенитих метала од којих се америчка привреда опорављала годинама.
Шта се заправо догодило?
Два позната са Вол стрита - Џеј Гоулд и Џим Фиск покушала су да монополизују целокупно тржиште злата САД. Они су месецима уназад откупљивали од мањих деоничара огромне количине злата, гомилали га и тако планирали да утичу на формирање цене овог племенитог метала. Како би се додатно осигурали у заверу су увукли и политичара Боса Твида чији посао је био да поткупљује чиновнике на високим положајима, па и саме судије.
Иако је прилично колоритна, прича по којој је "Црни петак" добио име јер су тог дана у прошлости власници плантажа са југа Америке продавала робове по сниженој цени како би их се отарасили пред надолазећу зиму, само је мит и нема историјска утемељења.
Био је петак, 24. септембар 1869. када је завера коначно откривена!
Председник Грант је сазнао за ову манипулацију и наредио Трезору САД да у оптицај пусти огромне залихе злата изазвавши тако да цене падну. Богатства су створена и изгубљена у том једном, једином дану, банкротирао је чак и Грантов зет, али циљ је постигнут - трочлани тандем је финансијски упропашћен, а држава је наставила да контролише цену злата.
А термин је остао…
Како је "Црни петак" постао дан за шопинг?
Прво помињање "Црног петка" у контексту који је данас планетарно познат везује се за Филаделфију током 50-их и 60-их година прошлог века. Термин је настао међу тамошњим полицајцима који су са зебњом чекали овај дан јер се током њега стварао саобраћајни колапс због великих гужви које су стварали они који су долазили у град због раних божићних куповина и да искористе попусте након Дана захвалности.
Наводно, термин "Црни петак" први пут се нашао у специјализованом магазину намењеном колекционарима поштанских маркица "Амерички филателист" из 1969. године.
Постоје и други докази који потврђују да се "Црни петак" најпре одомаћио у полицијским круговима Филаделфије. Новинар Џозеп Берет својеврмено је у тексту за "Вечерњи билтен" искористио "Црни петак" како био описао саобраћајне гужве у граду.
- Почетком 60-их полицијски репортер Нејтан Клегер и ја смо имали причу о Дану захвалности у Филаделфији. Израз "Црни петак" се нашао на насловници, а употребили смо га како бисмо описали ужасну гужву у центру града - написао је Берет.
Нису само полицајци мрзели овај дан. Масовна куповина и те како је утицала на расположење продаваца и доносила им велике проблеме. Однос броја продаваца и купаца стварао је невоље власницима радњи, јер су многи запослени желели да продуже празнични одмор после Дана захвалности тражећи боловање само да би избегли да раде у условима повећаног обима посла.
Временом су трговци заборавили на проблеме које носи "Црни петак" и почели задовољно да трљају руке јер су приходи током тог дана увек били рекордни, а продавала се чак и роба која је иначе дуго стајала у магацину.
Већ 1961. стручњаци за односе са јавношћу почели су да раде на промени слике коју је "Црни петак" имао у јавности, како би овај дан постао синоним за породичну забаву и куповину. Неки су чак покушали да придев "црни" замене придевом "велики", али се тај назив није одржао.
На крају, када данас погледамо гужве, грабеж и повремене туче које избијају у радњама током "Црног петка" (веровали или не, у Америци је у људском стампеду на радње са попустима било и мртвих!) - назив је некако остао баш онакав какав треба да буде. Зар не?