ДОКТОР УПОЗОРАВА! ОВЕ АКТИВНОСТИ утичу на сексуалност и НЕОПХОДНЕ су за очување здравља!
Зашто је важно сазнање да је вежбање у каснијем животу обавезно, посебно током хормоналне транзиције у менопаузи, односно андропаузи
Толико сам написао чланака о значају физичке активности, а изгледа да људи и даље не верују у моћ вежбања. Увек је посебно важно нагласити да је редовна физичка активност у каснијем животном добу неопходна за унапређење и очување здравља. Ако знамо да у Србији нема више од 10 одсто људи који редовно вежбају, остаје изазов да разумемо зашто је то тако, као и да нађемо најбоље начине да останемо активни, посебно након главне хормонске буре, односно менопаузе/андропаузе.
Суштински, већина истраживања је оријентисана на менопаузу, али је чињеница да и мушки климактеријум на сличан начин утиче на организам. Због тога, све што је написано важи и за мушкарце, само можда у мањем степену.
Табела из Батутовог Истраживања здравља становништва Србије 2019 године, јасно показује да жене више седе, мање ходају и мање упражњавају аеробне активности.
У недавно објављеном чланку у познатом научном часопису Натуре, на неуронима је откривен рецептор МЦ4Р који директно утиче на активност естрогена у мозгу мишева и стимулише физичку активност.
Физиолошки системи човека не функционишу на исти начин као и код мишева, иако имамо неке сличне хормоне, гене и неуроне. Међутим, налази могу да укажу зашто жене тако често постају неактивне након менопаузе, када естроген природно нестаје. Резултати такође наглашавају како мозак и унутрашњи биолошки процеси функционишу заједно, са циљем регулисања функционисања организма, па и тога да ли човек вежба или мирује.
Цео текст прочитајте на tosamja.media