Могућа ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА на Исланду ИЗАЗИВА СТРАХ - А да ли сте знали да се НАЈВЕЋИ угашени горостас налази у ШУМАДИЈИ?
Да ли можете да верујете да је некада на тлу Србије било на десетине активних вулкана, чије ерупције нису заостајале за најјачим које је историја забележила! Иако већ дуго не избацују лаву, са вулканима се никада не зна, јер су они, кажу вулканолози, попут лепих жена.
Забринутост због могуће ерупције вулкана на Исланду порасла је у раним јутарњим сатима када је у близини подручја Гриндавик регистрован земљотрес јачине 4,8 степени Рихтерове скале.
Према последњим извештајима, дим се диже из тла док научници наводе да „све указује на“ да је ерупција неминовна.
ПОТРЕСНА судбина НАЈЛЕПШЕ ЈУГОСЛОВЕНКЕ и Жарка Лаушевића - Били су као брат и сестра, он је отишао у ЗАТВОР, она је остала у КОЛИЦИМА
Најбоља биљка за МИРАН и дубок САН - Зову је и ПРИРОДНИ СЕДАТИВ, смањује болове и УМОР, а може да се САДИ у кући
Док се вулкан Fagradalsfjall припрема за ерупцију, стотине потреса потресају полуострво Reykjanes сваког дана. Захваљујући апликацији Earthtunes Свеучилишта Northwestern сада је могуће чути те дубоке сеизмичке силе које тренутно делују испод земље.
Иако већ веома дуго не избацују лаву, вулканске рељефе можемо наћи у скоро свим крајевима наше земље.
Један од највећих вулканских врхова, Острвица, припада Рудничком масиву, у општини Горњи Милановац. Надморска висина врха је 758 метара, а по пореклу, Острвица представља остатак разорене вулканске купе.
За овај вулкан се сматра да је на нашем простору био прави џин, а о његовом постојању упознати су и мештани овог краја.
За Острвицу се претпостваља да је само део већег вулкана чији је седиште било у близини Рудника, а за који се верује да је последњи пут био активан пре око 20 милиона година.
"Разорне вулканске ерупције на Руднику и Радан планини биле су тако снажне да су се након њих стварале "печурке" као после нуклеарних бомби", рекао је својевремено др Владица Цветковић, професор на Рударско геолошком факултету у Београду за Блиц.
Острвица је крајем маја 2009. проглашена за споменик природе.
У прошлости је на подручју Србије било различитих видова вулканске активности, али детаљнија реконструкција могућа је само за догађаје који су се одвијали у последњих 300 милиона година, кажу геолози.