ЈОШ ЈЕДАН ЈЕЗИВ ИЗАЗОВ НА ТИКТОК-У! Деца масовно завршавају на психијатрији због овога, а СЛЕДЕЋЕ АПЛИКАЦИЈЕ могу помоћи родитељима
Због утицаја друштвених мрежа родитељи су у последње време све чешће у контакту са стручњацима у области менталног здравља, најчешће због учестале појаве анксиозности и депресије међу децом, али и због зависности од друштвених мрежа
"Изазов онесвешћивања" у којем се малолетници сами даве различитим врстама канапа све док не изгубе свест и "изазов селотејпа" у којем се адолесценти везују за стуб или комад намештаја, а затим покушају да се ослободе, неки су од најопаснијих и најпопуларнијих изазова на ТикТок-у. Сада се појавио један још опаснији - претрчавање ауто-пута испред камиона.
- Јавља кума психотерапеут да је звала мајка тинејџерке која је сазнала да се спремају за ТикТок изазов претрчавања ауто-пута испред камиона! Заустављајте, бре, планету, Интернет, све! - гласио је твит једне уплашене мајке.
КУПИО ДЕТЕ ЗА 1.800.000 ДИНАРА, А ПРИЗНАО ТЕК НА САМРТНОЈ ПОСТЕЉИ: После 40 година испливала ШОКАНТНА ИСТИНА о КРАЂИ БЕБА
ПОЈЕЛА ЈЕ ОВУ ВОЋКУ, ПА ЗАДОБИЛА РАНЕ ПО ЛИЦУ: Престрављена мајка показала опекотине на кожи своје ћерке
ДАНИЈЕЛА ХТЕЛА ТАМНИЈИ ТЕН, ПА ЗАВРШИЛА НА РЕСПИРАТОРУ: Препарат са интернета јој направио и РУПУ НА ЗАДЊИЦИ
Родитељи су се, наиме, признали да се обраћају стручњацима за ментално здравље.
- Моја ћеркица је на психијатриском лечењу због ТикТок-а и зависности од интернета која је отишла у крајност. Овоме се мора стати на пут! Најопасније је што већина родитеља не верује да су нам деца у озбиљној опасности. Дечија психијатрија је пуна - писало је у једном коментару.
Наставак истог открио је да се проблем тихо и неприметно ушуњао, те да су родитељи касно приметили да њихова 16-годишња ћерка пати од зависности.
Ово је био повод да питамо психолога како препознати на време да наша деца имају проблем који може бити веома озбиљан и опасан.
- Не можемо константно шпијунирати децу, нити можемо контролисати сваки њихов поступак или интеракцију. Можемо покушати, али то није ни здраво, ни препоручљиво. Једино што родитељи могу је да се што активније укључе у живот свог детета, да отворено и без осуде разговарају са њим и да га питају: "Покажи ми шта пратиш на мрежама?". Едукујте се о томе како мреже функционишу, какве садржаје можете наћи и разговарајте са децом о томе. Откријте чему им служе друштвене мреже и телефон - изјавио је психолог Лео Иванишевић.
Додао је, затим, да дететов начин употребе друштвених мрежа може дати одговор о његовом психичком стању и емотивном здрављу.
- Опште емотивно здравље и зрелост вашег детета се огледа у његовом целокупном понашању, па и у његовој употреби мрежа. Због тога, одузимање телефона и ригидна контрола нису начин да се реши или спречи проблем. Да, то ће дете спречити да користи друштвене мреже, али неће отклонити узрок проблематичног понашања који не лежи у самим мрежама, колико лежи у породици, непосредном окружењу, начину одрастања и васпитању", сматра наш саговорник и наглашава да деца могу да осете када им нешто ограничавате само да "вас не би болела глава" или "да други не би причали" и да ће у том случају пронаћи начин да не буде ухваћено, те да се зато препоручује да се успостави поврење, отворен однос и подршка.
Тинејџери који су у процепу између детињства и одраслог доба неретко су несигурни и прогања их осећај одбачености, због чега најчешће се боре са мислима и емоцијама да су мање вредни. Једна од учесталијих интрузивних мисли је суицидална. Иако ју је тешко установити као родитељ, постоје видљиви сигнали и обрасци који се понављају или предуго трају.
- Уколико дете одједном једе превише или одбија храну, уколико спава превише или не спава довољно, уколико више не ради ствари које су му причињавале радост, уколико је почело да се затвара у кућу и изолује од света, уколико поклања другима њему јако важне предмете - све ово могу бити знаци за узбуну - посебно истиче психолог.
Важно је да будемо упућени који су то изазови који могу бити веома опасни, врло често са смртних исходом, а који се задају на извршавање деци и тинејџерима.
Апликације за надзор на интернету
Апликација СецуреТеен Парентал Цонтрол, коју бесплатно можете да скинете на Google play продавници, омогућава вам контролу уређаја који користе Андроид оперативни систем. Само је инсталирајте на дететов уређај и можете да пратите шта дете ради на интернету, које апликације користи, куда се креће, кога позива или ко га зове, као и то с ким се дописује. Можете и блокирати неке активности.
Апликација Кидс Плаце - Парентал Цонтрол функционише на принципу “профила”. Можете да одредите шта ваше дете може или не може да користи и тако креирате профил. Када се активира профил, дете ће моћи да користити телефон само онако како сте ви замислили. Постоје већ спремни профили које можете изменити по вашој жељи. Ова апликација је погодна за мању децу.
Апликација Сцреен Тиме Парентал Цонтрол је идеална за родитеље који желе на време да навикну своју децу колико ће времена моћи да користе телефон или одређену апликацију. Помоћу Сцреен Тиме Парентал Цонтрол родитељ може да ограничи време коришћења неке апликације.