ПСХИХОТЕРАПЕУТ УПОЗОРАВА: "Колективна траума ће нас све променити, чувајте се бурних реакција и останите смирени!"
Какве су последице након пуцњаве дечака на своје вршњаке, објашава психотерапеут Ивана Синђић за Србију Данас!
Колективна траума се односи на један трауматичан догађај који се одражава на колективну психу људи. Свакако се то десило свима нама, након трагедије у Основној школи "Владислав Рибникар" где је дечак убио своје вршњаке.
СКРИВЕНИ РИЗИЦИ - Остављање воде у чаши преко ноћи може бити опасно! Ево ЗАШТО ТРЕБА ДА БУДЕТЕ ОПРЕЗНИ
НЕ ЈЕДЕШ ХЛЕБ!? Седам разлога зашто је то ЛОША ИДЕЈА, не треба га избацивати из исране
Поводом овог незапамћеног злочина, који нико неће лако заборавити, за Србија Данас говорила је психотерапеуткиња и дефектолог Ивана Синђић.
- Оно што можемо очекивати као последицу колективне трауме је појачан страх и осећај небезбедности код већине људи. Можемо очекивати забринутост, туговање великог броја људи. Дубока су размишљања после таквог једног стравичног догађаја. И код сваког је то окидач нешто друго... Оно што сам приметила код мојих пацијената је да су често плакали и туговали. Страховали су за своју децу. Питали су се, у каквим то они колективима живе и раде? Страховали су за своју децу у школама, питали су се да ли су школе безбедне? Страховали су од профила људи који су у стању да ти начине зло. Питали су се како да их препознају... Један колективни осећај неповерења, туге и страха - објаснила је она.
Психотерапеуткиња истиче да нам се слична ситуација десила и током ковида. У то време психотерапеути су једва налазили слободне термине, јер је велики број људи тражио сеансу. И сада, после овог догађаја - ординације су пуне.
- Људи су током ковида били преплашени и затворени у кућама. Код многих се појавио осећај анксиозности. И сада нам се дешава исто, али због трагедије у школи "Владислав Рибникар". Преовладао је осећај истраумираности. Људи су лично су доживели овај догађај иако нису у њему директно учествовали, те су посезали за стручним лицима више него обично како би се носили са тим на најбољи начин - истиче психотерапеуткиња.
Колективна траума увек подразумева бурна расправљања у друштву, где сви износе своје ставове. Ипак, ма колико ваше реакције биле јаке и радикалне, саветује се да је најбоље остати стабилан и смирен.
- Овакав ударац је заиста још један у низу нашој колективној психи. Заиста је тешко остати непристрасан и спокојан као да се ништа није десило. Међутим, иако постоји жеља да се пружи подршка или неко осуди - такве реакције наносе још већу колективну штету. У оваквим ситуацијама је потребно остати колико је могуће прибран и преиспитати се - закључује Ивана Синђић, психотерапеуткиња.
Коме се обратити за помоћ, ако немате новац за психотерапију? Ови центри пружају БЕСПЛАТНУ психолошку помоћ:
- Институту за ментално здравље могу да се јаве сви којима је потребна психолошка помоћ, на бројеве телефона 063 8681757 и 063 8682217.
- Клиника за психијатрију Клиничког центра Србије - контакт телефони су 011 2685050, 011 3662124 и 063 310723.
- Национална дечија линија (НАДЕЛ) пружа телефонско саветовање 116111 или преко чета, саветодавни телефон за родитеље доступан је сваки дан до 16 до 22 сата на 0800 007 000, за насиље у породици 24/7 -0800 222 003
- „Ту смо за све који желе да разговарају о осећањима", поручили су из Центра Срце. Њихов број телефона је 0800 300 303, а доступни су од 14 до 23 сата сваког дана.
- Психолошко Језгро Центар ће организовати БЕСПЛАТНЕ групе подршке за родитеље ученика из ОШ Владислав Рибникар. За групе подршке јавите се на 064 8002005 или преко Инстаграма.
- Бесплатне групе подршке нуди и удружење Сигуран простор, уз помоћ психолога и психотерапеута.
- Друштво психолога Србије позвало је психологе да се укључе као и да проследе позив за пријаву волонтера пружалаца психолошке подршке и помоћи у превазилажењу трауме.