Кад лажемо, скоро сви радимо једну исту ствар - Ево шта је у питању
19.01.2021.
15:27
Коментари (0)
А једна експресија је код изговарања лажи, рекли су научници, заједничка готово свима.
Премда ће многи рећи како баш "не лажу најбоље", мало је оних који ће се док изговарају лаж баш зацрвенети или гледати у страну и тако се открити. Недавни експеримент холандских истраживача са "Ерасмус Университеит Rotterdam" проучавао је учинак на говор тела и покрете, а показао је да се људи кад лажу мање више слично понашају.
А једна експресија је код изговарања лажи, рекли су научници, заједничка готово свима. Кад лажемо, често несвесно копирамо понашање и говор тела особе коју лажемо, а највише ћемо копирати говор тела блиских људи. Зато ћемо, чини се, најнеуспешније лагати своје партнере у љубавним везама. А за то, рекли су водитељи ове студије за Мирор, постоји и логично објашњење.
Оловка за очи на доњем капку може повећати око, али само ако се НАНЕСЕ НА ОВАЈ НАЧИН
Оловка за очи на доњем капку може повећати око, али само ако се НАНЕСЕ НА ОВАЈ НАЧИН
ЖЕЛИШ ПУНИЈЕ И НЕЖНИЈЕ УСНЕ? Уз ова ДВА САСТОЈКА можеш постићи жељени ефекат!
ЖЕЛИШ ПУНИЈЕ И НЕЖНИЈЕ УСНЕ? Уз ова ДВА САСТОЈКА можеш постићи жељени ефекат!
Декодирај ход и држање - Уз ове савете "читаћеш" људе!
Декодирај ход и држање - Уз ове савете "читаћеш" људе!
- Кад се трудимо неког уверити у своју причу, мозак нам се потпуно фокусира на оно што изговарамо и "заборавља" контролисати говор тела, па прибегава опонашању које захтева мањи когнитивни напор од размишљања - рекли су. У овом истраживању су научници добровољце прво камерама снимали док су говорили истину, а снимке су онда успоредили са онима на којима су испитаници лагали. Закључили су да лагање изискује поприличан когнитивни напор, па је већини људи пуно лакше испричати истиниту причу него лаж.
Учесници истраживања су замољени да лажу своје партнере, а што је лаж била гора, опонашање партнерових експресија постајало је уочљивије.
- Ова су наша открића у складу са сазнањима да се људи под већим когнитивним оптерећењем ослањају на аутоматизиране процесе тела, попут мимикрије - рекли су научници, јер је лагање когнитивно захтевније од говорења истине. Зато, додали су, опонашање партнеровог говора тела може бити и знак преваре, јер се ослања на аутоматске процесе које је теже свесно контролисати - а што више у глави "разрађујемо" своју лаж, то нам више тело аутоматски опонаша оног кога покушавамо заварити.