НЕ БРИНИТЕ, НИСТЕ ЈЕДИНИ КОЈИМА ОВО ЗАДАЈЕ ЂАВОЛСКЕ МУКЕ: Нисте сигурни да ли се пише С, СА или С', решимо проблем једном за сва времена
Веровали или не, чак и професионалце од овог предлога боли глава!
Треба да напишете професионално писмо, одговорите на мејл шефу, напишете ЦВ, а већ се на самом почетку сусрећете са проблемом. И тако ударате главом о зид да ли је правилно са поштовањем Вам се обраћам или с поштовањем Вам се обраћам... С или са, с или са, покушавате да оживите сећање из основне школе, шта је беше оно учитељица причала... сећам се само како је она Петра била слатка...
Не брините, правопис задаје проблема свима, чак и онима који се професионално баве језиком, мада они сигурно неће признати, верујте ми кад вам кажем.
ВЕЛИКА ПРАВОПИСНА ГРЕШКА: Најстарија МОЛИТВА коју нам је предао Исус пише се ОВАКО, сваки ПРАВОСЛАВАЦ мора да зна
И НАЈБОЉИМА СЕ ДЕСИ: Ово је 100 најчешћих ПРАВОПИСНИХ ГРЕШАКА у српском језику!
Како решити проблем, па имате неколико решења: 1. нађите у правопису, али ко ће да нађе сада ту књигу, пролази вам кроз главу да сте можда и заложили шпорет њоме... 2. питајте некога, али онда вам сине - како ће он знати кад ја не знам... 3. изгуглате, мада ово најмање препоручујуемо, јер као што знате, свако може да пише шта жели по Интернету...
Е, па да не бисте више долазили у такву ситуацију, хајде да једном за свагда решимо! Читате ли текст са пажњом или с пажњом?
Ево шта лингвистика каже:
Постоје два облика предлога који најчешће иде уз инструментал: с и са, али не постоји с'. Наиме, основни облик овог предлога је с, а облик са је настао додавањем покретног волака, у овом случају а, на основни облик.
Зашто се покретни вокал појавио? Па, они се јављају да не би дошло до накупљања истих или сличних сугласника који би отежали изговор. Проверите, тешко је изговорити с мном, с школо, с свеском и тако даље, зато испред с, ш, ж увек долази дужи облик.
Са друге стране, врло лако изговарамо и с друге стране, с тобом, с тим, с ланца, с висине и слично. То је зато што овде не долази до удвајања сличних или истих сугласника. Овде свакако можемо употребити и дужи облик.
И после ове две реченице, све би било јасно, да правопис није променљив као време. Наиме, норма каже да предност треба дати облику с кад нема тешкоћа у изговору (с мојим другом, с крова), нарочито у устаљеним изразима (с колена на колено), што је сасвим прихватљиво. Али, у Српском језичком приручнику стоји да је распрострањена, "али не и оправдана, тежња да се облик са уопшти, услед чега појединци кажу чак и 'sa тим', 'sa тешком муком', 'sa поштовањем', 'sa обзиром' и сл. уместо исправног с тим, с тешком муком, с поштовањем, с обзиром". Међутим, они не објашњавају зашто је "са тим", "са тешком муком" неправилно.
Све у свему, Правопис Матице српске дозвољава употребу оба облика с и са, само никако не дозвољава с са апострофом. Питање који ћете облик употребити (уколико не долази до веће групе истих или сличних сугласника) зависи само од вас и од вашег језичког осећаја.
Зато не очајавајте, видите да ни стручњаци нису сигурни. А ми вам кажемо: Е, па нека вам је са срећом, а никако с срећом, савладавање правописа!