СУМЊА СЕ НА ВИШЕ ФАКТОРА
ТЕСТ ПОКАЗАО - Марија Шерифовић могла би да оболи од ове БОЛЕСТИ, узрок за овај здравствени проблем није прецизиран
Све почиње са заборављањем чињеница, немогућношћу за сналажење у простору, а јавља се и пад расположења и депресија.
Поп звезда Марија Шерифовић открила је да је урадила комплетну анализу својих гена, те том приликом је сазнала и од које потенцијално болести може да оболи.
Марија Шерифовић је гостовала је у подкасту легендарног музичара Елвира Лаковића Лаке, где је говорила о свом пореклу.
Она је открила да је приликом тог ДНК извештаја, сазнала и од које потенцијално болести може да оболи.
- Када радите тај ДНА репорт (извештај прим. аут), ја сам додала још мало долара да ми се провере потенцијалне....
- Стоји ми да ћу можда да фасујем Alchajmer - открила је Марија.
Шта су узроци Alchajmerove деменције?
Alchajmerova болест је примарно дегенеративно обољење мозга, непознатог узрока, са карактеристичним променама у мозгу. Типичне промене су амилоидни (сенилни) плакови – густе наслаге протеина изван и око неурона у мозгу и неурофибриларне клубад – несолубилни завијуци влакана унутар неурона.
Ове промене су праћене поремећеним нивоима неколико неуротрансмитера у мозгу:Норадреналин – ниво је смањен до 70% у кортикалним структурама, број норадреналинских рецептора је очуван. Норадреналин је одговоран за емоционалне и промене расположења у Alchajmerovoj болести
Допамин – смањен, нарочито у фронталном режњу (због тога се јављају знаци паркинсонизма код неких болесника)
Серотонин – смањен је број рецептора, а активност је очувана (серотонин је одговоран за емоционалне промене и промене расположења у Alchajmerovoj болести
Најпроучаванији и најбитнији неуротрансмитери у Alchajmerovoj болести су:Ацетил-холин - ниво ацетил-холина је јако мали у кортикалним структурама које су одговорне за когницију (ово је основа за употребу лекова инхибитора ацетил-холин естеразе)
Глутамат - ниво ексцитаторног неуротрансмитера, глутамата, је повишен и води до оштећења кортикалних и субкортикалних неурона дакле до губитка памћења типичног за Alchajmerovu болест.
Симптоми обољења?
Симптоми код Alchajmerove деменције су различити код сваког болесника у свом току, испољавању и редоследу јављања. Ипак постоје нека типична обележја која рано могу да укажу на Alchajmerovu деменцију и која погађају пре свега памћење, али и друга подручја:
- Заборављање непосредно протеклих догађаја
- Потешкоће у извођењу свакодневних радњи
- Проблеми у сналажењу у непознатом окружењу
- Необјашњиве промене расположења, губитак иницијативе, депресија
Који су фактори ризика?
Упркос бројним истраживањима још увек није у потпуности познато шта проузрокује Alchajmerovu деменцију. Неки узрочни фактори, ипак, упућују на размену материја у мозгу и на промене у наследном материјалу. Одлучујућу улогу за развој Alchajmerove деменције игра, пре свега, старосно доба.