SUMNJA SE NA VIŠE FAKTORA
TEST POKAZAO - Marija Šerifović mogla bi da oboli od ove BOLESTI, uzrok za ovaj zdravstveni problem nije preciziran
Sve počinje sa zaboravljanjem činjenica, nemogućnošću za snalaženje u prostoru, a javlja se i pad raspoloženja i depresija.
Pop zvezda Marija Šerifović otkrila je da je uradila kompletnu analizu svojih gena, te tom prilikom je saznala i od koje potencijalno bolesti može da oboli.
Marija Šerifović je gostovala je u podkastu legendarnog muzičara Elvira Lakovića Lake, gde je govorila o svom poreklu.
Ona je otkrila da je prilikom tog DNK izveštaja, saznala i od koje potencijalno bolesti može da oboli.
- Kada radite taj DNA report (izveštaj prim. aut), ja sam dodala još malo dolara da mi se provere potencijalne....
- Stoji mi da ću možda da fasujem Alchajmer - otkrila je Marija.
Šta su uzroci Alchajmerove demencije?
Alchajmerova bolest je primarno degenerativno oboljenje mozga, nepoznatog uzroka, sa karakterističnim promenama u mozgu. Tipične promene su amiloidni (senilni) plakovi – guste naslage proteina izvan i oko neurona u mozgu i neurofibrilarne klubad – nesolubilni zavijuci vlakana unutar neurona.
Ove promene su praćene poremećenim nivoima nekoliko neurotransmitera u mozgu:Noradrenalin – nivo je smanjen do 70% u kortikalnim strukturama, broj noradrenalinskih receptora je očuvan. Noradrenalin je odgovoran za emocionalne i promene raspoloženja u Alchajmerovoj bolesti
Dopamin – smanjen, naročito u frontalnom režnju (zbog toga se javljaju znaci parkinsonizma kod nekih bolesnika)
Serotonin – smanjen je broj receptora, a aktivnost je očuvana (serotonin je odgovoran za emocionalne promene i promene raspoloženja u Alchajmerovoj bolesti
Najproučavaniji i najbitniji neurotransmiteri u Alchajmerovoj bolesti su:Acetil-holin - nivo acetil-holina je jako mali u kortikalnim strukturama koje su odgovorne za kogniciju (ovo je osnova za upotrebu lekova inhibitora acetil-holin esteraze)
Glutamat - nivo ekscitatornog neurotransmitera, glutamata, je povišen i vodi do oštećenja kortikalnih i subkortikalnih neurona dakle do gubitka pamćenja tipičnog za Alchajmerovu bolest.
Simptomi oboljenja?
Simptomi kod Alchajmerove demencije su različiti kod svakog bolesnika u svom toku, ispoljavanju i redosledu javljanja. Ipak postoje neka tipična obeležja koja rano mogu da ukažu na Alchajmerovu demenciju i koja pogađaju pre svega pamćenje, ali i druga područja:
- Zaboravljanje neposredno proteklih događaja
- Poteškoće u izvođenju svakodnevnih radnji
- Problemi u snalaženju u nepoznatom okruženju
- Neobjašnjive promene raspoloženja, gubitak inicijative, depresija
Koji su faktori rizika?
Uprkos brojnim istraživanjima još uvek nije u potpunosti poznato šta prouzrokuje Alchajmerovu demenciju. Neki uzročni faktori, ipak, upućuju na razmenu materija u mozgu i na promene u naslednom materijalu. Odlučujuću ulogu za razvoj Alchajmerove demencije igra, pre svega, starosno doba.