Селми Бајрами ЗАБРАЊЕН УЛАЗАК у СРБИЈУ због ДВОГЛАВОГ ОРЛА - Ево одакле заправо ПОТИЧЕ ЗНАК који СРБИ сматрају ПРОВОКАЦИЈОМ - "И то УКРАЛИ"
Селма Бајрами изазвала је контроверзе након што се појавио снимак на којем показује двоглавог орла на једној тезги, што је изазвало бројне осуде. Данас је задржана на аеродрому при покушају уласка у Србију, након чега је враћена у Сарајево, а доскорашњи директор БИА Александар Вулин тврди да је ово наређење издао због њеног "поносног показивања симбола Велике Албаније"
Селма Бајрами изазвала је контроверзе у јавности након што се појавио снимак на којем певачица показује двоглавог орла на једној тезги. Овај потез изазвао је бројне осуде, а након тога, Бајрами је покушала више пута да се дистанцира од контроверзног геста.
Данас је и задржана на аеродрому када је покушала да уђе у Србију, након чега је одмах укрцана у авион којим је враћена у Сарајево.
ПРЕЗНОЈИЋЕТЕ СЕ када видите чиме располаже Оља Левић! Џенифер Лопез може одмах да иде у ПЕНЗИЈУ, наша глмица КИДА
ЏЕЈМИ ДОРНАН ХОСПИТАЛИЗОВАН! Глумац осетио симптоме срчаног удара, а стање је далеко озбиљније - Срећа што је преживео
Због забране уласка у Србију, доскорашњи директор БИА Александар Вулин изјавио је да је ово наређење издао након што је Селма Бајрами "поносно показивала симболе Велике Албаније" пред камерама.
- Не можете показивати симболе "Велике Албаније" и узимати новац у Србији. Коме је "Велика Албанија" понос, Србија не треба да буде тезга. Као што сам рекао, док сам служио Србији као директор БИА издао сам један број наредби које се односе на све оне који газе достојанство Србије и нашег народа. Не знам које наредбе су остале на снази али најбоље да издајници и они који мисле да се може некажњено пљувати по Србији то сами провере - изјавио је Вулин за Танјуг.
Снимак који је уледао светлост дана 5. новембра 2023. године, на којем Селма показује двоглавог орла, певајући албанску песму "Valle Косоваре", разлог је забране уласка.
Након данашњег инцидента на аеродрому Селма је позирала у ресторану, а уз слику је поставила и њену песму "Жена са Балкана".
- Ја сам жена са лудог Балкана, мени је љубав слабија страна - део је песме који је певачица посебно издвојила.
Симболика двоглавог орла
Овако укрштене руке симболизују црног двоглавог орла и првобитно су представљале подршку држави Албанији, јер се ова птица налази на њиховом грбу и застави.
Двоглави орао је древни симбол који је првобитно био повезан са Византијским царством, представљајући духовну и световну власт његових владара. Током историје, постао је уобичајени хералдички мотив, присутан и на грбу неколико источноевропских држава, укључујући и Србију.
На простору данашње Албаније, током средњег века, мотив двоглавог орла дуго се користио, најпре од византијских, а затим и од српских властелина који су владали овом територијом. Распадом српског царства, многи локални владари некадашњег царства задржали су исту или сличну хералдику.
Према веровању албанских историчара, садашњи грб Албаније настао је према печату вође албанске побуне у средњем веку, Ђурађа Скендербега. Овај симбол се користио у периоду буђења албанске националне свести с краја XIX и почетка XX века, иако треба напоменути да је орао на Скендербеговом грбу био беле боје.
Застава и грб Албаније, који су званично усвојени 1992, користе симболе који су се већ користили у пређашњим албанским државама - Краљевини Албанији и послератној комунистичкој држави. Показивање орла прстима нема инхерентно провокативно значење, већ је гест подршке албанској држави, слично подизању три прста за Србе.
Међутим, црни двоглави орао је последњих деценија добио негативну конотацију, повезану (иако неосновану) са присталицама идеје "Велике Албаније". Овај концепт обухвата територије које већина Албанаца сматра својом националном домовином, укључујући Косово, Прешевску долину (у Србији), јужни део Црне Горе, јужни Епир у Грчкој и западни део Македоније. Идеја о уједињењу ових подручја под албанском влашћу била је присутна још од времена Призренске лиге у 19. веку, која је тежила формирању аутономног албанског вилајета унутар Османског царства.