СИГУРНО сте бар једном доживели "ДЕЖА ВИ", али знате ли ЗАШТО нам се то дешава?!
Мистериозни осећај да сте нешто већ видели.
Да ли вам је познат онај мистериозни осећај да сте нешто већ видели, доживели, да сте некога упознали чак иако га видите први пут у животу?
Осећај познат као "дежа ви" вероватно сте искусили бар једном у животу, али иако је тако чест, научници о њему и даље јако мало знају. "Дежа ви" (дéјà ву) је реч француског порекла и значи "већ виђено".
Сам појам у употребу је ушао 1876. године захваљујући француском филозофу и истраживачу Емилу Борјаку, а занимљиво је да је ова тема
привлачила пажњу чак и чувеног Сигмунда Фројда који је осећај познатог приписивао потиснутим жељама.
- То је само некомплетан делић давно заборављене успомене призване неким трауматичним догађајем или израз скривене жеље коју сами себи не желимо да признамо - тврдио је он. Фројд није једини који се заинтересаовао за овај феномен.
Може се рећи да је прича о "дежа вију" стара колико и човечанство. Грчки филозофи Питагора и Платон видели су у њему сећања из неког претходног живота, стоици су га тумачили као "вечни повратак истог", а Аристотел доживљај "већ виђеног" сводио је на обичан психички проблем. Чак и католичка црква имала је свој став о том осећају који су видели као "демона који човека искушава идејама о претходним животима". Међу другим теоријама којима се овај феномен објашњава су и генетска меморија, па чак и реинкарнација, а медицина га је у прошлости најчешће везивала за епилепсију, шизофренију и менталне поремећаје.
Прочитајте и:
У литератури се најчешће помиње као део епилепсије темпоралног (слепочног) режња, пошто људи са овим типом епилепсије тврде да "дежа ви" доживљавају мало пре самог напада. Оно што представља проблем је чињеница да се "дежа ви" дешава изненада, траје кратко и готово немогуће га је изазвати, што научницима додатно отежава проучавање његових узрока и карактеристика.
Статистика каже да тај осећај у просеку траје око 30 секунди, а најчешће се јавља у касној адолесценцији (од 15 до 25 година), док учесталост његовог појављивања опада са годинама. То се оправдава активнијим радом младог мозга који производи више допамина, а који је опет повезан са појавом "дежа вија". Такође, "дежа ви" се, према подацима, чешће дешава људима који много путују и који се сећају својих снова. У том смислу, верује се да се дежа ви може десити онда када тренутно искуство делимично одговара неком претходном, иако га се не сећамо.
Чај за МРШАВЉЕЊЕ од само 3 састојка ЗАЛУДЕО је свет - први резултати видљиви већ након 24 сата!
СЕДАМ ЗАНИМЉИВОСТИ О "ДЕжА ВИЈУ":
1) Један могући окидач назива се подељена перцепција (сплит перцептион). То се дешава када кратко погледате објекат пре пуног погледа, али га мозак запамти.
2) Овај осећај подједнако се дешава и мушкарцима и женама.
3) Према једној теорији за илузију сећања заправо су одговорни хипокампус и парахипокампалне структуре, које имају важну улогу у спајању информација из краткорочног у дугорочно памћење. Грешком, информација прелази у дугорочно памћење пре него што је обрађена у краткорочном.
4) Супротност "дежа вију" зове се "жаме ви" (јаимас ву, никад виђено). То је осећај када неко прође кроз познато окружење, али се осећа потпуно непознато.
Ово је твоја СВАКОДНЕВНА навика, а мушкарци дефинитивно НИСУ њени љубитељи... Ево о чему је реч!
5) Постоје још две врсте: "дејаентенду" што значи "већ чули" и "деја вéцу" што значи "већ живи".
6) Неколико студија показало је да образовање и социо-економски статус у директној вези са учесталошћу понављања осећаја виђеног. Особе са високим образовањем и вишим социо-економским статусом чеште доживљавају "дежа ви".
7) Према студији објављеној у магазину "Нова наука" овај феномен могао би да буде провера памћења у мозгу. Ако имате "дежа ви" то значи да ваше памћење ради исправно.