Случај ВАСПИТАЧА ПЕДОФИЛА потресао Србију! Психолог каже да је ОВО ЗНАК упозорења у понашању детета који указују на ЗЛОСТАВЉАЊЕ
Који су знаци упозорења у понашању деце која могу да укажу да су она жртве сексуалног узнемиравања односно злостављавања? Када родитељи уоче те сигнале, како да реагују?
Деца су била изложена сексуалном насиљу за време боравка у вртићу. За "Блиц" је из ове предшколске установе речено да је по сазнању о читавом случају покренут дисциплински поступак и да је васпитач удаљен са посла. За језиве детаље сазнало се када је један дечак од четири године пријавио родитељима да га је нагог фотографисао васпитач. Када је психолог потврдио веродостојност исказа малишана, овај "васпитач" је приведен, а убрзо је у његовом телефону пронађено мноштво фотографија и снимака наге деце из вртића. Након што су остали родитељи разговарали са малишанима, број злостављане деце постао је двоцифрен. Педофил је неке дечаке фотографисао, друге је непримерено додирива, испричали су родитељи.
НИКО НЕ МОЖЕ УПРОПАСТИТИ МУШКО ДЕТЕ КАО МАЈКА: "Дечак постаје ЗРЕО и ПРАВИ МУШКАРАЦ ако ово уради", тврди психијатар
Дечак убица прво ПРИЗНАО ЗЛОЧИН, па рекао да је имао "ПРЕКИД ФИЛМА" Психијатар из "Лазе Лазаревић": ОВО ЋЕ СЕ СИГУРНО ДЕСИТИ
На мети педофила била су мушка деца од три, четири године, док је старију децу фотографисао током и након оброка.
"Деца тог узраста не схватају у потпуности шта им се дешава, ослањају се на процене одраслих о томе шта је исправно, а шта није. Ако им васпитач каже да је у реду оно што им се догађа, она то прихватају као његово вредновање. Деца осећају нелагодност и непријатност, и покушавају да то ставе до знања широј околини. Најчешће се ради о одступању од убичајеног понашања детета. Науопштенији критеријум је одступање од тога како се дете до тада понашало и како је реаговало", каже психолог Бранкица Станојевић.
Индивидуално је како ће дете испољити оно што му се дешава али знаци упозорења које издваја психолог могу бити следећи: дете се повлачи у себе, одбија комуникацију, има проблеме са спавањем, са исхраном, постаје изузетно нервозно, реагује бурно, има проблеме са концентрацијом и пажњом, мења се његов начин реаговања.
"Долази до промене у понашању, дете може да постане агресивније или да престане да се дружи са осталом децом, одбија сарадњу, одбија да се игра са одраслима ако се раније играло са родитељима, тражи додатну пажњу, има проблем да заспи увече па не жели да се одвоји од родитеља а пре је одлазило на спавање без икаквих проблема. Сигнали могу да буду и када више не жели да иде у вртић, када пред одлазак у вртић постаје узнемирено, нервозно - не жели да се одвоји од маме и тате, када постоји разлика у понашању у данима када иде у вртић и у данима када остаје код куће. Може се жалити на телесне симптоме да га не би водили у вртић. То су реакције на које родитељи морају да обрате пажњу. Знаци су и емоционални испади, панични напади, тантруми (напади беса) којих раније није било, плакање, интересовање за теме које су неуобичајене за узраст детета, додаје психолог и истиче:
"Понашање деце је њихов начин комуницирања да се нешто дешава. Не треба паничити ако се примете поменути знаци, али их треба обавезно испитати. Треба узимати за озбиљно оно што нам дете говори или показује понашањем. Полази се од тога да постоји узрок за свако понашање. Дете не може намерно да производи таква осећања него су она одраз онога што оно доживљава. Најгоре је одбацити сигнале и рећи да је дете тврдоглаво, размажено, да ће то проћи и слично".
Како да родитељи разговарају са децом када уоче поменуте сигнале?
"Треба неговати поверење са децом. Треба прихватити то како се осећају па им рећи "видим да си љут/а, да ти је тешко, да не желиш да идеш у вртић". Никако не критиковати дете због тога како се осећа или одбацивати његова осећања. Треба разговарати са дететом без притиска, када је оно смирено и опуштено и то не треба да се одвија попут неког истраживачког разговора. Први корак је да се дете осети сигурно, да може да каже се осећа. Родитељи треба да затим разговарају са другим родитељима, надлежнима у вртићу како би проверили шта је у питању. Савет је и да потраже помоћ психолога или педагога ако не знају како да поступе", саветује наша саговорница.
Када дете доживи сексуално насиље, треба потражити помоћ стручњака. Подршка и помоћ неопходни су и родитељима злостављане деце.
Како пише "Блиц", педофил васпитач је ућуткивао децу говорећи да је то њихова мала тајна, те да ће добити батине ако некоме нешто буду рекли.