Уздржите се ОД ОВАКВОГ ПОСТУПАЊА ДАНАС - Славимо Светог Луку, ево каквом се ВРЕМЕНУ можете НАДАТИ према народном веровању
Био је један од апостола и следбеника Исуса Христа.
Српска православна црква и верници данас пролаваљају Светог Луку. Свети Лука један је од светих апостола и следбеника Исуса Христа. Пореклом је био Грк, лекар, а предање тврди да је први насликао иконе Исуса Христа, Богородице и апостола Петра и Павла.
Око 60. године написао је своје чувено Јеванђеље, које је по њему названо Свето Јеванђеље по Луки, и које је треће по реду уврштено у Нови завет. У слично време написао је Дела апостолска, која представљају важно сведочанство о животима апостола и првим годинама хришћанске цркве, и која се такође налазе у Новом завету.
После мученичке смрти Светог апостола Павла наставио је сам да проповеда Божју реч и јеванђеља по Италији, Далмацији, Македонији и другим балканским пределима.
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА? Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
Срби, када ПОЂЕТЕ на СЛАВУ никако НЕМОЈТЕ ово носити КАО ПОКЛОН - Неколико правила којих се треба придржавати
Једно од најзначајнијих дела апостола Луке јесте живописање икона. Он је ту уметност посве изучио и за живота је живописао три иконе - Пресвете Богородице, као и иконе Светих апостола Петра и Павла. Стога се Свети апостол Лука сматра зачетником и оснивачем хришћанског иконописа.
Обичаји и веровања за Лучиндан
Овај празник сматра се прелазним из јесени у зиму. За Лучиндан су се у прошлости организовале такозване овновске свадбе, које су биле распрострањене по целој Србији.
Домаћини би овнове раздвајали од оваца неколико седмица пре Лучиндана, а на сам тај дан организовани су салаши или гозбе, на којима су се уз богату трпезу овнови и овце поново спајали. Обичај је био да женска деца узјашу овнове пре него што их домаћин пусти међу овце како би било што више женских јагањаца.
На овај празник сви се уздржавају од кућних послова. Међу њима су касапи, ћевабџије и кобасичари. Светог Луку као своју славу прослављају и ватрогасци, припадници добровољног ватрогасног друштва у Земуну.
Такође је познато и да је зима одмах иза угла после овог празника па се каже и „Свети Лука, снег до кука".
Данас не смете да будете преки и нервозни јер је Свети Лука био благ и миран и увек помагао људима.
Верује се и да се после обележавања празника посвећеног Светом Луки ваља надати рђавом времену. Својевремено, Вук Караџић је забележио:
– У Херцеговини, на Лучиндан, домаћин порани у тор да види како стока тога јутра лежи: ако је подвила ноге пода се, кажу да ће бити зла зима и година, а ако је ноге опружила, кажу да ће бити добра и зима и година.