ЗАБОРАВИТЕ НА АЈКУЛЕ: Ових 7 бића из воде ћете чешће да сретнете, а последице могу бити катастрофалне!
Припазите наредни пут.
Када се спомену немани из воде купачима прво на памет падну ајкуле и та бојазан и јесте оправдана ако се купате у мору и то тамо где их иначе има. Могућност сусрета са њима, тако, сведен је на минимум, али зато постоје многа друга опасна бића која могу да вас "нападну" а да нисте ни свесни да су вам близу.
ОВО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ КУПОВИНЕ СТАНА! Што пре резервишете, боље ћете проћи, а посебно водите рачуна о ИНВЕСТИТОРУ!
Ово треба да знате о грипу код деце: Симптоми и лечење
Препознајте на време: Пет симптома гљивичне инфекције
Реч је, наиме, о бројним бактеријама, паразитима, вирусима... којих има у базенима, џакузијима, морим,а језерима, рекама...
Хлор делује до одређене границе, уколико је у базену превише људи он ће изгубити дејство - објашњавају из Градског завода за јавно здравље. Бактерије прете и у базенима који се не одржавају редовно, монтажним базенима, али и морима, језерима и рекама. Другим речима - нигде нисте безбезбедни.
- Најчешће болести настале на базену су коњуктивитис, запаљење мокраћне бешике, кожне болести, упала средњег уха и стомачне тегобе изазване гутањем воде – каже Ивана Беговић Лазаревић, епидемиолог.
Које бактерије, паразити и вируси су кривци за ове, али и многе друге болести настале на купалиштима, указао нам је Душан Аврамовић, специјалиста хигијене. Ево како да их препознате и заобиђете.
1. Цијанобактерије
У плитким језерима, на плажама и у рекама, која се због ниског водостаја лакше загревају, долази до бујања цијанобактерија. Овај процес се може уочити и голим оком када је у питању пренамножавање алги, вода је мутна, а површина је обојена у зелено и појављује се пена. Сама бактерија није толико опасна, колико токсин који ослобађа.
Тровање цијанотоксинима је последица директног контакта са њима или гутањем воде у којој су присутни. У том случају проблеми који могу настати су јаке главобоље, повраћање и у тежим случајевима, оштећења јетре.
Тренутно не постоји лек за цијанотоксине, али уколико доктори прате лечење, могућ је потпуни опоравак. Стручњаци напомињу да је за развој болести потребно провести у тој води неколико сати, или неколико везаних дана.
2. Псеудомонас
И приликом купања у базену са топлијом водом или у ђакузију требало би да обратите пажњу на неколико ствари. У таквој води се хлор лакше раствара, а није довољно топла да би убила бактерије. Одлично је станиште псеудомонас бактерије, која могу инфицирати грло, мокраћне путеве, кожу, дисајне путеве, али и крв.
Ова бактерија може инфицирати и ушни канал и изазвати запаљење средњег и спољашњег уха, познато као "пливачко ухо". Псеудомонас је отпоран на многе лекове, а најчешће се лечи комбинацијом антибиотика, све у зависности од места напада.
3. Ешерихија коли
Уколико вас је топла вода уплашила и размишљате да монтирате базен у свом дворишту, размислите поново. Ешерихија коли је индицатор загађености вода фекалијама, а један је од најчешћих бактеријских инфекција човека. Иако је природно присутна у цревима, уколико се у неком другом станишту дође у контакт са њом може изазвати проблем гастроинтестиналног тракта, сепсу, менингитис и запаљење плућа.
Ретко се налази у великим базенима, јер се та вода чешто конторолише и мења, а и добро је хлорисана. Опасност од ешерихије постоји у морском приобаљу, али и у кућним, монтажним базенима, односно у водама које немају пречишћиваче и довољно хлора.
4. Легионела
У природи живи у стајаћим водама, језерима и бунарима, док их на купалиштима можете наћи у деловима где вода прелива или прска, као што су у аква парковима печурке. Велику опасност по људе представља удисање тих ситних капљица или водене паре, а посебно по децу или особе са смањеним имунитетом.
У том случају бактерија може да изазове "легионарску болест", која је веома слична упали плућа, али је смртоноснија. Након два до десет дана инкубације јавља се малаксалост, повишена температура, укоченост мишића и губитак апетита, док су знаци тежег облика крвав кашаљ и конфузност.
Како објашњава Аврамовић, присуство легионеле се редовно испитује на нашим базенима.
5. Стафилокока
Још један, не тако радо виђен, гост базена је и бактерија стафилокока. Стафилококне инфекције могу се јавити на било ком делу тела, од коже, носа, очију и ноктију, до унутрашње срчајне овојнице.
Симптому инфекције су различити у зависности од места инфекције, а "улаз" су јој обично посекотина или рана. Уколико се не лечи, може да дође до њеног ширења у телу.
6. Криптоспоридијум
Још један фекални представник, криптоспоридијум, може да преживи у хлорисаној води и до десет дана. Преносе га купачи који имају дијареју, а потребно је само десет паразита да би се неко заразио, док током једног уринирања инфицирана особа може да избаци и до 100 милиона криптоспиридијума.
Болест обично почиње боловима у стомаку, након чека се јавља дијареја. Може се јавити и повишена температура, губитак апетита, мучнина и повраћање. Зараза овим паразитом је веома честа код нас, а лечење и опоравак трају неколико дана.
7. Норовирус
У језерима у којима се излива канализација, али и у базенима у којима вода није бактериолошки исправна, може да се јави овај вирус. Родитељима је добро позната појава норовируса, јер се често меша са гастроентеритисом, а изазива бурну клиничку слику у виду повраћања, учесталих столица, често и повишене температуре.
Најважнији део лечења норовируса је надокнада течности, а након опоравка јавља се привремени имунитет који траје до две године. Дакле, могуће је више пута оболети од инфекције изазване овим вирусом.
Како да заштите себе и друге
- Мере предострожности подразумевају одржавање личне хигијене, туширање пре и након купања у било ком купалишту. Роните са специјалним наочарима, исперите стопала пре уласка у базен. Важно је рећи да пешкир треба да служи за брисање појединца, и да се никако не саветује седење и провођење времена у влажном купаћем костиму, већ је потребно пресвући се у суву одећу – објашњава Душан Аврамовић, специјалиста хигијене.
Он додаје да је неопходно купаћи опрати прашком након сваког купања, и да је најбоље сушити га на сунцу због УВ зрака.
Још једна мера превенције подразумева испирање лица и очију хладном, а не леденом, водом, након купања на било ком купалишту, као и испирање опреме за купање, као што су наочаре, саветује Аврамовић.