ОПАСАН РИЗИК ПО ЗДРАВЉЕ: Ових 6 намирница треба да избегавате!
Извор заразе!
Адвокат Бил Марлел 20 је провео водећи парнице за одштету због тровања храном. Чувен је по томе што је у каријери изборио чак 600 милиона долара одштета у корист клијената који су блаже, теже или и фатално страдали од неисправне хране. Он каже да се одређени ризик не исплати, и из искуства клијената никада не једе следећих 6 намирница:
ГОЈАЗНИ СТЕ ИЛИ ЖЕЛИТЕ ДА СПРЕЧИТЕ ДЕБЉАЊЕ? У том случају изаберите једну од ОВИХ ПЕТ физичких активности
МОЖЕ БИТИ ОПАСНО! Ова ТРИ проблема са циклусом НЕ СМЕТЕ да игноришете!
ВИШЕ ВАМ НИ ШМИНКА НЕ ПОМАЖЕ: Ако имате овакве ПОДОЧЊАКЕ, с вашим здрављем нешто ОЗБИЉНО није у реду
Марлел каже да је у последњих пет година видео више тровања шкољкама него у последње две деценије. Разлог је начин на који се шкољке хране. Оне филтрирају воду, па ако се у њој налази нека бактерија, филтрираће и њу.
А ако она у њој и остане, па ако је шкољка сирова и још се бактерија пробије у пробавни систем човека, може доћи до тровања. Уз климатске промене и све топлије воде, Марлел каже да су овакви случајеви све чешћи.
Сваки пут кад год дође до епидемије салмонеле, призори су гадни, људи се језиво муче, неки не преживе. У епидемији из 2010. оболело је пријављених 2.000 људи. Марлел сматра да је опасност данас много мања него у 90-им, али он јаја једе искључиво добро печена или добро кувана.
Ову категорију Марлел "избегава попут куге", јер што се храна више обрађује, сече, што пролази кроз више руку и машина, већа је шанса да ће успут нешто "покупити".
Он купује неопрано, недирнуто воће и поврће, у малим количинама, које ће појести за три или четири дана највише. Све како би смањио ризик од листерије, смртоносне бактерије која се развија на температурама фрижидера.
Сви његови одресци које је јео у последњих 20 година били су добро печени. И то зато што свака бактерија која се иначе нађе на површини, па је убије и припремање одреска који је изнутра крвав, врло је вероватно да је продрла и дубље. Овако се ризикује ешерихија коли и салмонела, али и многе друге бактерије, тврди адвокат.
Некуване или благо куване клице регистроване су као узрок нешто више од 30 великих бактеријских епидемија у САД-у од средине 90-их. Пре неколико година једну велику искусила је и Европа. Углавном је реч опет о салмонели и ешерихији.
У САД-у само од 1998. до 2011. било је 148 епидемија тровања повезаних с употребом непастеризованог млека и производа од њега. О каквом је великом ризику реч показује и то што заправо јако мало људи пије такво млеко, а истовремено је оболелих било много у релативно кратком времену.
Можда тек нешто мало мањи ризик лежи у непастеризованом соку. За Марлела у обзир не долази ни једно ни друго.