БОЛОВИ У ГРУДИМА, ГУБИТАК СВЕСТИ... КАРДИОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Једна чаша вина штетнија је него што мислиш!
Шта је са "рекреативним" испијањем алкохола у малим количинама?
Сви знамо да је претерано конзумирање алкохола лоше за здравље, али шта је са "рекреативним" испијањем алкохола у малим количинама?
Кардиолози страхују да превише људи и даље верује у мит по ком једна мала чаша вина или пива не штете, већ помало и користе здрављу.
Биљка је УМИРАЛА, а када будете ВИДЕЛИ са чиме је ЛЕЧИЛА, нећете веровати, ОВО сви имају код куће
ЖЕНА ОГЊЕНА АМИЏИЋА БЛИСТАЛА НА ПЛАЖИ: Данијела показала ИЗВАЈАНО тело, па открила МОДНИ хит ове сезоне!
ВЕРИЛА СЕ ЋЕРКА ХАРИСА ЏИНОВИЋА? Ђина објавила прстен, а лајкови само ПЉУШТЕ! (ФОТО)
Свакодневно испијање алкохола, чак и у врло малим количинама повећава ризик од развоја фибрилације атрија, поремећаја срчаног ритма, који је, након екстрасистолије најчешћа срчана аритмија.
То стање код пацијената проузрокује палпитације, осећај недостатка ваздуха, болове у грудима, губитке свести, али може да буде и потпуно асимптоматско, па се проблем открије случајно.
По подацима британске Националне здравствене службе тај проблем захвата седам одсто старијих од 65 година. Иако такво конзумирање алкохола обично није опасно по живот, може да изазове разне проблеме, а повезује се и са можданим ударом.
Чак и чашица вина дневно оставља последице на здравље срца, утврђено је у великој студији Центра за срце при универзитетској болници "Hamburg-Eppendorf", у склопу које су обрађени подаци прикупљени на 100.000 особа праћених током 14 година, који раније нису патиле од фибрилације атрија.
Истраживање је показало да се у тих 14 година код више од 5.800 испитаника први пут развила таква врста срчане аритмије, а ризик је био већи што је редовно конзумирање алкохола било веће.
Показало се да чак и једна чаша пива или вина дневно, повећава ризик од развоја срчаних аритмија за 16 одсто у поређењу са особама које нису конзумирале алкохолна пића. Код особа које су дневно конзумирале две чаше алкохолног пића ризик је порастао за 28 одсто.
Аутори студије напомињу да чашица алкохола с времена на време не представља ризик за особе доброг здравља.
Први симптоми фибрилације атрија су палпитације и убрзани рад срца. Тако да се пацијентима препоручује да у потпуности избегавају алкохолна пића.