Оштећује ЗДРАВУ ЈЕТРУ, а ПОГОРШАВА СТАЊЕ са већ болесном! И ово су могуће КОМПЛИКАЦИЈЕ узроковане КОРОНОМ!
Ево како може да се одрази!
"Ковид-19 је мултисистемска болест која може да захвати различите органе односно органске системе, међу којима је и јетра", каже угледни стручњак проф. др Милена Божић, специјалиста инфектологије, педијатрије и субспецијалиста хепатологије.
Како додаје, вирус ковид улази у ћелије јетре преко АЦЕ-2 рецептора и нађен је на холангиоцитима (епителне ћелије жучних канала). На питање како ковид може да делује овај орган, професорка одговара:
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/05/profimedia-0188768213.jpg?itok=DZVBbgd5)
ЛЕГЛО ЕШЕРИХИЈЕ! Четкица за ЗУБЕ мора да се ЧИСТИ на овај начин, да би била спремна за употребу!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/31/profimedia-0295586771.jpg?itok=77DVFRpQ)
УНИШТАВАЈУ КАНДИДУ! Ово су најјачи природни ЛЕКОВИ који спречавају намножавање ове гљивице!
- Вирус САРС-ЦоВ-2 може да оштети здраву јетру или да погорша већ постојеће оштећење јетре, које је нађено код 14.8 одсто до 53 процента хоспитализованих болесника са ковидом-19. Значајније оштећење јетре регистровано је код минимално 58 одсто и максимално 78 процената болесника, који су умрли од ковида. Зато се сматра да је тешко оштећење јетре сурогат маркер неповољном исходу болести - додала је.
Као могуће узроке оптерећења јетре услед ковида професорка издваја следеће: тежак запаљенски одговор цитокинска олуја/сепса, оштећење хипоксијом (недостатком кисеоника), оштећење лековима, које болесник прима због короне, микротромбозе синусоида јетре, настале због хиперкоагулабилности (стање када је крв гушћа и лепљивија него иначе), директно оштећење вирусом САРС-ЦоВ-2 и удружени фактори.
Цироза јетре и ковид
Питали смо докторку и да ли је нека група пацијената са болестима јетре подложнија утицају ковида-19.
- У једној студији од 2.780 болесника из Америке са ковидом-19, доказано је да су хроничне болести јетре, нарочито цироза јетре, биле удружене са значајно већом смртношћу од короне Главне етиологије болести јетре биле су: алкохол, неалкохолни стетохепатитис, хепатитис Ц, хепатитис Б и аутоимунски хепатитис. Међу овим узроцима најчешће су били масна јетра и неалкохолни стетохепатитис. А као узроци смрти означени су: погоршање декомпензације јетре, појава или погоршање постојеће енцефалопатије и крварења из варикса једњака. У току ковида-19, код ових болесника био је повећан ризик од смртности, независно од фактора ризика као што су гојазност, хипертензија и диабетес - каже др Божић (хепатична енцефалопатија представља неуропсихичке поремећаје функције мозга услед поремећаја детоксикационе, метаболичких и других функција јетре).
Професорка истиче да су симптоми и знаци болести јетре оскудни осим ако се не ради о одмаклој болести јетре односно о декомпензованој цирози.
- Главна процена функције јетре ради се на основу лабораторијских анализа крви. Основни налаз је пораст активности ензима јетре - трансаминаза: АСТ, АЛТ, а варијабилан налаз је пораст гама глутамил трансферазе -GGT, алкалне фосфатазе и билирубина и пад нивоа албумина у серуму. Уз то, неопходна је и процена фактора коагулације - објашњава како се дијагностикује поремећај функције јетре услед ковида.
Како разликовати оштећење јетре вирусом САРС-ЦоВ-2 од других узрока?
- Код повишеног нивоа трансаминаза услед ковида треба размотрити могуће оштећење јетре вирусима хепатитиса, лековима, због запаљења мишића, оштећења срца и синдрома ослобађања цитокина - каже нам.