Oštećuje ZDRAVU JETRU, a POGORŠAVA STANJE sa već bolesnom! I ovo su moguće KOMPLIKACIJE uzrokovane KORONOM!
Evo kako može da se odrazi!
"Kovid-19 je multisistemska bolest koja može da zahvati različite organe odnosno organske sisteme, među kojima je i jetra", kaže ugledni stručnjak prof. dr Milena Božić, specijalista infektologije, pedijatrije i subspecijalista hepatologije.
Kako dodaje, virus kovid ulazi u ćelije jetre preko ACE-2 receptora i nađen je na holangiocitima (epitelne ćelije žučnih kanala). Na pitanje kako kovid može da deluje ovaj organ, profesorka odgovara:
LEGLO EŠERIHIJE! Četkica za ZUBE mora da se ČISTI na ovaj način, da bi bila spremna za upotrebu!
UNIŠTAVAJU KANDIDU! Ovo su najjači prirodni LEKOVI koji sprečavaju namnožavanje ove gljivice!
- Virus SARS-CoV-2 može da ošteti zdravu jetru ili da pogorša već postojeće oštećenje jetre, koje je nađeno kod 14.8 odsto do 53 procenta hospitalizovanih bolesnika sa kovidom-19. Značajnije oštećenje jetre registrovano je kod minimalno 58 odsto i maksimalno 78 procenata bolesnika, koji su umrli od kovida. Zato se smatra da je teško oštećenje jetre surogat marker nepovoljnom ishodu bolesti - dodala je.
Kao moguće uzroke opterećenja jetre usled kovida profesorka izdvaja sledeće: težak zapaljenski odgovor citokinska oluja/sepsa, oštećenje hipoksijom (nedostatkom kiseonika), oštećenje lekovima, koje bolesnik prima zbog korone, mikrotromboze sinusoida jetre, nastale zbog hiperkoagulabilnosti (stanje kada je krv gušća i lepljivija nego inače), direktno oštećenje virusom SARS-CoV-2 i udruženi faktori.
Ciroza jetre i kovid
Pitali smo doktorku i da li je neka grupa pacijenata sa bolestima jetre podložnija uticaju kovida-19.
- U jednoj studiji od 2.780 bolesnika iz Amerike sa kovidom-19, dokazano je da su hronične bolesti jetre, naročito ciroza jetre, bile udružene sa značajno većom smrtnošću od korone Glavne etiologije bolesti jetre bile su: alkohol, nealkoholni stetohepatitis, hepatitis C, hepatitis B i autoimunski hepatitis. Među ovim uzrocima najčešće su bili masna jetra i nealkoholni stetohepatitis. A kao uzroci smrti označeni su: pogoršanje dekompenzacije jetre, pojava ili pogoršanje postojeće encefalopatije i krvarenja iz variksa jednjaka. U toku kovida-19, kod ovih bolesnika bio je povećan rizik od smrtnosti, nezavisno od faktora rizika kao što su gojaznost, hipertenzija i diabetes - kaže dr Božić (hepatična encefalopatija predstavlja neuropsihičke poremećaje funkcije mozga usled poremećaja detoksikacione, metaboličkih i drugih funkcija jetre).
Profesorka ističe da su simptomi i znaci bolesti jetre oskudni osim ako se ne radi o odmakloj bolesti jetre odnosno o dekompenzovanoj cirozi.
- Glavna procena funkcije jetre radi se na osnovu laboratorijskih analiza krvi. Osnovni nalaz je porast aktivnosti enzima jetre - transaminaza: AST, ALT, a varijabilan nalaz je porast gama glutamil transferaze -GGT, alkalne fosfataze i bilirubina i pad nivoa albumina u serumu. Uz to, neophodna je i procena faktora koagulacije - objašnjava kako se dijagnostikuje poremećaj funkcije jetre usled kovida.
Kako razlikovati oštećenje jetre virusom SARS-CoV-2 od drugih uzroka?
- Kod povišenog nivoa transaminaza usled kovida treba razmotriti moguće oštećenje jetre virusima hepatitisa, lekovima, zbog zapaljenja mišića, oštećenja srca i sindroma oslobađanja citokina - kaže nam.