МИТОВИ О ДИЈАБЕТЕСУ: Многи верују да ПРЕВИШЕ ШЕЋЕРА изазива болест, а ЕВО колико је то тачно
Прекомерна тежина са друге стране може да прави проблем!
Постоји неколико митова о дијабетесу у које многи верују, а заправо немају везе са истином, почевши од тога да превише шећера изазива дијабетес па до тога да је дијабетес лако утврдити по симптомима.
УСНЕ, ГРУДИ, ПОДИЗАЊЕ ЈАГОДИЦА: Сада су лепотице, а погледајте како су задругарке ИЗГЛЕДАЛЕ ПРЕ ОПЕРАЦИЈА (ФОТО)
НИЈЕ САМО АЛКОХОЛ ПРОБЛЕМ: Ова НАМИРНИЦА јако ЛОШЕ утиче на ЈЕТРУ, многи је конзумирају свакодневно
ПРВИ МИТ
Превише шећера изазива дијабетес
РАЗОТКРИВАЊЕ МИТА
Шећер не узрокује дијабетес. Прекомерна тежина је, међутим, један од главних фактора ризика, а храна која садржи пуно додатог шећера поседује и висок ниво калорија. „Али имајте на уму да масноће садрже двоструко више калорија од шећера“, каже Matt Петерсен, управни директор медицинских информација при Америчком Удружењу за Дијабетес. Још један потенцијални кривац: конзумирање црвеног меса. Ако сте у ризичној групи, најбоље је да смањите укупан унос калорија и те калорије добијете из хране богате хранљивим састојцима, попут поврћа без скроба, интегралних житарица и протеина и млечних производа са мало масти, каже др Christine Лее из Националног Института за Дијабетес и Дигестивне и Бубрежне Болести. А када се зажелите нечег слатког, усредсредите се на храну са природним шећером.
ДРУГИ МИТ
Дијабетес типа 1 можете добити само као дете
РАЗОТКРИВАЊЕ МИТА
Постоји разлог због којег се дијабетес типа 1 више не назива малолетничким дијабетесом - можете га добити у било ком узрасту, каже Петерсен. Код пет посто одраслих у САД је дијагностификован тип 1, али понекад се одраслима погрешно дијагностикује чешћи тип 2, каже Сара Pinney, доктор медицине, педијатријски ендокринолог у Болници за Децу у Филаделфији. Ова два типа имају различите узроке: Код дијабетеса типа 1, „тело грешком напада бета ћелије панкреаса, због чега престају да производе инсулин“, хормон који снижава ниво глукозе у крви, каже др Pinney. Код дијабетеса типа 2, панкреас ствара инсулин, али тело не реагује добро на њега. Пацијенти са типом 1 морају да узимају инсулин како би нормализовали шећер у крви, или ће се веома тешко разболети. Да би утврдио разлику, лекар може да изврши тестирање на одређена антитела у крви.
ТРЕЋИ МИТ
Ако имате дијабетес типа 2, потребан вам је инсулин
РАЗОТКРИВАЊЕ МИТА
Већини људи није потребан - многи су у стању да контролишу свој дијабетес дијетом и вежбањем, лековима за оралну употребу или комбинацијом оба. Од људи са дијабетесом типа 2, према Центрима за Контролу и Превенцију Болести - само 40% њих користи инсулин. Ипак, ваша потреба за инсулином може се променити с годинама. „На крају, можда ћете морати да га користите да бисте одржали ниво глукозе у крви у здравом опсегу“, каже Петерсен. "И то је у реду. Ово само значи да је ваша болест напредовала и да сада предузимате најбољи корак како бисте је држали под контролом." (А ако имате дијабетес типа 1, мораћете да узимате инсулин од самог почетка.)
ЧЕТВРТИ МИТ
Да имате дијабетес, знали бисте то
РАЗОТКРИВАЊЕ МИТА
Могу проћи месеци или чак године док симптоми постану довољно екстремни па да људи сами схвате да имају дијабетес типа 2, каже др Pinney. Разлог томе је што је најчешће знаке, учестало мокрење и жеђ, лако превидети или отписати као део процеса старења. До тренутка када приметнији симптоми попут замућења вида или трњења руку и стопала подстакну некога да закаже преглед код лекара, он или она је можда већ дуго имао повишене шећере у крви. Процењује се да 24% људи са дијабетесом није дијагностиковано, због чега лекари препоручују онима који поседују главне факторе ризика, као што су 45 или више година старости, прекомерна тежина или породична историја дијабетеса, да периодично тестирају свој ниво А1Ц-а. Ово једноставно узимање крви пружиће вашем лекару слику о вашем нивоу глукозе у крви током последња три месеца, што представља један од начина за дијагностиковање дијабетеса.
ПЕТИ МИТ
Једини разлог због којег лекари за дијабетес говоре пацијентима да вежбају је тај што ће изгубити на тежини
РАЗОТКРИВАЊЕ МИТА
Апсолутно нетачно! Иако људима може помоћи да смршају, вежбање (чак и ако се не изгубе килограми) такође повећава вашу осетљивост на инсулин, што природно смањује ниво глукозе у крви. Студије су показале да једнократно вежбање може побољшати осетљивост на инсулин до 50% чак 72 сата након сесије знојења. Чак и ако ваша тежина остане потпуно иста, вежбање може смањити ваш А1Ц (дугорочни нивои глукозе), као и шансе за развој дијабетеса. Разлог томе је зато што када су мишићне ћелије активне, способне су да узимају глукозу и користе је за енергију без потребе за инсулином, каже Петерсен. „Вежбање је врста чудотворног третмана на себи својствен начин.“