Стање које може да се закомпликује!
Драма које се у ријалитију "Задруга" одвија између Далиле Драгојевић, њеног супруга Дејана и љубавника Филипа Цара не престаје. И док многи расправљају о томе у каквом су психичком стању актери ове драме и колико ће све ово утицати на њих и њихово ментално здравље, задругари изгледа не воде рачуна ни о томе, али ни о својој репутацији.
Драгојевићка је усред ове драме имала многе здравствене проблеме, угојила се нагло, коса јој опада, што је у међувремену успела да регулише, а има проблем и са хемороидима.
Оно што је међутим чудно је да Далила са скоро тридесет година не зна ништа о свом здравственом стању, прецизније хемороидима. У разговору са Јованом Томашевић Матором пожалила се на хемороиде. У једном моменту је прокоментарисала да јој је неко од задругара ово пренео, што је наравно немогуће.
Најбољи начин за очување здравља очију
Најбољи начин за очување здравља очију
ЖИТАРИЦА КОЈУ ЈЕДУ ЈЕЛЕНА И НОВАК ЂОКОВИЋ СВАКОГ ДАНА: Тело се чисти од ТОКСИНА и организам ће се брзо препородити
ЖИТАРИЦА КОЈУ ЈЕДУ ЈЕЛЕНА И НОВАК ЂОКОВИЋ СВАКОГ ДАНА: Тело се чисти од ТОКСИНА и организам ће се брзо препородити
- Изашли су ми шуљеви од тврде столице, знаш колико ме боли, не могу да ходам - пожалила се Маторој.
- Мораш то што пре да лечиш док не почне да крвари. Прошле године је Карић имао шуљеве, није могао ни да седи, ни да хода, морао је код лекара - саветовала је Матора.
- Много ме боли - рекла је Далила.
- Вероватно ми је неко пренео. Само ми је још то требало - рекла је Драгојевићка.
- Не може то да се пренесе - рекла је Матора.
Узроци настанка хемороида
Данашњи преовлађујући стил живота у развијеним друштвима нарочито погодује развоју ове болести. Сматра се да су неадекватна исхрана са премало влакана, као и претежно пасиван стил живота главни кривци за настанак хемороида.
Остали узроци хемороида су напрезање приликом дефекације, трудноћа, наслеђе, старење, хронични затвор, дуготрајно седење и лежање, као и аналне инфекције. На појаву увећаних хемороида утиче и претерано коришћење клизми и лаксатива што доводи поремећаја цревне функције.
Дуготрајно седење ствара притисак на артерије аналне регије, крв се задржава што доводи до слабљења залистака и зидова крвних судова.
Хемороиди су посебно чести код трудница. Притисак плода на ту регију, хормонске промене, као и сам плод узрокују повећање хемороидалних крвних судова. Код већине жена које имају хемороиде повезане с трудноћом, они су привремени проблем, али могу опстати и годинама након порођаја.
Увећани хемороиди и ли шуљеви су отечени и болни, али нормално присутни крвни судови у и око ануса (чмара) и доњег дела ректума, који су проширени под притиском, слично проширеним венама на ногама.
Увећани хемороиди могу бити спољашњи или унутрашњи. Унутрашњи настају близу почетка аналног канала, а спољашњи на аналном отвору.
Унутрашњи хемороиди потичу од унутрашњег венског хемороидног плексуса, у горњем делу аналног канала и ректуму. Они се увећавају, захватају кожом прекривени доњи део аналног канала и чине видљивим спољњи хемороидални венски плексус. Унутрашњи хемороиди су подложни појави испадања (пролапса), пуцања (руптуре) и укљештења (странгулације).
Спољашњи хемороиди с е виде споља и налазе се до зупчасте линије која је на око два центиметра у унутрашњости аналног отвора. Могу се напипати прстима, те их пацијенти пре уоче и раније се јаве лекару, него код унутрашњих хемороида. Спољашњи хемороиди су подложни настанку тромбозе и пуцању које може да изазове велика крварења.
Хемороиди нису заразни и добијају се најчешће због стила живота који подразумева храну која је лоша за пробаву и седење, односно недовољна физичка активност.
Компликације код хемороида
Уколико се увећани хемороиди не лече на време и адекватно може да дође до њиховог пуцања, тромбозе, укљештења и потпуног испадања. У тим случајевима неопходна је хируршка интервенција да би се компликација успешно решила.
Као последица продуженог крварења може наступити анемија због недостатка гвозђа.