Stanje koje može da se zakomplikuje!
Drama koje se u rijalitiju "Zadruga" odvija između Dalile Dragojević, njenog supruga Dejana i ljubavnika Filipa Cara ne prestaje. I dok mnogi raspravljaju o tome u kakvom su psihičkom stanju akteri ove drame i koliko će sve ovo uticati na njih i njihovo mentalno zdravlje, zadrugari izgleda ne vode računa ni o tome, ali ni o svojoj reputaciji.
Dragojevićka je usred ove drame imala mnoge zdravstvene probleme, ugojila se naglo, kosa joj opada, što je u međuvremenu uspela da reguliše, a ima problem i sa hemoroidima.
Ono što je međutim čudno je da Dalila sa skoro trideset godina ne zna ništa o svom zdravstvenom stanju, preciznije hemoroidima. U razgovoru sa Jovanom Tomašević Matorom požalila se na hemoroide. U jednom momentu je prokomentarisala da joj je neko od zadrugara ovo preneo, što je naravno nemoguće.
Najbolji način za očuvanje zdravlja očiju
Najbolji način za očuvanje zdravlja očiju
ŽITARICA KOJU JEDU JELENA I NOVAK ĐOKOVIĆ SVAKOG DANA: Telo se čisti od TOKSINA i organizam će se brzo preporoditi
ŽITARICA KOJU JEDU JELENA I NOVAK ĐOKOVIĆ SVAKOG DANA: Telo se čisti od TOKSINA i organizam će se brzo preporoditi
- Izašli su mi šuljevi od tvrde stolice, znaš koliko me boli, ne mogu da hodam - požalila se Matoroj.
- Moraš to što pre da lečiš dok ne počne da krvari. Prošle godine je Karić imao šuljeve, nije mogao ni da sedi, ni da hoda, morao je kod lekara - savetovala je Matora.
- Mnogo me boli - rekla je Dalila.
- Verovatno mi je neko preneo. Samo mi je još to trebalo - rekla je Dragojevićka.
- Ne može to da se prenese - rekla je Matora.
Uzroci nastanka hemoroida
Današnji preovlađujući stil života u razvijenim društvima naročito pogoduje razvoju ove bolesti. Smatra se da su neadekvatna ishrana sa premalo vlakana, kao i pretežno pasivan stil života glavni krivci za nastanak hemoroida.
Ostali uzroci hemoroida su naprezanje prilikom defekacije, trudnoća, nasleđe, starenje, hronični zatvor, dugotrajno sedenje i ležanje, kao i analne infekcije. Na pojavu uvećanih hemoroida utiče i preterano korišćenje klizmi i laksativa što dovodi poremećaja crevne funkcije.
Dugotrajno sedenje stvara pritisak na arterije analne regije, krv se zadržava što dovodi do slabljenja zalistaka i zidova krvnih sudova.
Hemoroidi su posebno česti kod trudnica. Pritisak ploda na tu regiju, hormonske promene, kao i sam plod uzrokuju povećanje hemoroidalnih krvnih sudova. Kod većine žena koje imaju hemoroide povezane s trudnoćom, oni su privremeni problem, ali mogu opstati i godinama nakon porođaja.
Uvećani hemoroidi i li šuljevi su otečeni i bolni, ali normalno prisutni krvni sudovi u i oko anusa (čmara) i donjeg dela rektuma, koji su prošireni pod pritiskom, slično proširenim venama na nogama.
Uvećani hemoroidi mogu biti spoljašnji ili unutrašnji. Unutrašnji nastaju blizu početka analnog kanala, a spoljašnji na analnom otvoru.
Unutrašnji hemoroidi potiču od unutrašnjeg venskog hemoroidnog pleksusa, u gornjem delu analnog kanala i rektumu. Oni se uvećavaju, zahvataju kožom prekriveni donji deo analnog kanala i čine vidljivim spoljnji hemoroidalni venski pleksus. Unutrašnji hemoroidi su podložni pojavi ispadanja (prolapsa), pucanja (rupture) i uklještenja (strangulacije).
Spoljašnji hemoroidi s e vide spolja i nalaze se do zupčaste linije koja je na oko dva centimetra u unutrašnjosti analnog otvora. Mogu se napipati prstima, te ih pacijenti pre uoče i ranije se jave lekaru, nego kod unutrašnjih hemoroida. Spoljašnji hemoroidi su podložni nastanku tromboze i pucanju koje može da izazove velika krvarenja.
Hemoroidi nisu zarazni i dobijaju se najčešće zbog stila života koji podrazumeva hranu koja je loša za probavu i sedenje, odnosno nedovoljna fizička aktivnost.
Komplikacije kod hemoroida
Ukoliko se uvećani hemoroidi ne leče na vreme i adekvatno može da dođe do njihovog pucanja, tromboze, uklještenja i potpunog ispadanja. U tim slučajevima neophodna je hirurška intervencija da bi se komplikacija uspešno rešila.
Kao posledica produženog krvarenja može nastupiti anemija zbog nedostatka gvozđa.