Имаш потребу да стално нешто ГРИЦКАШ? Нутрициониста открива КАКО да се решиш те лоше навике!
Није на одмет знати...
Када је исхрана у питању, многи људи имају проблем са тиме да се држе само главног јела. Доста њих има потребу за константним јелом и између главних оброка, а за постоје и одређени разлози.
Када знате узрок, лакше ћете се борити са проблемом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/22/profimedia-0586885988.jpg?itok=KaDCmwWc)
Овај чај помаже код МАЛАКСАЛОСТИ, опораваља и враћа ЕНЕРГИЈУ, а у исто време је веома добар за КРВ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/21/profimedia-0161394693.jpg?itok=NHk_0IFG)
ДЕЧАК ИЛИ ДЕВОЈЧИЦА? Ове методе и веровања на ЗАБАВАН НАЧИН откривају пол бебе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/08/fdasfdsfds.jpg?itok=OhKQVuIk)
СПРЕМИЛА НАСЛЕДСТВО ЗА ЋЕРКЕ: Слобода Мићаловић одлучила, ово ће ићи са колена на колено (ВИДЕО)
- Грицкањем називамо свако конзумирање хране између главних оброка, и уколико се ради о испланираном међуоброку, када желимо да допунимо енергију до ручка или вечере, то "грицкање" је корисно за наше тело. Међутим, већина људи има проблем са оном другом страном грицкања која се претвори у целодневно жваћкање неке хране - каже нутриционисткиња Марија Ђурковић и додаје:
Најчешће га нису претерано свесни, па тако ни калорија које унесу са свим ти залогајчићима који им се не чине претњом за килограме. Нажалост, јесу и то често главни кривац.
Два највећа проблема који доводе до константног грицкања хране су:
1. Емоционалне/психичке природе, када не постоји физиолошка потреба за храном (глад), него особа за њом посеже из неких других разлога и
2. Када апетит није под контролом или у преводу: када стално осећате глад.
Када је у питању овај други разлог, дакле ако убрзо након јела осећате да бисте могли још, проблем би могао да се крије у следећим разлозима:
- Не једете довољно.
- Размаци између главних оброка су вам превелики.
- Оброци су вам нутритивно неуравнотежени (не садрже довољно, или уопште, протеина, влакана, здравих масти...)
- Уносите превише простих угљених хидрата (теста, пецива, шећер...)
- Не уносите довољно течности. Често у току дана дехидрирате, па то мешате са потребом за храном.
- Једете пребрзо и "с ногу". Резултат тога је да ваше тело не стиже да региструје када је сито и вероватно ће вам већ кроз пола сата послати сигнал да му треба храна.
Савет нутриционисткиње јесте да пробате да одредите време за ужину, уз планирање шта ће то бити: воће, воћни јогурт, шака орашастих плодова, ребро тамне чоколаде.
На тај начин ћете се уоброчити и научити своје тело када да једе.