КАКО СКУВАТИ ЈАЈЕ ДА СЕ ЛАКО ЉУШТИ?
Ништа лакше, само пратите наведене кораке и неће бити проблема и тако избегните да са љуском скинете и беланце.
За храну која се толико лако спрема (дословно вам треба само јаје и вода), кувана јаја могу заиста одузети пуно времена. Да ствар буде још гора, већина тог времена оде на љуштење тог јаја.
Ако желите кувана јаја која се лако љуште, прво морате да изаберете и купите добра јаја, а затим обратите и пажњу на то како их кувате и третирате након што наместите тајмер – а морате да наместите тајмер.
Прво, за кување је боље изабрати јаја из продавнице него она домаћа. Другачији им је састав и ова домаћа, свежа теже је ољуштити. Њих је боље оставити за кајгане, а ова куповна за кување.
Следећи корак је да јаја ставите у воду тек када она почне да ври. То је боља опција него да јаја ставите одмах и да она стоје у тој води док она не дође до тачке кључања. Како вам се јаја не би разбила док их стављате у врелу воду, полако их спустите кашучицом и онда смањите температуру, да вода не ври јако.
Наместите тајмер на седам минута ако желите чврсто, али још увек помало течно жуманце, а на 10 минута као желите потпуно кувано жуманце.
Након тога, јаја ставите у хладну воду на два до три минута, довољно да се заустави процес кувања и да их можете држати у руци. На крају, јаја љуштите под млазом воде, то ће помоћи да скинуте љуску брзо и ефикасно.
Љуске од јаја као ђубриво
Управо због високог садржаја калцијума љуске се могу користити као одлично спороделујуће ђубриво.
Љуске садрже преко 30 % калцијума. Приближно свака љуска даје око 4 милиграма калцијума. Поред калцијума садрже и магнезијум, фосфор, калијум и натријум и око 5 % органске материје која је од великог значаја за квалитет земљишта. Органска материја налази се у опни која остаје на љусци у облику протеина и значајан је извор азота.
Као што је већ речено, љуске јаја су одличан извор калцијума. Међутим, због спорог разлагања биће поребно неколико месеци да он постане доступан биљкама. Како би убрзали његово разлагање, љуске морате што боље уситнити пре примене. Најбоље би било уситнити их у фини прах, међутим у кућној варијанти може послужити и електрични млин за кафу. Такође, можете користити аван и тучак да ручно уситните љуске. Уколико имате малу децу, дајте им љуске да их устине рукама, пре него их ставите у млин. Биће то сјајна забава за њих.
Уситњене љуске од јаја можете додати на дно рупе приликом садње или их разбацати по површини земљишта. Љуске можете и заорати након што их поспете по површини земљишта како би убрзали разлагање. На овај начин ћете обезбедити и да се калцијум ослободи у зони корена билака. Додавање љуски у земљиште најбоље је урадити на јесен. На овај начин временске прилике током зиме поспешиће њихово разлагање и учинити део калцијума доступним у пролеће приликом кретања вегетације. Додатну количину љуски можете додати и почетком године тј. на пролеће.
Парадајз, паприке и плави патлиџан су међу врстама код којих ће примена љуски од јаја имати највише ефекта. Поред тога, уколико сте љубитељ цвећа, јоргован је једна од врста која ће имати доста користи од додавања љуски.
Љуске у компосту
Љуске од јаја можете додавати у компост. Наравно треба имати у виду да им треба неколико месеци да се у потпуности разграде. Ипак, уколико их добро уситните, могле би бити добар извор калцијума и утицати на регулацију киселости хумуса. Поред калцијума, не треба занемарити ни органску материју из љуски. Треба водити рачуна да се у љускама налази и натријум па уколико додајете већу количину љуски у хумус може доћи до повећања његове концентрације што може имати негативне последице.