Које су ПРЕДНОСТИ И МАНЕ трудноће у КАСНОМ ТИНЕЈЏЕРСКОМ ПЕРИОДУ и у раним тридесетим? Тема поделила стручњаке, "бомбардују" се аргументима
Има неколико истраживања на ову тему
Једни стручњаци тврде да су "најбоље године за рађање првог детета касне тинејџерске или ране двадесете", док су други потпуно супротног мишљења. Одговор научника, темељен на разним истраживањима, зависи од тога шта ви сами сматрате под најбољим годинама. Према речима Џона Мировскија, социолога на Универзитету Тексас, по питању биологије најбоље су касне тинејџерске године или ране двадесете године. Према његовим речима, у том добу јајне ћелије су најсвежије, а репродуктивни састав налази се на свом врхунцу, преноси "Дејли мејл".
САМО 3 ПОТЕЗА БРИШУ ГОДИНЕ СА ЛИЦА: Искусна шминкерка показала како да ваше лице буде млађе уз само једну ствар
МИЛИЦА КОН О БОРБИ СА РАКОМ: Прво су јој рекли да је МАСНО ТКИВО - ОД 7. ГОДИНЕ САМ НА ОНКОЛОГИЈИ
Жене у двадесетим годинама имају најмању вероватност развијања хроничних здравствених проблема који би могли да буду ризични за њих или бебу, у тим година је и најмањи постотак ризика од спонтаног побачаја, ванматерничне трудноће, мртворођене деце и неплодности. Трудноћу у ранијим годинама често прате друштвене потешкоће.
Међутим, биолошки најбоље време за рађање често није у складу с друштвеном најбољим временом за рађање, посебно у друштву које је организовано око породице с мањим бројем чланова те женама које раде пуно радно време. Тако се већина особа у касним тинејџерским годинама или раним двадесетима не осећа спремно за родитељство.
Уколико се трудноћа догоди у тој ранијој доби, често је прате друштвене потешкоће, а према речима социолога Мировскија, трудноћа у раним двадесетима најчешће се догађа ван брака и врло често омета наставак образовања.
Најбоље доба за рађање могла би да буде време у ком жена има највећу шансу за рођење здравог детета. Тако једно калифорнијско истраживање закључује да је најбоље време за први порођај 26 година јер су тада најмање шансе за рођење детета с каквим поремећајем. Друго истраживање пак, базирано на националним подацима, у обзир је узимало друге факторе, тачније стопе смртности дојенчади те се као најбоље време за рађање показала 32. година живота. Треће истраживање показало је пак како је најбоље време за рађање, што се тиче дугорочног здравља мајке, 31. година.
Уколико се најбоље време за рађење дефинише у оквирима најдужег очекиваног животног века за мајку, онда она износи 34 године. Мировски је током тог истраживања разговарао са 1.890 мајки, питао их за њихово тренутно здравствено стање, укључујући хроничне болести, проблеме с кретањем те још неких других проблема. Након тога је проверио податке о морталитету жена које су имале сличне животне услове као и оне с којима је разговарао те направио закључак о најбољим годинама за рађање првог детета у оквирима дугорочног здравља и морталитета за мајке.
Ипак, ако жена жели имати више деце, требало би прво дете да роде пре 34 године јер за здравље мајке и детета најбоље је да се последње дете роди пре 35 године мајке. Управо је то закључак истраживање које је 2002. године провео Анхело Алонсо, социолог на Универзитету Охајо.
У том истраживању откривено је како су жене које су рађале након 35. године имале већи крвни притисак, већи ниво глукозе у крви, биле су слабијег општег здравља те су биле лошије покретљиве касније у животу за разлику од жена које су родиле пре 35 година, преноси "Дејли мејл".
Бонус ВИДЕО/ Немања Гудељ изашао на бину и засвирао са музичарима