Koje su PREDNOSTI I MANE trudnoće u KASNOM TINEJDŽERSKOM PERIODU i u ranim tridesetim? Tema podelila stručnjake, "bombarduju" se argumentima
Ima nekoliko istraživanja na ovu temu
Jedni stručnjaci tvrde da su "najbolje godine za rađanje prvog deteta kasne tinejdžerske ili rane dvadesete", dok su drugi potpuno suprotnog mišljenja. Odgovor naučnika, temeljen na raznim istraživanjima, zavisi od toga šta vi sami smatrate pod najboljim godinama. Prema rečima Džona Mirovskija, sociologa na Univerzitetu Teksas, po pitanju biologije najbolje su kasne tinejdžerske godine ili rane dvadesete godine. Prema njegovim rečima, u tom dobu jajne ćelije su najsvežije, a reproduktivni sastav nalazi se na svom vrhuncu, prenosi "Dejli mejl".
SAMO 3 POTEZA BRIŠU GODINE SA LICA: Iskusna šminkerka pokazala kako da vaše lice bude mlađe uz samo jednu stvar
MILICA KON O BORBI SA RAKOM: Prvo su joj rekli da je MASNO TKIVO - OD 7. GODINE SAM NA ONKOLOGIJI
Žene u dvadesetim godinama imaju najmanju verovatnost razvijanja hroničnih zdravstvenih problema koji bi mogli da budu rizični za njih ili bebu, u tim godina je i najmanji postotak rizika od spontanog pobačaja, vanmaternične trudnoće, mrtvorođene dece i neplodnosti. Trudnoću u ranijim godinama često prate društvene poteškoće.
Međutim, biološki najbolje vreme za rađanje često nije u skladu s društvenom najboljim vremenom za rađanje, posebno u društvu koje je organizovano oko porodice s manjim brojem članova te ženama koje rade puno radno vreme. Tako se većina osoba u kasnim tinejdžerskim godinama ili ranim dvadesetima ne oseća spremno za roditeljstvo.
Ukoliko se trudnoća dogodi u toj ranijoj dobi, često je prate društvene poteškoće, a prema rečima sociologa Mirovskija, trudnoća u ranim dvadesetima najčešće se događa van braka i vrlo često ometa nastavak obrazovanja.
Najbolje doba za rađanje mogla bi da bude vreme u kom žena ima najveću šansu za rođenje zdravog deteta. Tako jedno kalifornijsko istraživanje zaključuje da je najbolje vreme za prvi porođaj 26 godina jer su tada najmanje šanse za rođenje deteta s kakvim poremećajem. Drugo istraživanje pak, bazirano na nacionalnim podacima, u obzir je uzimalo druge faktore, tačnije stope smrtnosti dojenčadi te se kao najbolje vreme za rađanje pokazala 32. godina života. Treće istraživanje pokazalo je pak kako je najbolje vreme za rađanje, što se tiče dugoročnog zdravlja majke, 31. godina.
Ukoliko se najbolje vreme za rađenje definiše u okvirima najdužeg očekivanog životnog veka za majku, onda ona iznosi 34 godine. Mirovski je tokom tog istraživanja razgovarao sa 1.890 majki, pitao ih za njihovo trenutno zdravstveno stanje, uključujući hronične bolesti, probleme s kretanjem te još nekih drugih problema. Nakon toga je proverio podatke o mortalitetu žena koje su imale slične životne uslove kao i one s kojima je razgovarao te napravio zaključak o najboljim godinama za rađanje prvog deteta u okvirima dugoročnog zdravlja i mortaliteta za majke.
Ipak, ako žena želi imati više dece, trebalo bi prvo dete da rode pre 34 godine jer za zdravlje majke i deteta najbolje je da se poslednje dete rodi pre 35 godine majke. Upravo je to zaključak istraživanje koje je 2002. godine proveo Anhelo Alonso, sociolog na Univerzitetu Ohajo.
U tom istraživanju otkriveno je kako su žene koje su rađale nakon 35. godine imale veći krvni pritisak, veći nivo glukoze u krvi, bile su slabijeg opšteg zdravlja te su bile lošije pokretljive kasnije u životu za razliku od žena koje su rodile pre 35 godina, prenosi "Dejli mejl".
Bonus VIDEO/ Nemanja Gudelj izašao na binu i zasvirao sa muzičarima