Ево ШТА се ДЕШАВА када се ДИЈАБЕТИЧАР инфицира КОРОНАВИРУСОМ! Потребно је ХИТНО реаговати!
Превентивне мере због могућих компликација!
У време пандемије коронавируса, људи који већ имају здравствене проблеме, желе да знају колико је њихов организам подложнији овом вирусу уколико се узме у обзир да нису потпуно здрави.
Када се дијабетичар инфицира коронавирусом потребно је одмах регаовати прама речима др Љиљана Миловановић, специјалисте ендокринолога.
Феномен "ДРУГИ КОВИД"! Ево шта се ДОГАЂА ПАЦИЈЕНТИМА, недељама након отпуштања из болнице!
"ИЗГЛЕДАМ КАО БАБА!" Ријана ОДМАХ ОСТАВИЛА АЛКОХОЛ, када је уочила ову ПРОМЕНУ - бубуљице, подочњаци, ОГРОМНЕ ПОСЛЕДИЦЕ!
Да ли су дијабетичари подложнији зарази вирусом COVID-19 и како утиче на њих?
-Дијабетес као хронична, доживотна и прогресивна болест по току има дефицит имуноглобулина и већи ризик за развој и лечење инфекција било којим агенсом, па тако и Covid-om. Свака инфекција редукује већ смањени имунитет пацијента дијабетичара, а Covid пандемија са више аспеката: страх због глобалне пандемије, страх за сопствени живот, ослабљено кретање и учествовање у социјалној култури, повећан унос хране, ређа контрола параметара болести и немогућност доласка код надлежног лекара по савет за корекцију терапије и савет.
Дијабетичар је у већем ризику за заразу и отежано и продужено лечење ако оболи од Covid инфекције.
Ако дијабетичар оболи од короне и прође целокупну процедуру кроз Covid амбуланту, препоручује се хоспитализација због веће могућности настанка самих компликација инфекције и погоршања органских компликација дијабетеса. Пацијент мора бити под сталним надзором лекара јер се између осталог погоршава и гликорегулација тј. повећава се у континуитету ниво шећера у крви, те се терапија прилагођава или мења према актуелном стању пацијента.
Сви расположиви модели лечења се укључују, мењају, подешавају до постизања стабилне гликорегулације како би се имунитет оболелог дијабетичара фокусирао на одбрану од инфекције.
Могућност заразе је већа утолико што је пријемчивост ових пацијената за сваку инфекцију већа, али поштовање свих епидемиолошких мера, посебно личне хигијене, смањује могућност заразе.