МАЛЕ БОГИЊЕ ХАРАЈУ СРБИЈОМ! Одрасли у већој опасности, позива се на посебну ОПРЕЗНОСТ
Морбиле представљају све већу претњу невакцинисаној деци, али и одраслима у Србији, а једина заштита од ове болести, MMR вакцина, доступна је у државним домовима здравља само за децу до 14 година, док одрасли цепиво могу да купе у приватним клиникама по цени од 5.000 динара (укључујући преглед).
У Србији је до 22. марта регистрован укупно 46 случај морбила, саопштио је данас Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јованвоић Батут".
Све више младих жена у Србији НЕ МОЖЕ ДА ЗАТРУДНИ због овог проблема са јајницима - ово су најчешћи симптоми
СВЕТ У СТРАХУ: Најсмртоноснији вирус однео ЈОШ 5 живота - почиње као главобоља, завршава се агонијом
На територији Смедерева регистрован је укупно 41 случај морбила, од којих је 40 потврђено у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, док је једна оболела особа породични контакт са лабораторијски потврђеним случајем. Ради се о 24 невакцинисане особе испод две године живота, три особе предшколског узраста и четрнаест одраслих особа. Компликација у виду упале плућа била је присутна код двоје оболеле деце.
На територији Новог Сада регистрована су два случаја морбила. Дана 2.2.2023. године у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” морбиле су потврђене код невакцинисане особе узраста девет година, а 13.2.2023. године потврђено је оболевање особе из контакта узраста 40 година.
На територији Београда регистрована су три случаја морбила. Дана 17.2.2023. године у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак” морбиле су потврђене код детета узраста четири месеца, а 18.2.2023. године потврђено је оболевање особе старе 21 годину. ГЈЗ Београд је пријавио породичну епидемију 20.2.2023. године. Поред тога, 10.3.2023. године морбиле су потврђене код још једног детета узраста четрнаест месеци.
Дана 12.1.2023. године Завод за јавно здравље Пожаревац је пријавио епидемију у Смедереву. Епидемиолошка служба Завода спроводи епидемиолошко истраживање и координира мерама спречавања ширења болести.
Од 11.1.2023. године на снази су пооштрене мере епидемиолошког надзора над малим богињама на територији Републике Србије у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у земљи (пријава сумње, лабораторијска дијагностика, изолација и лечење оболелих, здравствени надзор, епидемиолошки надзор, вакцинација невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних лица, вакцинација осетљивих лица из контакта унутар 72 сата).
Имајући у виду наведене околности, период заразности, сезоност, остварене контакте, мере пооштреног надзора треба спроводити до даљњег, односно најмање до истека периода двоструке максималне инкубације од последњег регистрованог случаја, а у складу са проценом епидемиолошке ситуације у жаришту епидемије, односно на територији Републике.
Током 2020. и 2021. године у Србији су регистроване најниже вредности обухвата MMR вакцином у последњих двадесет година, пише на званичном сајту Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јованвоић Батут". . Обухват овом вакцином у другој години живота у 2020. години износио је 78,1%, а у 2021. години свега 74,8%. Обухват другом дозом, пре уписа у први разред основне школе, у 2021. години износио је 85,8%. Прикупљање података о обухвату MMR вакцином у 2022. години је у току. Циљне вредности обухвата свим вакцинама износе 95%.
У последњој епидемији малих богиња у Србији, током 2017. и 2018. године регистровано је око 5800 оболелих, од којих је 93% било невакцинисано, непотпуно вакцинисано или са непознатим вакциналним статусом. Једна трећина оболелих била је хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама. У овој епидемији регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година.
Могу ли одрасли примити MMR вакцину?
На сајту Градског завода за јавно здравље наводи се да неимунизована или непотпуно имунизована лица (изузев оних код којих постоје трајне контраиндикације) треба да се вакцинишу недостајућим дозама MMR вакцине до навршене 18. године живота, а према епидемиолошким индикацијама и касније. Активна имунизација против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се и код лица женског пола, без претходно стеченог имунитета, која планирају трудноћу. Минимални размак између давања две дозе MMR вакцине износи четири недеље.
Колико кошта вакцина и где се може примити?
О трошку државе могу се вакцинисати неколико група грађана. Конкретно, MMR вакцину примају одрасле особе уколико су запослене у здравственим установама или су биле у контакту са особом оболелом од малих богиња у року од 72 сата од првог контакта, рекли су за Euronews Србија из Градског завода за јавно здравље.
Бесплатно се могу вакцинисати и жене у репродуктивном периоду будући да мале богиње код трудница изазивају тежу клиничку слику и ризик су по даљи ток трудноће.
Сви горе наведени могу се са упутом изабраног лекара из Дома здравља вакцинисати у Градском заводу за јавно здравље у Београду или Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
С друге стране, комерцијална MMR вакцина намењена је за имунизацију путника у међународном саобраћају и она се прима само у Батуту.
Постоји могућност комерцијалне вакцинације одраслих особа у Институтима и Заводима за јавно здравље уколико је резултата серолошког тестирања негативан. Према препорукама ИЗЈЗ Србије вакцинација лица старијих од 18 година се рутински не врши, навели су из Батута за Euronews Србија.
У приватним установама у Србији такође је могуће примити MMR вакцину у две дозе, с тим што је обавезан преглед лекара опште праксе који у просеку кошта око 3.000 динара, док једна доза вакцине износи око 8.000 динара.