Научите да саме ПРЕПОЗНАТЕ поремећај хормона у свом телу и то НА ВРЕМЕ!
Све у људском организму је под утицајем хормона.
Повећана телесна тежина, смањена сексуална жеља, несаница и различити болови, неке су од потешкоћа чији узрок могу бити хормонални поремећаји. Битно је препознати синдроме на време.
Све у људском организму је под утицајем хормона чије врло мале дозе управљају нашим расположењем, понашањем и функцијом појединих органа. Ако се тај сложени систем “поквари”, последице могу бити изражене у облику блажих или тежих здравствених сметњи.
Хипоталамус
Ова жлезда је смештена у мозгу, а управља сексуалном жељом, осећајем глади, жеђи, телесном температуром, дисањем, срчаним ритмом. Посебно је важна јер делује као унутрашњи сат организма и управља свим животним функцијама.
Поремећаји: Тумаче се једнако као поремећаји хипофизе, будући да се скуп међусобних деловања назива осовина хипоталамус-хипофиза.
Епифиза
Ова жлезда је смештена у самом средишту мозга, а њена улога је поприлично непозната. Најпознатији хормон који производи је мелатонин, хормон који управља циклусима сна и будности.
Поремећаји: Познато је да утиче на репродукцију животиња, али поремећаји и њихове последице код људи нису познате.
Штитна жлезда
Ова важна жлезда је смештена у дну врата. Производи хормоне који утичу на раст, производњу телесне енергије и брзину метаболичких процеса у телу.
Поремећаји: Разликују се с обзиром на то да ли штитна жлезда ради прејако или преслабо. Код слабијег рада јавља се успореност метаболизма, а код јаког убрзаност. За оба поремећаја је карактеристично лупање срца, слабљење ноктију и косе, поремећаји менструалног циклуса, нагле промене телесне тежине.
РЕЦИТЕ ЗБОГОМ ЛОШИМ НАВИКАМА: Шест правила за РАВАН И ЗАТЕГНУТ стомак!
Паратироидне жлезде
Реч је о четири мале жлезде које се налазе уз штитну жлезду, а производе хормоне који утичу на метаболизам калцијума.
Поремећаји: Због недовољног рада може доћи до осећаја трнаца, губитка осећаја у стопалима и длановима, а у критичном случају и до привремене парализе. Код прекомерног рада може доћи до настанка бубрежних каменаца или прелома кости.
Гуштерача
Ова важна жлезда се налази у горњем делу трбушне шупљине. Њена функција је контрола нивоа шећера у крви отпуштањем хормона инсулина и глукагона.
Поремећаји: Најчешћи симптом је промена телесне тежине, сталан осећај жеђи, малаксалост и други знакови који упућују на настанак шећерне болести.
Надбубрежна жлезда
Ова жлезда се налази изнад бубрега, а дели се на средишњи део и кору. Одговорна је за производњу хормона кортизона и кортизола, али је заслужна и за малу количину мушких и женских полних хормона те хормона стреса – адреналина.
Поремећаји: Код појачаног рада долази до прекомерног стварања андрогених стероида, односно тестостерона и сличних хормона. Тада долази до појачане длакавости код мушкараца и жена, појаве акни, јачања либида, као и поремећаја у менструалном циклусу.
Јајници
Овај парни орган задужен је за репродукцију, али и одржавање равнотеже полних хормона које производи. Јајници регулишу менструални циклус, омогућавају сазревање и отпуштање јајних ћелија те производе хормоне естроген и прогестерон.
Поремећаји: Најчешће се ради о синдрому полицистичних јајника, за који је типичан нерегуларан – скраћен или продужен менструални циклус, појачана длакавост, појава акни, неплодност и дебљање око стомака.