НЕ МОЖЕТЕ ДА СЕ ОСЛОБОДИТЕ "ГРИЦКАЊА" ИЗМЕЂУ ОБРОКА? Хитно престаните, ваш организам због тога може огромне проблеме
Ових пет корака ће вам помоћи у намери
Сви ми волимо између оброка да поједемо нешто слатко или неку грицкалицу.
АЛКАЛНЕ НАМИРНИЦЕ: Храна која ЧИСТИ организам, ШТИТИ и ЈАЧА, једите ово и НЕЋЕТЕ има ти ПРОБЛЕМ са КИЛОГРАМИМА
НУТРИЦИОНИСТА ОТКРИО - Ево да ли КОКИЦЕ ГОЈЕ, танка је линија између здраве и НЕЗДРАВЕ грицкалице
Да ли имаш КРУШКАСТ ИЛИ ЈАБУЧАСТ тип тела? Један од њих је ПРЕДУСЛОВ ЗА БОЉЕ ЗДРАВЉЕ, а разлога је неколико
Обично то радимо у некој доколици и више у зимском периоду када смо више код куће у затвореном простору, а у нашој култури је то нормално да практикујемо и када нам неко дође у госте.
Грицкање између оброка је врло учестала појава међу младим људима, али и међу старијима. Да би се решили ове нездраве навике, пре свега је потребно освестити дати проблем, што нас доводи до првог корака.
1. Постаните свесни да је грицкање између оброка штетно
Не можете решити ниједан проблем ако нисте свесни да га имате. Док једни нису свесни свог грицкања између оброка, други уопште ни не мисле да је грицкање између оброка штетно по њихово здравље. Стога је свест о постојању проблема први и незаобилазан корак у решавању проблема.
2. Информишите се о томе како функционишу Ваши органи за варење
Пробавне органе никада не треба оптеретити количином или квалитетом хране која ће заморити организам. Све што се уноси у желудац и превазилази могућности тела да то претвори у добру крв, смета органима за варење. Велика количина хране оптерећује јетру и ствара болесно стање организма.
Желудац се, у својим напорима да све то свари, премори и тако се јавља осећај малаксалости која се тумачи као глад. Затим се још једна непотребна количина хране уноси у желудац, која поново покреће већ уморну машину, не дозвољавајући пробавним органима да се одморе од напорног рада и обнове своје снаге. Вашем желуцу је потребан одмор. Ако је пауза између оброка мања од 4-5 сати, мишићи желуца имају проблем. Они се заустављају и не избацују стару храну, док се нова приспела храна не свари у желуцу. На тај начин стара храна чека у желуцу, а ту је јако топло, тамно и кисело, и храна се гњечи.
Да би се храна разградила у Вашем организму потребно је 2-3х, а желуцу је после потребан одмор од 2 сата. Зато је идеално одмарати око 4-5 сати између оброка, јер ако је мања пауза од тога, желудац ће ослабити и неће добро функционисати. Између оброка се може конзумирати само чиста, негазирана вода, и то сат времена након задњег оброка. Чак се ни сокови и чајеви не препоручују између оброка, осим у случају болести и поста на соковима.
3. Узимајте редовне оброке
У складу са овим што смо управо сазнали, важно је имати редовне оброке. Редовност у једењу има животни значај. За сваки оброк треба утврдити одређено време. У то време треба унети довољну количину хране, а након тога не грицкати ништа до следећег оброка.
Оброци не би требало да буду нередовни. Ако је ручак постављен један сат или два пре уобичајеног времена, желудац је неприпремљен за ново оптерећење, јер још увек није сварио храну из претходног оброка. На тај начин организам се оптерећује. Такође, важно је имати не више од 3 оброка. Особе са брзим и снажним метаболизмом треба да узимају по три оброка дневно, док су осталима довољна само два.
4. Не прескачите доручак
Нажалост, многи људи не одвајају своје време да доручкују. Већ дан обично започињу кафом и/или цигаретом. Тиме заправо мисле да су добили нешто од времена, али уопште нису ни свесни колико на тај начин скраћују свој животни век. Разлог за прескакање доручка је обично тај што неки људи немају велику потребу за узимањем доручка, што је уобичајени резултат једења обилног оброка увече.
Још један разлог који се наводи за прескакање доручка је спречавање повећања телесне тежине. Неке особе размишљају да ће им, пошто нису гладне, прескакање доручка помоћи да смршају. Међутим, стварност је потпуно другачија.
5. Пијте чешће воду уместо грицкања између оброка
Када имате жељу да посегнете за неком намирницом између оброка, попијте уместо тога чашу воде и приметићете како осећај глади нестаје. Не знам да ли сте некада покушали, али верујте ми да делује.
Људи су се данас одвикли од конзумирања обичне, чисте воде. А једино је она у стању да утоли не само жеђ, већ и нездраву жељу за грицкалицама. Једино обична вода нема ефекат надражујућег средства као остала пића, која Вас додатно подстичу да стално нешто једете или пијете.
Такође, важно је напоменути да се вода, чајеви и сокови узимају пре оброка, а вода најраније сат времена после оброка. Ово је потребно да би желудац могао да вари храну.
Уколико се течност уноси у организам за време оброка и сат времена након оброка, разблажују се и ослабљују желудачни сокови. Зато ни варење не може бити добро, нити се могу извући хранљиви састојци из хране, јер вода све то спере.