НЕВЕРОВАТНО: Очи нам у току живота покажу око 24 МИЛИОНА СЛИКА!
Најсавршеније чуло.
Мишићи ока су најактивнији у целом телу, а спољашњи мишићи чија је улога померање ока су најснажнији с обзиром на посао који раде - 1000 пута су јачи него што је потребно.
ОРГАНИЗМУ ЈЕ ПОТРЕБНО ОВО: Уколико имаш болове у мишићима и леђима, не УНОСИШ довољно ОВОГ витамина!
ВОЛИТЕ СВОГ ЉУБИМЦА, А ДА ЛИ СТЕ ОВО О ЊЕМУ ЗНАЛИ? Ево шта ОМОГУЋАВАЈУ мишићи око ОЧИЈУ вашег ПСА!
ОБАВЕЗНО ОБРАТИ ПАЖЊУ! Ову ГРЕШКУ сви правимо, а може да кошта здравља очију
Да бисмо трепнули, потребна нам је само једна десетина секунде, а трепћемо сваких седам секунди, и то 11.500 пута на дан те око 4,2 милиона пута у току године. Састојимо се од више од два милиона делова који сви заједно раде да бисмо могли гледати и да можемо процесуирати више од 36.000 бита информација по сату.
Само људи гледају скоро читав спектар
Видимо милионе боја, међу којима су црвена, плава и зелена те пуно мешавина истих, а осим боја, ако се мозак “заигра”, понекад реагујемо на звук.
Неки од наших важнијих делова ока су зенице, дужица, мрежњача, беоњача и сочиво. Зенице су улаз кроз који пуштамо светло, а тамне су боје да бисмо светло могли апсорбовати. Ипак, најпоноснији смо на дужице ока јер су оне једноставно најлепше. Дужице су заправо кружни мишић чији је посао да регулише величину зенице и тако бира колико ће светла пропустити кроз око. Научници су утврдили да људи плавих дужица потичу од једног истог претка код којег се пре од шест до десет хиљада година догодила мутација у гену који је одговоран за боју очију. Пре те особе код свих су људи наше дужице биле смеђе.
Рожњача је наш најпроблематичнији, али и веома важан део окас. Она је прозирно суперсочиво које изоштрава слику, али и замућује ако има проблема. Готово сви проблеми које имате с видом последица су лошег рада рожњаче. Следећа је беоњача - она све наше делове држи заједно и кроз њу пролазе живци који даље преносе информације које ми прикупљамо. На крају долазимо до нашег најважнијег дела ока - мрежњаче, која се налази на задњој страни наших јабучица. Она садржи ћелије ћула вида, штапиће и чепиће, које повезане нервним влакнима чине очни живац те су одговорне за распознавање боја и светла.
И плакање се мора научити
Док смо под стресом, тужни или јако весели, отпуштамо сузе. Постоји једна стара прича да, ако прва суза падне из десног ока, плачемо од среће, а ако падне из левог, онда плачемо од бола или туге. Међутим, ни ми ни наука нисмо сигурни да ли је то тачно. Док смо мали, слепи смо на боје и можемо плакати, али не пуштамо сузе, но то се догађа само у периоду од првог до три месеца.
Јако су ретки људи који су потпуно слепи на боје - чешћи случајеви су непрепознатљивост зелене и црвене, појава, која се назива далтонизам. У најређим случајевима се дешава да једно око препознаје боје, а друго не. Пси су, на пример, слепи на боје.
И дијабетес нас подмукло уништава
Наш највећи непријатељ је дијабетес, чија је компликација дијабетичка ретинопатија. У последњој фази та нас болест толико измалтретира да потпуно ослепимо, а највећи је проблем што у раним фазама код уопште нема симптома, све док не почнемо да постепено губимо вид.
То се догађа јер ретинопатија утиче на жиле у мрежњачи па оне отекну и из њих течност цури у средину ока. Осим тога може подстакнути стварање нових крвних жила у мрежњаци које нам даље сметају у раду. Јако смо осетљиви тако да било које страно тело које нас погоди може изазвати трајна оштећења. За обрану имамо обрве, трепавице и капке - они нас могу заштитити од прашине или зноја, али јако тешко од, примера ради, лопте или метка из ваздушне пушке.
Тродимензионалну слику добијамо кад мозак обради слику сваког од нас, споји те створи дубину и висину. Први фосили наших предака пронађени су пре око 540 милиона година и развили су се у мноштво различитих облика, од комплексних облика као код наших рођака, до једноставнијих. Термити имају два ока као и ми, али се свако састоји од много малих које се називају оцеле. Друга крајност су очи код дивовских лигњи које могу бити величине пречника и до 30 цм. Код камелеона очи могу да се померају независно једно од другог - свако на своју страну, док су код неких животиња, као на пример код црва очи биле еволутивно само беспотребно трошење енергије у нешто сто нема сврху, па се нису ни развијале.
ВЕЛИКИ ПОМАК У ЛЕЧЕЊУ РАКА! Постоји ИЗЛЕЧЕЊЕ, лекари дошли до НЕВЕРОВАТНОГ ОТКРИЋА
СИМПТОМИ И ПРИРОДНО ЛЕЧЕЊЕ ИСПАДАЊА МАТЕРИЦЕ: Непријатна појава која мучи многе жене!
Ово треба да знате о грипу код деце: Симптоми и лечење
Од ретке болести крви у Србији болује око 500 људи: ОВО су симптоми