ИСПРАВКА: Рицинусово уље не лечи рак коже, алергије нити алкохолизам
Не постоје кредибилни извори који потврђују да ово рицинусово уље може лечити алергије, рак, хиперактивност или алкохолизам. Реч је о медицинским стањима која се не могу третирати на тај начин.
Анализом портала Raskinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу Србија Данас, везан за наводна лековита дејства рицинусовог уља, представља преношење лажних вести и псеудонауку.
Више од 200 портала са овог говорног подручја током протеклих осам година објавило је чланке у којима се без научних доказа тврди тврди да рицинусово уље лечи низ болести, међу којима су и неке неизлечиве.
Доктор који се помиње у наведеним чланцима јесте William McGarey, аутор књиге “Уље које лечи: Успех лекара са третманима рицинусовим уљем” објављене 1993. године. У књизи McGarey заиста тврди да рицинус лечи различите болести и стања, попут рака, хиперактивности, алкохолизма, тумора, херније, али за своје тврдње не нуди никакве научне доказе. Заправо, у књизи их само “доказује” наводним примерима успешног лечења ових стања код појединачних пацијената/киња.
Како се у његовој биографији наводи, McGarey је био “холистички лекар”, који је “значајно унапредио праксу холистичких метода лечења Едгара Caycea”. Cayce је, наводи енциклопедија Britannica, самопрокламовани исцелитељ са мало формалног образовања, који је практиковао homeopatiju.
УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:
Рицинус communis је зељаста биљка која расте у топлијим крајевима. Ова биљка, то јесте њено семе, садржи отров рицин. Адекватан термички процес прављења рицинусовог уља омогућава да се ово уље користи сигурно те да рицин нема нежељена дејства. Рицинусово уље има вишеструке примене у прехрамбеној и козметичкој индустрији, а традиционално је коришћено и у поједине медицинске сврхе.
И док рицинусово уље заиста може имати одређене бенефите за људе, попут ефеката у третирању проблема са кожом или пробавом, не постоје докази да може лечити све што му се у домаћим медијима приписује.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је утврђено да представљају преношење лажних вести и псеудонауку.
У наставку преносимо измењен наслов и текст са коригованим и избаченим деловима како би у потпуности одговарао чињеницама.
Рицинусово уље важи за природни лек који има мноштво позитивних ефеката на здравље, а његове примене су неограничене. Холистичка медицина често препоручује рицинусово уље за третирање болести које су углавном отпорне на традиционалне терапије.
Извор за првобитне недоказане информације и navode je William McGarey који у својој књизи заиста тврди да рицинус лечи различите болести и стања, попут рака, хиперактивности, алкохолизма, тумора, херније, али за своје тврдње не нуди никакве научне доказе. Заправо, у књизи их само “доказује” наводним примерима успешног лечења ових стања код појединачних пацијената/киња.
Како се у његовој биографији наводи, McGarey је био “холистички лекар”, који је “значајно унапредио праксу холистичких метода лечења Едгара Caycea”. Cayce је, наводи енциклопедија Britannica, самопрокламовани исцелитељ са мало формалног образовања, који је практиковао homeopatiju. Дакле, не ради се о конвенционалним, научно потврђеним методама лечења, већ о посебном приступу лечењу.
Иако је доказано да рицинусово уље заиста може имати одређене бенефите за људе, попут ефеката у третирању проблема са кожом или пробавом, не постоје докази да може лечити све што му се у нашем првобитном тексту и у домаћим медијима приписује.
Doktor McGarey је детаљно описао наводни успех у лечењу различитих тегоба са рицинусовим уљем, међутим треба напоменути још једном да за своје тврдње не наводи никакве научне доказе, већ у својој књизи њих оправдава наводним примерима успешног лечења код појединаца.
Једна од погрешних тврдњи је да алергије наводно нестају ако попијете пет капи рицинусовог уља сваког јутра. Не постоје докази да ће због конзумације рицинусовог уља алергије нестају. Алергије се не лече, али се могу третирати на различите начине. Третмани, наводи се на страници медицинске институције Mayo Цлиниц, укључују избегавање алергена, лекове, имунотерапију, а у озбиљним и хитним случајевима епинефрин. Са друге стране, рицинусово уље код појединаца/ки може изазвати алергијске реакције. Алергијске реакције на рицинусово уље могу, између осталог, укључивати осипе, отоке и свраб.
Његови наводи да "ране, посекотине и маснице наводно брзо зацељују када се мажу рицинусовим уљем", затим да "масирање стомака са рицинусовим уљем током последња два месеца трудноће, спречава појаву стрија" су такође тврдње које McGarey даје на основу примера наводно успешних лечења појединаца, за шта нема научних доказа.
Поред toga McGarey на основу наводно успешних лечења код појединаца смело наводи да "повређени зглоб брзо зацељује ако га умотате у облогу од рицинусовог уља и оставите преко ноћи", затим и тврдња да је наводно "примећено значајно смањење губитка слуха капањем рицинусовог уља у ухо." као и не ненаучна тврдња да је "примећен нестанак пилонидалне цисте применом облога од рицинусовог уља. За све ове наводе поново не нуди научне доказе већ се позива на оспораваног Едгара Caycea и његове холистичке методе лечења, за које је познато да се не ради о научно потврђеним методама лечења, већ о посебном приступу лечењу.
McGarey dalje у својим наводима који немају потпору у научним чињеницама наводи да:
- Смеђе пеге се могу наводно избелити мешавином рицинусовог уља и соде бикарбоне.
- Наводи и погрешно и да се озбиљне очне алергије утрљавањем рицинусовог уља у капке пре спавања могу средити, иако је доказано да се алергије не лече већ се само могу третирати,м односно да не постоје научни докази да ће употребом рицинусовог уља алергије нестати.
- Он наводи да је могуће смањити бол у доњем делу леђа применом облога од рицинусовог уља једном недељно.
- Затим наводи да ћете олакшајте хроничну дијареју применом облога на подручју стомака.
- McGarey тврди и да се дневном применом облога на врату током три месеца могу уклоните чворићи на гласним жицама и хронична промуклост.
- Po McGarey наводно је и примећен комплетан нестанак тинитуса оралним узимањем 6-8 капи рицинусовог уља дневно током четири недеље.
Једна од доказано погрешних тврдњи је да се "хиперактивност може лечити применом облога од рицинусовог уља на подручју стомака". Хиперактивност је, објашњава се, често симптом неког менталног или физичког стања. Најчешће се повезује са менталним стањем познатим као смањење пажње услед хиперактивности (attention дефицит hyperactivity дисордер - АДХД).
Зависно од узрочника хиперактивности, разликује се и начин њеног третирања. Ипак, стављање облога од рицинусовог уља на стомак није начин њеног лечења. У зависности од узрока, третмани за хиперактивност могу подразумијевати одређене лекове или психотерапију.
McGarey u својим наводима даље тврди да:
- Брадавице наводно нестају након четверонедељног мазања рицинусовим уљем.
- Наводи да наслаге калцијума на табанима наводно нестају код свакодневне масаже рицинусовим уљем.
- Тврди да хркање престаје након двонедељне примене облога са рицинусовим уљем на абдомену.
- Затим наводи да убоди пчеле брзо зацељују након наношења рицинусовог уља.
- Такође наводи да раст косе можете да подстакнете свакодневном масажом рицинусовим уљем двадесет минута пре шампонирања, за шта такође не користи научне доказе, већ користи примере холистичког лечења, односно посебан начин лечења који не представља научно доказане методе .
- Поред тога Мекгреј наводи и да гљивице на ноктима наводно можете да елиминишете свакодневном употребом облога на оболелим местима.
Све ове primere McGarey наводи на основу појединачних случајева променом холистичких метода лечења, а не на основу научно доказаних медицинских метода, те вас упозоравамо да да пре употребе било ког лека на своју руку, обавезно консултујете лекара или здравствену установу.