ISPRAVKA: Ricinusovo ulje ne leči rak kože, alergije niti alkoholizam
Ne postoje kredibilni izvori koji potvrđuju da ovo ricinusovo ulje može lečiti alergije, rak, hiperaktivnost ili alkoholizam. Reč je o medicinskim stanjima koja se ne mogu tretirati na taj način.
Analizom portala Raskinkavanje.ba utvrđeno je da sadržaj na našem portalu Srbija Danas, vezan za navodna lekovita dejstva ricinusovog ulja, predstavlja prenošenje lažnih vesti i pseudonauku.
Više od 200 portala sa ovog govornog područja tokom proteklih osam godina objavilo je članke u kojima se bez naučnih dokaza tvrdi tvrdi da ricinusovo ulje leči niz bolesti, među kojima su i neke neizlečive.
Doktor koji se pominje u navedenim člancima jeste William McGarey, autor knjige “Ulje koje leči: Uspeh lekara sa tretmanima ricinusovim uljem” objavljene 1993. godine. U knjizi McGarey zaista tvrdi da ricinus leči različite bolesti i stanja, poput raka, hiperaktivnosti, alkoholizma, tumora, hernije, ali za svoje tvrdnje ne nudi nikakve naučne dokaze. Zapravo, u knjizi ih samo “dokazuje” navodnim primerima uspešnog lečenja ovih stanja kod pojedinačnih pacijenata/kinja.
Kako se u njegovoj biografiji navodi, McGarey je bio “holistički lekar”, koji je “značajno unapredio praksu holističkih metoda lečenja Edgara Caycea”. Cayce je, navodi enciklopedija Britannica, samoproklamovani iscelitelj sa malo formalnog obrazovanja, koji je praktikovao homeopatiju.
UTVRĐENE ČINJENICE:
Ricinus communis je zeljasta biljka koja raste u toplijim krajevima. Ova biljka, to jeste njeno seme, sadrži otrov ricin. Adekvatan termički proces pravljenja ricinusovog ulja omogućava da se ovo ulje koristi sigurno te da ricin nema neželjena dejstva. Ricinusovo ulje ima višestruke primene u prehrambenoj i kozmetičkoj industriji, a tradicionalno je korišćeno i u pojedine medicinske svrhe.
I dok ricinusovo ulje zaista može imati određene benefite za ljude, poput efekata u tretiranju problema sa kožom ili probavom, ne postoje dokazi da može lečiti sve što mu se u domaćim medijima pripisuje.
Portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je utvrđeno da predstavljaju prenošenje lažnih vesti i pseudonauku.
U nastavku prenosimo izmenjen naslov i tekst sa korigovanim i izbačenim delovima kako bi u potpunosti odgovarao činjenicama.
Ricinusovo ulje važi za prirodni lek koji ima mnoštvo pozitivnih efekata na zdravlje, a njegove primene su neograničene. Holistička medicina često preporučuje ricinusovo ulje za tretiranje bolesti koje su uglavnom otporne na tradicionalne terapije.
Izvor za prvobitne nedokazane informacije i navode je William McGarey koji u svojoj knjizi zaista tvrdi da ricinus leči različite bolesti i stanja, poput raka, hiperaktivnosti, alkoholizma, tumora, hernije, ali za svoje tvrdnje ne nudi nikakve naučne dokaze. Zapravo, u knjizi ih samo “dokazuje” navodnim primerima uspešnog lečenja ovih stanja kod pojedinačnih pacijenata/kinja.
Kako se u njegovoj biografiji navodi, McGarey je bio “holistički lekar”, koji je “značajno unapredio praksu holističkih metoda lečenja Edgara Caycea”. Cayce je, navodi enciklopedija Britannica, samoproklamovani iscelitelj sa malo formalnog obrazovanja, koji je praktikovao homeopatiju. Dakle, ne radi se o konvencionalnim, naučno potvrđenim metodama lečenja, već o posebnom pristupu lečenju.
Iako je dokazano da ricinusovo ulje zaista može imati određene benefite za ljude, poput efekata u tretiranju problema sa kožom ili probavom, ne postoje dokazi da može lečiti sve što mu se u našem prvobitnom tekstu i u domaćim medijima pripisuje.
Doktor McGarey je detaljno opisao navodni uspeh u lečenju različitih tegoba sa ricinusovim uljem, međutim treba napomenuti još jednom da za svoje tvrdnje ne navodi nikakve naučne dokaze, već u svojoj knjizi njih opravdava navodnim primerima uspešnog lečenja kod pojedinaca.
Jedna od pogrešnih tvrdnji je da alergije navodno nestaju ako popijete pet kapi ricinusovog ulja svakog jutra. Ne postoje dokazi da će zbog konzumacije ricinusovog ulja alergije nestaju. Alergije se ne leče, ali se mogu tretirati na različite načine. Tretmani, navodi se na stranici medicinske institucije Mayo Clinic, uključuju izbegavanje alergena, lekove, imunoterapiju, a u ozbiljnim i hitnim slučajevima epinefrin. Sa druge strane, ricinusovo ulje kod pojedinaca/ki može izazvati alergijske reakcije. Alergijske reakcije na ricinusovo ulje mogu, između ostalog, uključivati osipe, otoke i svrab.
Njegovi navodi da "rane, posekotine i masnice navodno brzo zaceljuju kada se mažu ricinusovim uljem", zatim da "masiranje stomaka sa ricinusovim uljem tokom poslednja dva meseca trudnoće, sprečava pojavu strija" su takođe tvrdnje koje McGarey daje na osnovu primera navodno uspešnih lečenja pojedinaca, za šta nema naučnih dokaza.
Pored toga McGarey na osnovu navodno uspešnih lečenja kod pojedinaca smelo navodi da "povređeni zglob brzo zaceljuje ako ga umotate u oblogu od ricinusovog ulja i ostavite preko noći", zatim i tvrdnja da je navodno "primećeno značajno smanjenje gubitka sluha kapanjem ricinusovog ulja u uho." kao i ne nenaučna tvrdnja da je "primećen nestanak pilonidalne ciste primenom obloga od ricinusovog ulja. Za sve ove navode ponovo ne nudi naučne dokaze već se poziva na osporavanog Edgara Caycea i njegove holističke metode lečenja, za koje je poznato da se ne radi o naučno potvrđenim metodama lečenja, već o posebnom pristupu lečenju.
McGarey dalje u svojim navodima koji nemaju potporu u naučnim činjenicama navodi da:
- Smeđe pege se mogu navodno izbeliti mešavinom ricinusovog ulja i sode bikarbone.
- Navodi i pogrešno i da se ozbiljne očne alergije utrljavanjem ricinusovog ulja u kapke pre spavanja mogu srediti, iako je dokazano da se alergije ne leče već se samo mogu tretirati,m odnosno da ne postoje naučni dokazi da će upotrebom ricinusovog ulja alergije nestati.
- On navodi da je moguće smanjiti bol u donjem delu leđa primenom obloga od ricinusovog ulja jednom nedeljno.
- Zatim navodi da ćete olakšajte hroničnu dijareju primenom obloga na području stomaka.
- McGarey tvrdi i da se dnevnom primenom obloga na vratu tokom tri meseca mogu uklonite čvorići na glasnim žicama i hronična promuklost.
- Po McGarey navodno je i primećen kompletan nestanak tinitusa oralnim uzimanjem 6-8 kapi ricinusovog ulja dnevno tokom četiri nedelje.
Jedna od dokazano pogrešnih tvrdnji je da se "hiperaktivnost može lečiti primenom obloga od ricinusovog ulja na području stomaka". Hiperaktivnost je, objašnjava se, često simptom nekog mentalnog ili fizičkog stanja. Najčešće se povezuje sa mentalnim stanjem poznatim kao smanjenje pažnje usled hiperaktivnosti (attention deficit hyperactivity disorder - ADHD).
Zavisno od uzročnika hiperaktivnosti, razlikuje se i način njenog tretiranja. Ipak, stavljanje obloga od ricinusovog ulja na stomak nije način njenog lečenja. U zavisnosti od uzroka, tretmani za hiperaktivnost mogu podrazumijevati određene lekove ili psihoterapiju.
McGarey u svojim navodima dalje tvrdi da:
- Bradavice navodno nestaju nakon četveronedeljnog mazanja ricinusovim uljem.
- Navodi da naslage kalcijuma na tabanima navodno nestaju kod svakodnevne masaže ricinusovim uljem.
- Tvrdi da hrkanje prestaje nakon dvonedeljne primene obloga sa ricinusovim uljem na abdomenu.
- Zatim navodi da ubodi pčele brzo zaceljuju nakon nanošenja ricinusovog ulja.
- Takođe navodi da rast kose možete da podstaknete svakodnevnom masažom ricinusovim uljem dvadeset minuta pre šamponiranja, za šta takođe ne koristi naučne dokaze, već koristi primere holističkog lečenja, odnosno poseban način lečenja koji ne predstavlja naučno dokazane metode .
- Pored toga Mekgrej navodi i da gljivice na noktima navodno možete da eliminišete svakodnevnom upotrebom obloga na obolelim mestima.
Sve ove primere McGarey navodi na osnovu pojedinačnih slučajeva promenom holističkih metoda lečenja, a ne na osnovu naučno dokazanih medicinskih metoda, te vas upozoravamo da da pre upotrebe bilo kog leka na svoju ruku, obavezno konsultujete lekara ili zdravstvenu ustanovu.