Ову биљку ТРЕБА ДА ИМА СВАКА КУЋА У СРБИЈИ: Користи се против чира на желуцу, упале грла и десни, али и као уље
Листови се беру по потреби током целе године и за лечење се увек користе свежи. Будући да су угодног, киселкасто-сланкастог укуса, ситно насецкани свежи листови могу се додавати зеленим салатама
Једна биљка се од давнина сади на кровове кућа јер се сматра да штити од грома.
Иако потиче из Мексика, одлично се одомаћила у нашим крајевима, па обилно расте по баштама, у саксијама, по зидовима и на свим сунчаним местима будући да је отпорна и може да поднесе температуру и до 60 степени Целзијусових.
Име јој је Семпервивум тецторум или чуваркућа, мада би превод латинског назива биљке могао да значи „живети дуго и вечно“. Због свих благотворних својстава које има, требало би да је има свака кућа. Чуваркућа је биљка бога Перуна, громовника, као и коприва, а по народном веровању, када се те биљке ставе на кров, нервозни и љутити громовник неће да погоди нашу кућу јер је она његова „рођака“.
Стари људи су веровали да ће их чуваркућа заштитити од болести и вештица. Била је веома цењен лек у народној медицини и знање о њеној лековитости се преносило с генерације на генерацију.
Неуништива и скромна
Чуваркућу је готово немогуће уништити осим да је залијете великом количином воде, јер ова сукулентна биљка садржи пуно воде и еволуцијски је прилагођена да у себи задржава воду.
Позната и као камена ружа или дебела кока, чуваркућа је једна од најскромнијих биљака када је реч о нези и одржавању. Пореклом је из Мексика, а постоји око 3.000 култивисаних сорти чуваркућа, које се разликују розетама, листовима и бојама. Боја розета се креће од светлозелених, тамно зелених, сивих, па до браон, црвених и црних. Листови могу бити голи или са длачицама код одређених врста. Дебели су, меснати и пуни воде. У пречнику биљка може да буде од једног центиметра па до 25 центиметара.
Чуваркућа цвета од априла до септембра. Цветови могу бити розе, црвени, бели или жути. Осим што је позната као веома отпорна биљка која ће преживети и сушу, и мразеве, и загађење ваздуха, и друге негативне спољне утицаје, код нас је позната као веома лековита биљка, а због својих лековитих својстава најпопуларнија је кровна чуваркућа.
Ненадмашна у пружању прве помоћи
Она је једна од најстаријих лековитих биљака за пружање прве помоћи, посебно код кожних обољења. Њени листови садрже слузави сок који има лековито, умирујуће и расхлађујуће дејство на кожу. Делује слично као алоја вера, али је мало блажа. Свеже исцеђени сок из листова још се од античких времена користи против кожних тегоба. Осим слузи, листови чуваркуће садрже јабучну и мрављу киселину, минералне материје, шећер и витамин Ц.
Листови се беру по потреби током целе године и за лечење се увек користе свежи. Будући да су угодног, киселкасто-сланкастог укуса, ситно насецкани свежи листови могу се додавати зеленим салатама. Чуваркућа је понајпре позната као лековита биљка која помаже против опекотина, болова у уху и кожних тегоба, а може се пити и као чај.
Тинктура од чуваркуће против чира на желуцу
Свеже листове чуваркуће очистимо, разрежемо, измеримо и прелијемо једнаком количином 70-постотног алкохола или добре домаће ракије. Код чирева или након операције желуца трипут на дан узимамо по 15–20 капи у пола чаше воде. Код убода инсеката тинктуром мажемо места која боле или сврбе.
Чај код упале грла и десни
Прелијте три-четири свежа листа чуваркуће шољицом хладне воде, закувајте и одмах склоните с ватре. Покривено оставите да одстоји пет минута и процедите. Узимајте сваких сат времена по једну кашику чаја код мучнине, упале слузнице уста, упале десни и гнојне ангине. Код кожних тегоба чај се може користити као облога или купка.
Уље за кожу
Самељите и исецкајте седам свежих листова чуваркуће и исцедите сок. Помешајте с једнаком количином бадемовог уља. Код упале спољног уха неколико пута на дан у ухо накапајте пет капи уљне мешавине и ухо затворите ватом. Уље се може користити и за мазање код кожних тегоба.
Природни афродизијак
Прелијте седам свежих листова чуваркуће с два-три децилитра козјег млека, лагано кувајте док не омекшају и поједите с два-три кувана јајета. Узимајте три дана заредом. Овај рецепт Хилдегард вон Бинген препоручује се против недостатка полне жеље код мушкараца.
Сируп за јачање организма
Уберите 100 г свежих листова чуваркуће, самељите их, помешајте са шећером и оставите да одстоји неколико сати на топломе месту док се шећер не растопи. Додајте 100 г меда и кремасто умешајте. Сируп улијте у теглу и затворено чувајте на хладном и тамном месту. Узимајте два пута на дан по кашичицу сирупа, ујутро на празан желудац и увече пре спавања. Овај сируп чисти крв, јача организам и помаже код срчаних сметњи.
Свежи лист
Користи се за лечење огреботина и мањих рана, а посебно рана које споро зарастају. Помаже против бубуљица, акни, осипа, упале и црвенила коже, чирева, херпеса, сунчаних пега, отеклина, убода и угриза кукаца, брадавица, жуљева и курјих очију. Најчешћи и најједноставнији начин њихове примене је да се лист разреже и стави директно на рану или оболелу кожу.