ПМС - скоро све жене пролазе кроз то, а да ли знаш да постоји више ТИПОВА, али и РЕШЕЊЕ!
Ком типу ти припадаш?
Предменструални синдром - ПМС означава цикличну појаву одређених сметњи - од главобоље до емотивних или психолошких проблема који се углавном јављају у другој (лутералној) фази циклуса, у већини случајева 5 до 10 дана пре менструације и нестају с почетком менструалног крварења. Најчешће се јавља у периоду између 30. и 40. година, иако се може јавити и у време пубертета или пременопаузе. Учесталост јављања ПМС се процењује на око 60 - 85% свих жена.
Симптоми су веома различити, како по врсти, тако и по интензитету тегоба, заједничка карактеристика ових симптома је њихово циклично понављање. Разликују се четири основна типа ПМС:
Оставићете пушење, игнорисаћете слаткише - све због ОВЕ биљке коју можете сами да гајите!
ПМС тип А: осећај страха, раздражљивост и појачана психичка осетљивост.
ПМС тип Ц: осећај неиздрживе глади и појачан апетит.
ПМС тип Д: депресија, несаница.
ПМС тип Х: добитак на телесној тежини, напетост у грудима.
Остали симптоми који се могу јавити у оквиру ПМС су:
- емоционална нестабилност,
- склоност незгодама,
- акне,
- осип,
- херпес,
- копривњача (уртикарија),
- тешкоће у координацији,
- проблеми са очима,
- болови у кичми,
- болови у грлу,
- главобоља,
- мигрена,
- мучнина,
- грчеви и надутост у стомаку,
- умор,
- збуњеност,
- повученост,
- промењив либидо,
- проблеми са синусима,
- потешкоће с мокрењем,
- погоршавање већ постојећих болести (лупус, артритис, глауком).
Уколико се ништа не учини да тегобе престану, стање се често с временом погоршава. Дијагноза се поставља вођењем дневног календара сметњи током најмање два до три месечна циклуса.
НИЈЕ ДО НЕРВОЗЕ: Када престанемо да пушимо, гојимо се управо због овога...
Основни ендокринолошки проблем је дисбаланс или неравнотежа хормона јајника с релативним вишком естрогена и мањком прогестерона. Узрок ове неравнотеже је неправилна функција жутог тела која најчешће настаје услед повишеног нивоа хормона стреса - пролактина. Емоционални стрес повећава ниво хормона ACTH, адреналина и простагландина Ф2алфа. Такође се као проблем јавља и мањак серотонина и допамина, као последица релативног недостатка витамина Б6.
Као могући узроци наводе се још једнолична исхрана, мањак физичке активности, психички фактори и генетска диспозиција.
Лечење
Проналажење једног хемијског узрока и једног лека неће донети резултате у терапији ПМС, јер су узроци многоструки и многозначни. У обзир се морају узети не само учинак ума, емоција, исхране, светла и рекреације, него и односи са окружењем, као и разне трауме. Најзначајнији корак у лечењу ПМС-а је редукција и отклањање стреса. Промена исхране, животног стила и физичке активности је један од кључних фактора лечења ПМС-а.
Код средње јаких и јако изражених тегоба саветује се терапија природним прогестероном. Терапију ће ваш лекар преписати на основу вашег стања. Витамин Б6 помаже у синтези неуротрансмитера серотонина и на тај начин доприноси стабилизацији психичког стања. Препоручена доза је 100 мг/дан. У случају појаве депресије могу се ординирати ниске дозе антидепресива.