ПОВРАЋАЊЕ, ДИЈАРЕЈА, ПА ИНФУЗИЈА! Стомачни вирус коси родитеље и децу по Србији: Ово су сви симптоми
Овај вирус се посебно лако шири током зимских месеци
Висока температура до 40 степени, мучнина, повраћање, малаксалост, симптоми су који последњих неколико недеља муче децу. Иако родитељи страхују од "кракена", најзаразнијег подсоја омикрона, епидемиолози објашњавају да су сада актуелна сва три типа грипа и да још хара стомачни вирус, те да је у овом периоду управо то карактеристично за децу.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/10/profimedia-0760718384.jpg?itok=rleMS9gZ)
"Старије жене не би требале да пуштају косу!" Хелен Мирен на мети критика због нове фризуре, а овако је свима зачепила уста
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/07/dfdsfdsfdsfdsfdsdsf.jpg?itok=XchAkb-D)
Чупају је као коров, а има дејство јаче од белог лука: Ова биљка чисти крвне судове, смањује холестерол
Стомачни вирус или гастроенеритис представља упалу гастроинтестиналног тракта изазвану вирусима. Долази до повећања количине течности у цревима, пре свега у дебелом цреву, упаљено ткиво не може да апсорбује воду ни хранљиве материје, па долази до дијареје. Код деце у првим годинама живота, дијареја може бити тако тешка да изазове дехидратацију и потребу за рехидратацијом у хоспиталним условима, пише Градски завод за јавно здравље Београд.
Који вируси најчешће доводе до стомачног вируса?
Најчешћи вируси који изазивају „стомачни грип“ су Ротавирус, Норовирус, Аденовирус.
Симптоми на које се нарочито обраћа пажња су следећи:
- мучнина
- повраћање
- дијареја
- болови у стомаку
- повишена телесна температура
Ово су уобичајени симптоми стомачног вируса. Али ако се појави крв у столици или приликом повраћања, масне столице непријатног мириса, морате се обратити лекару, као и ако симптоми не пролазе након пар дана или се чак погоршавају.
Трајање стомачног вируса и ко је у посебној опасности?
Симптоми су најизраженији првих неколико дана, након чега би требало да почну да се смирују, мада је могуће да трају и до десет дана.
Најризичније групе су мала деца, старије и исцрпљене особе, особе са ослабљеним имунитетом, и они који проводе доста времена у великим колективима, као и особе које живе у нехигијенским условима или не воде довољно рачуна о хигијени.
На који начин се може спречити стомачни вирус?
Пре свега потребно је ојачати имунитет, уносити довољно витамина и минерала, спроводити хигијенске мере које подразумевају чешће прање руку и дезинфекцију предмета и површина које свакодневно користимо.
Пробиотици се у сезони стомачних вируса могу узимати и превентивно јер они помажу у одржавању доброг здравственог стања, побољшавају имунолошке функције одржавајући нормалну желудачно-цревну функцију.