Научници на прагу РЕВОЛУЦИОНАРНОГ ЛЕКА за Ковид-19? Третман на бази ОТРОВНЕ БИЉКЕ зауставља ширење СВИХ СОЈЕВА?
Истраживачи су решили да упореде потенцијал алфа, бета и делта варијанте и то тако што су инфицирали културе људских ћелија са сваким сојем, након чега су измерили оптерећење вирусне РНК у овим узорцима 24 сати касније.
Једињење пронађено у отровној биљци која се популарно зове "смртоносна шаргарепа" блокира активност свих варијанти Ковида-19 у изолованим културама ћелија, тврди се у новој студији која је објављена у научном магазину "Вируленце".
Ово органско једињење познато је и као тапсигаргин (ТГ), антивирусни агенс који покреће имуни одговор у ћелијама домаћина и спречава репликацију вируса, а делотворан је против свих познатих варијанти корона вируса, укључујући и високо инфективни делта сој.
Добијен је из биљке Thapsia гарганица, која је отровна за животиње, а већ дуго се истражује као потенцијални лек за канцер простате. Већ је раније утврђено да инхибира активност неколико врста вируса грипа, као и оригиналног соја САРС-ЦоВ-2, пише "ИФЛ Сциенце". Међутим, појава нових варијанти Ковида-19 покренула је питање да ли је ово једињење способно да блокира и неке од вирулентнијих облика патогена.
Истраживачи су решили да упореде потенцијал алфа, бета и делта варијанте и то тако што су инфицирали културе људских ћелија са сваким сојем, након чега су измерили оптерећење вирусне РНК у овим узорцима 24 сати касније.
Почетни резултати показали су да је делта варијанта далеко најплоднија, умножавајући се и ширећи брзином која је четири пута већа од алфа соја и девет пута већа од бета соја. Научници су такође утврдили и да делта стој значајно повећава стопе размножавања других варијанти када су ћелије биле коинфициране са два различита вируса САРС-ЦоВ-2.
Забрињавајуће је да су све комбинације коинфекције резултирале оним што су аутори описали као "синергију умножавања", при чему су нови резултати вируса били већи од збира две укључене варијанте.
Добра вест, међутим, јесте та да је утврђено и да поменути ТГ инхибира репликацију сваке појединачне варијанте, као и све комбинације удружених инфекција. Када се ради о ћелијама које су претходно третиране тапсигаргином, способност свих варијанти да се реплциирају и шире на суседне ћелије је смањена за најмање 95 процената.
- У алфа-делта коинфекцији, најплоднијој инфективној групи, комбинована вирусна РНК из ћелија са примењеним ТГ опала је за 99, 6 одсто у поређењу са ћелијама које су третиране контролном супстанцом - пишу аутори.
- Даље смо показали да је ТГ ефикасан у инхибицији репликације три варијанте током активне инфекције - објашњавају они и указују да има заштитна својства и када се користи као превентива и као третман.
- Наша нова студија дала нам је бољи увид у доминацију делта варијанте. Иако смо показали да је ова варијанта очигледно најзаразније и да подстиче производњу других варијанти у коинфекцијама, драго нам је што смо утврдили и да је ТГ једнако ефикасан против свих њих. Заједно, ови резултати указују на антивирусни потенцијал као профилактичког средства након излагања вирусу и као активни терапеутски агенс - рекао је аутор студије, професор Кин Чоу Чанг.
Колико год ова открића звучала обећавајуће, важно је напоменути да истраживачи тек треба да развију прави третман од овог једињења и да је самолечење "смротносном шаргарепом" последње што би неко требало да уради. За сада, вакцине остају најефикаснији облик заштите од Ковида-19.