Naučnici na pragu REVOLUCIONARNOG LEKA za Kovid-19? Tretman na bazi OTROVNE BILJKE zaustavlja širenje SVIH SOJEVA?
Istraživači su rešili da uporede potencijal alfa, beta i delta varijante i to tako što su inficirali kulture ljudskih ćelija sa svakim sojem, nakon čega su izmerili opterećenje virusne RNK u ovim uzorcima 24 sati kasnije.
Jedinjenje pronađeno u otrovnoj biljci koja se popularno zove "smrtonosna šargarepa" blokira aktivnost svih varijanti Kovida-19 u izolovanim kulturama ćelija, tvrdi se u novoj studiji koja je objavljena u naučnom magazinu "Virulence".
Ovo organsko jedinjenje poznato je i kao tapsigargin (TG), antivirusni agens koji pokreće imuni odgovor u ćelijama domaćina i sprečava replikaciju virusa, a delotvoran je protiv svih poznatih varijanti korona virusa, uključujući i visoko infektivni delta soj.
Dobijen je iz biljke Thapsia garganica, koja je otrovna za životinje, a već dugo se istražuje kao potencijalni lek za kancer prostate. Već je ranije utvrđeno da inhibira aktivnost nekoliko vrsta virusa gripa, kao i originalnog soja SARS-CoV-2, piše "IFL Science". Međutim, pojava novih varijanti Kovida-19 pokrenula je pitanje da li je ovo jedinjenje sposobno da blokira i neke od virulentnijih oblika patogena.
Istraživači su rešili da uporede potencijal alfa, beta i delta varijante i to tako što su inficirali kulture ljudskih ćelija sa svakim sojem, nakon čega su izmerili opterećenje virusne RNK u ovim uzorcima 24 sati kasnije.
Početni rezultati pokazali su da je delta varijanta daleko najplodnija, umnožavajući se i šireći brzinom koja je četiri puta veća od alfa soja i devet puta veća od beta soja. Naučnici su takođe utvrdili i da delta stoj značajno povećava stope razmnožavanja drugih varijanti kada su ćelije bile koinficirane sa dva različita virusa SARS-CoV-2.
Zabrinjavajuće je da su sve kombinacije koinfekcije rezultirale onim što su autori opisali kao "sinergiju umnožavanja", pri čemu su novi rezultati virusa bili veći od zbira dve uključene varijante.
Dobra vest, međutim, jeste ta da je utvrđeno i da pomenuti TG inhibira replikaciju svake pojedinačne varijante, kao i sve kombinacije udruženih infekcija. Kada se radi o ćelijama koje su prethodno tretirane tapsigarginom, sposobnost svih varijanti da se replciiraju i šire na susedne ćelije je smanjena za najmanje 95 procenata.
- U alfa-delta koinfekciji, najplodnijoj infektivnoj grupi, kombinovana virusna RNK iz ćelija sa primenjenim TG opala je za 99, 6 odsto u poređenju sa ćelijama koje su tretirane kontrolnom supstancom - pišu autori.
- Dalje smo pokazali da je TG efikasan u inhibiciji replikacije tri varijante tokom aktivne infekcije - objašnjavaju oni i ukazuju da ima zaštitna svojstva i kada se koristi kao preventiva i kao tretman.
- Naša nova studija dala nam je bolji uvid u dominaciju delta varijante. Iako smo pokazali da je ova varijanta očigledno najzaraznije i da podstiče proizvodnju drugih varijanti u koinfekcijama, drago nam je što smo utvrdili i da je TG jednako efikasan protiv svih njih. Zajedno, ovi rezultati ukazuju na antivirusni potencijal kao profilaktičkog sredstva nakon izlaganja virusu i kao aktivni terapeutski agens - rekao je autor studije, profesor Kin Čou Čang.
Koliko god ova otkrića zvučala obećavajuće, važno je napomenuti da istraživači tek treba da razviju pravi tretman od ovog jedinjenja i da je samolečenje "smrotnosnom šargarepom" poslednje što bi neko trebalo da uradi. Za sada, vakcine ostaju najefikasniji oblik zaštite od Kovida-19.