Србија је на ДРУГОМ месту по смртности од ОВОГ карцинома: 75% оболелих су ЖЕНЕ старије од 50, БИТНА ЈЕ ЈЕДНА СТВАР
За главног узрочника болести сматра се ХПВ вирус
Рак материце је најчешћи малигни тумор гениталног система жена у Европи и налази се на четвртом месту по учесталости у женској популацији, иза карцинома дојке, дебелог црева и плућа.
У нашој земљи рак материце је на другом месту међу малигним обољењима женских репродуктивних органа, одмах након карцинома грлића материце, а када узмемо у обзир сва малигна обољења, на петом месту у популацији жена. Годишње од њега у Србији оболи око 700-800 жена, а умре скоро 200.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/21/kupus_shutterstock_1885671121.jpg?itok=0k0MAaxT)
ПИЈЕТЕ РАСОЛ ОД КУПУСА - ТО МОЖЕ БИТИ ОПАСНО: Ево шта може да вам се деси ако попијете већу количину
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/26/profimedia-0340810544.jpg?itok=4Dw4tiGC)
Често сте УМОРНИ И МАЛАКСАЛИ? Можда сте МАЛОКРВНИ, а овај природни лек ПОДИЖЕ ГВОЖЂЕ за 10 дана
Иако нема јасних симптома, тело шаље поједине сигнале да се у њему развија опасан тумор. Међутим, ове симптоме жене нажалост често занемарују и сматрају као безазлена стања, а баш такав став може их коштати живота. Симптоми који углавном указују на рак грлића материце су вагинално крварење, иако је завршен менструални циклус, болови у стомаку, немогучност да претрпите мокрење и крв у урину.
Такође, на ову болест указује и бол у костима, болови у доњем делу леђа, отицање ногу, губитак апетита, нагло мршављење, осећај поспаности и нервозе и промене током мокрења, као и промене столице. Најбитнији вид превенције рака грлиће материце је редован гинеколошки преглед, а у већини случајева, ако се открије у почетном стадијуму, излечив је.
Фактори ризика
До данас није утврђено зашто настаје рак материце, али поуздано су утврђени неки фактори који повећавају вероватноћу његовог настанка. Међу њима су они на које не можемо утицати: старост, постојање истог обољења код члана породице, географски фактори (чешће оболевају жене у Европи и Јужној Америци). Чак 75 одсто оболелих од рака материце су жене старије од 50 година, а ризик за обољење расте са порастом година живота.
Много важније је поменути оне факторе ризика на које својим изборима и понашањем можемо утицати. Први је примена хормонске терапије за ублажавање менопаузалних тегоба и других здравствених ризика у менопаузи.
Наиме, не смете сами себи одређивати хормонску терапију нити је узимати по препоруци пријатељица. Свака хормонска терапија захтева претходно испитивање. Уколико се установи да је потребна, лекар је прописује придржавајући се строгих смерница управо због тога што поред бенефита, може носити и здравствене ризике.
Други значајан фактор ризика који се може редуковати је гојазност. Такође, у неким истраживањима утврђено је и да употреба алкохола и недостатак физичке активности повећавају вероватноћу за карцином материце.
Већи ризик за рак материце присутан је и код жена са синдромом полицистичних јајника, тумором јајника, раком дојке на одређеном терапијском режиму, дијабетесом, повишеним крвним притиском, пише Градски завод за јавно здравље.
На вероватноћу обољевања од овог карцинома утиче и број менструалних циклуса током живота. Жене које никад нису рађале имају већи ризик за карцином материце, као и жене са раном првом менструацијом (пре 11. године) и касном менопаузом (после 54. године).
Редовни гинеколошки прегледи
Свака жена на листу својих приоритета треба да уврсти одлазак на гинеколошки преглед једном годишње. Не постоји ниједна недоумица кад је то у питању, као ни један ваљан разлог који би говорио у прилог другачијем понашању.
Редовним гинеколошким прегледима омогућује се, поред свих других обољења, и откривање карцинома материце у раној фази.