ЖЕЛИШ БЕБУ? Ево како ћеш знати да ти је ОВУЛАЦИЈА у току и када је ПРАВО ВРЕМЕ да ЗАТРУДНИШ
Уколико не водиш календар менструације, постоје јасни симптоми.
Овулација је део менструалног циклуса, односно период када јајник испушта зрелу јајну ћелију која чека да буде оплођена.Када се оплоди, јајна ћелија се креће према материци, где се усади и тако започиње трудноћа.
Трудноћа код људи, рачунајући од првог дана последње менструације, траје 10 лунарних месеци (месец од 28 дана). Односно, трудноћа траје око 9 календарских месеци.
Ако се ослобођена јајна ћелија не оплоди, почиње процес избацивања слузи из материце преко крварења. Ово крварење је у ствари менструација.
ОДЛИЧНЕ СУ ЗА КРВНУ СЛИКУ: Није само месо и ове НАМИРНИЦЕ су ризница ГВОЖЂА
ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Ове ТРИ НАМИРНИЦЕ користите често, а оне доводе до озбиљних проблема са холестеролом!
Како настаје овулација?
Овулација најчешће настаје око 14. дана 28-дневног циклуса. Пошто свака жена има другачији циклус, тачно време овулације може да варира. Углавном, овулација настаје четири дана пре или четири дана после средине циклуса.
Важно је да знате да је друга фаза циклуса (после овулације) фиксна и траје од 12 до 14 дана. Прва фаза може да варира.
Колико дуго траје овулација?
Овулација започиње лучењем хормона који стимулише фоликуле. Овај хормон се лучи између 6. и 14. дана циклуса и помаже да јајна ћелија сазри.
Чим јајна ћелија сазри, јајник лучи хормон који подстиче њено ослобађање.Овулација може да настане у року од 28 до 36 часова након лучења овог хормона.
Који су симптоми овулације?
Овулација може да изазове промене у вагиналном исцетку и формирање слузи на грлићу материце. Најчешће је ово провидан и еластичан исцедак, а може бити и беле боје. После овулације, вагинални исцедак може да буде гушћи и да има изразито белу боју.
Неки од симптома који се јављају за време овулације су:
- слабо крварење;
- осетљиве груди;
- повећан сексуални нагон;
- бол и неугодност у јајницима или у једној страни стомака.
Како се овулација уклапа у менструални циклус
Менструални циклус почиње оног дана када почне крварење. Као што смо већ напоменули, овулација настаје око 14. дана циклуса. После овулације наступа лутеинска фаза која траје до почетка следеће менструације.
Да ли је могуће да у једном циклусу настане више овулација?
Неке жене могу да овулирају више пута у току једног циклуса. Једно истраживање из 2013. године показало је да овулација може да се појави 2 или 3 пута у једном менструалном циклусу.
Исто тако, може да се деси да се ослободи више јајних ћелија у току једне овулације. Ако су оплођене две јајне ћелије, жена може да роди близанце.
Да ли је овулација једини период када жена може да остане трудна?
Одговор на ово питање је не. Иако јајна ћелија може да буде оплођена само 12 до 24 сата након ослобађања, сперма може да "преживи" и до 5 дана у репродуктивном каналу. Ово значи да ако имате однос у данима око овулације, можете да останете трудни.
Шта представља „плодни прозор“?
Ово је период од 6 дана око овулације, односно период када можете да останете трудни. После односа сперма може да остане неколико дана у јајоводу и да оплоди јајну ћелију за време овулације. Чим јајна ћелија стигне до јајовода, тамо остаје 24 часа. Затим се овај „плодни прозор“ затвара.
Можете ли да пратите овулацију?
Најтачније резултате ћете добити код гинеколога. Ипак, можете пратити овулацију и у свом дому.
Праћење базалне телесне температуре
У овом случају реч је о мерењу телесне температуре приликом мировања. Треба да мерите температуру сваког јутра у току циклуса како бисте могли да приметите промене. За време овулације може да настане благи пораст телесне температуре.
Тестови за овулацију
У апотекама можете наћи тест за овулацију који прати ниво хормона у вашем урину.
Колико често треба да имате односе ако желите да останете трудни?
Довољно је да имате секс само једном у плодном периоду како бисте остали трудни. Парови који активно раде на томе, могу да повећају шансе за трудноћу ако имају секс сваког дана у току тог периода.
Најбољи период да останете трудни је два дана пре или на сам дан овулације.
Шта ако не желите да затрудните?
Ако не желите да останете у другом стању, користите заштиту у току плодних дана. Можете да користите кондом, а можете и да питате свог гинеколога за друга средства за контрацепцију.
Шта се дешава када се оплоди јајна ћелија?
Када настане оплодња, започиње процес дељења јајне ћелије на два, на четири, на шест делова, све док не настане бластоциста са 100 ћелија. Бластоциста треба да се усади у материцу како би настала трудноћа.
Шта ако јајна ћелија није оплођена?
У овом случају, хормони сигнализирају телу да избаци јајну ћелију заједно са слузи из материце, чиме започиње менструација.
Шта ако је овулација нередовна?
Ако пратите своју овулацију, можда ћете приметити да није редовна. У овом случају је најбоље да се консултујете са гинекологом. Најчешћи разлози за ово су стрес или лоша исхрана, али ипак, постоје и медицинска стања, попут полицистичних јајника, која утичу на овулацију.
Зашто је важно да разговарате са доктором?
Уколико желите да останете трудни, најбоље је да разговарате са својим гинекологом. Он ће вам најбоље објаснити процес овулације и одговориће вам на сва питања.
Извор здравља: Направите АЛКАЛНУ воду од само ТРИ састојка