ŽELIŠ BEBU? Evo kako ćeš znati da ti je OVULACIJA u toku i kada je PRAVO VREME da ZATRUDNIŠ
Ukoliko ne vodiš kalendar menstruacije, postoje jasni simptomi.
Ovulacija je deo menstrualnog ciklusa, odnosno period kada jajnik ispušta zrelu jajnu ćeliju koja čeka da bude oplođena.Kada se oplodi, jajna ćelija se kreće prema materici, gde se usadi i tako započinje trudnoća.
Trudnoća kod ljudi, računajući od prvog dana poslednje menstruacije, traje 10 lunarnih meseci (mesec od 28 dana). Odnosno, trudnoća traje oko 9 kalendarskih meseci.
Ako se oslobođena jajna ćelija ne oplodi, počinje proces izbacivanja sluzi iz materice preko krvarenja. Ovo krvarenje je u stvari menstruacija.
ODLIČNE SU ZA KRVNU SLIKU: Nije samo meso i ove NAMIRNICE su riznica GVOŽĐA
LEKARI UPOZORAVAJU: Ove TRI NAMIRNICE koristite često, a one dovode do ozbiljnih problema sa holesterolom!
Kako nastaje ovulacija?
Ovulacija najčešće nastaje oko 14. dana 28-dnevnog ciklusa. Pošto svaka žena ima drugačiji ciklus, tačno vreme ovulacije može da varira. Uglavnom, ovulacija nastaje četiri dana pre ili četiri dana posle sredine ciklusa.
Važno je da znate da je druga faza ciklusa (posle ovulacije) fiksna i traje od 12 do 14 dana. Prva faza može da varira.
Koliko dugo traje ovulacija?
Ovulacija započinje lučenjem hormona koji stimuliše folikule. Ovaj hormon se luči između 6. i 14. dana ciklusa i pomaže da jajna ćelija sazri.
Čim jajna ćelija sazri, jajnik luči hormon koji podstiče njeno oslobađanje.Ovulacija može da nastane u roku od 28 do 36 časova nakon lučenja ovog hormona.
Koji su simptomi ovulacije?
Ovulacija može da izazove promene u vaginalnom iscetku i formiranje sluzi na grliću materice. Najčešće je ovo providan i elastičan iscedak, a može biti i bele boje. Posle ovulacije, vaginalni iscedak može da bude gušći i da ima izrazito belu boju.
Neki od simptoma koji se javljaju za vreme ovulacije su:
- slabo krvarenje;
- osetljive grudi;
- povećan seksualni nagon;
- bol i neugodnost u jajnicima ili u jednoj strani stomaka.
Kako se ovulacija uklapa u menstrualni ciklus
Menstrualni ciklus počinje onog dana kada počne krvarenje. Kao što smo već napomenuli, ovulacija nastaje oko 14. dana ciklusa. Posle ovulacije nastupa luteinska faza koja traje do početka sledeće menstruacije.
Da li je moguće da u jednom ciklusu nastane više ovulacija?
Neke žene mogu da ovuliraju više puta u toku jednog ciklusa. Jedno istraživanje iz 2013. godine pokazalo je da ovulacija može da se pojavi 2 ili 3 puta u jednom menstrualnom ciklusu.
Isto tako, može da se desi da se oslobodi više jajnih ćelija u toku jedne ovulacije. Ako su oplođene dve jajne ćelije, žena može da rodi blizance.
Da li je ovulacija jedini period kada žena može da ostane trudna?
Odgovor na ovo pitanje je ne. Iako jajna ćelija može da bude oplođena samo 12 do 24 sata nakon oslobađanja, sperma može da "preživi" i do 5 dana u reproduktivnom kanalu. Ovo znači da ako imate odnos u danima oko ovulacije, možete da ostanete trudni.
Šta predstavlja „plodni prozor“?
Ovo je period od 6 dana oko ovulacije, odnosno period kada možete da ostanete trudni. Posle odnosa sperma može da ostane nekoliko dana u jajovodu i da oplodi jajnu ćeliju za vreme ovulacije. Čim jajna ćelija stigne do jajovoda, tamo ostaje 24 časa. Zatim se ovaj „plodni prozor“ zatvara.
Možete li da pratite ovulaciju?
Najtačnije rezultate ćete dobiti kod ginekologa. Ipak, možete pratiti ovulaciju i u svom domu.
Praćenje bazalne telesne temperature
U ovom slučaju reč je o merenju telesne temperature prilikom mirovanja. Treba da merite temperaturu svakog jutra u toku ciklusa kako biste mogli da primetite promene. Za vreme ovulacije može da nastane blagi porast telesne temperature.
Testovi za ovulaciju
U apotekama možete naći test za ovulaciju koji prati nivo hormona u vašem urinu.
Koliko često treba da imate odnose ako želite da ostanete trudni?
Dovoljno je da imate seks samo jednom u plodnom periodu kako biste ostali trudni. Parovi koji aktivno rade na tome, mogu da povećaju šanse za trudnoću ako imaju seks svakog dana u toku tog perioda.
Najbolji period da ostanete trudni je dva dana pre ili na sam dan ovulacije.
Šta ako ne želite da zatrudnite?
Ako ne želite da ostanete u drugom stanju, koristite zaštitu u toku plodnih dana. Možete da koristite kondom, a možete i da pitate svog ginekologa za druga sredstva za kontracepciju.
Šta se dešava kada se oplodi jajna ćelija?
Kada nastane oplodnja, započinje proces deljenja jajne ćelije na dva, na četiri, na šest delova, sve dok ne nastane blastocista sa 100 ćelija. Blastocista treba da se usadi u matericu kako bi nastala trudnoća.
Šta ako jajna ćelija nije oplođena?
U ovom slučaju, hormoni signaliziraju telu da izbaci jajnu ćeliju zajedno sa sluzi iz materice, čime započinje menstruacija.
Šta ako je ovulacija neredovna?
Ako pratite svoju ovulaciju, možda ćete primetiti da nije redovna. U ovom slučaju je najbolje da se konsultujete sa ginekologom. Najčešći razlozi za ovo su stres ili loša ishrana, ali ipak, postoje i medicinska stanja, poput policističnih jajnika, koja utiču na ovulaciju.
Zašto je važno da razgovarate sa doktorom?
Ukoliko želite da ostanete trudni, najbolje je da razgovarate sa svojim ginekologom. On će vam najbolje objasniti proces ovulacije i odgovoriće vam na sva pitanja.
Izvor zdravlja: Napravite ALKALNU vodu od samo TRI sastojka