Синхронизујте САТОВЕ! Доба дана када једемо, идемо у теретану и имамо интимне односе одеђују наше ЗДРАВЉЕ - ево када је ПРАВО ВРЕМЕ
Спољашњи и унутрашњи часовник морају куцати у истом ритму
Уз бескрајне обавезе током дана, многи од нас скоро да не обраћамо пажњу на редослед којим обављамо свакодневне активности.
Али доба дана у које једемо, идемо у теретану и чак имамо интимне односе може имати значајан утицај на наше здравље. Синхронизовање наших активности са телесним сатом може помоћи у смањењу стреса, крвног притиска и ризика од срчаног удара.
Такође може побољшати варење и чак помоћи у одбрани од рака, открили су научници.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/02/shutterstock_257359048_0.jpg?itok=HMP4T3TW)
Има нечега у БАБСКИМ ПРИЧАМА: Научници открили 5 метода за откривање ПОЛА БЕБЕ које маме могу да практикују пре ултразвука
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/01/smrad_403523548.jpg?itok=6R8PpBuB)
ЗНОЈ вам не мирише као иначе? Постоји неколико разлога за то, а ево како да избегнете НЕПРИЈАТНЕ МИРИСЕ испод пазуха
Др Грег Потер, стручњак за телесне сатове каже: - Наша тела имају унутрашњи сат који производи 24-часовне ("циркадијалне") ритмове у многим биолошким процесима.
- Наш сат је оптимизован за различите активности и навијен према спољашњим условима као што су дневно светло, активност и заказивање оброка током дана, а затим минимизирање излагања светлости ноћу – све то може утицати на наше целокупно здравље.
Суптилнији поремећаји су уобичајени и могу допринети многим здравственим проблемима. Радници који раде у сменама, на пример, имају већи ризик од коронарне болести срца, неких врста рака и астме.
Чак и излагање вештачком светлу ноћу може бити повезано са лошијим сном и повећаним ризиком од рака дојке. Затим, ту је и природни сат, који посебно долази до узражаја у пролеће.
Током ове транзиције, губимо сан и то ремети наше телесне сатове, што доводи до малог повећања срчаних удара и саобраћајних несрећа.
- Свака ћелија има свој сат, са главним сатом у мозгу који помаже да сви други сатови буду тачни, попут диригента оркестра.
- Главни сат је подешен вашим обрасцима излагања светлу, подешавају га и активности и оброци.
Стручњаци су направили распоред који је у потпуности одређен вашим унутрашњим сатом и креће од буђења до спавања.
7-8 ујутро: Најбоље време за интимне односе
То је зато што су нивои полних хормона, тестостерона код мушкараца и естрогена код жена, ујутру су виши.
Једно истраживање је показало да јутарњи се*с помаже у смањењу крвног притиска и стреса. Али они који покушавају да добију бебу треба да сачекају неколико сати.
- Квалитет сперме је већи, ако имате односе у првој половини дана. Нивои плодности ће достићи врхунац између 11 и 15 часова.
8 ујутро: време је за доручак
- Сачекајте најмање сат времена након буђења пре доручка, каже др Потер.
- Многи од нас подесе аларм како би устали и јели одмах, међутим, тада је још увек наша биолошка ноћ. Ако једемо прерано, можемо доживети велике промене шећера у крви.
Генерално, наши одговори шећера у крви на оброке биће нижи ујутру него увече, око 20 часова.
8:45х: Изађите напоље
Излазак напоље у прва два сата вашег дана помоћи ће вам да ускладите свој телесни сат са дневном светлошћу.
10-11 часова: Заказивање радних састанака
Пажња достиже врхунац два пута у току дана, између 10 и 11 и 16 и 17 сати, каже др Потер.
- Уколико ускладите рад са ритмом мозга, он ће пратити природне падове и дизања концентрације. Ово је важно за дугорочно здравље мозга, јер повећава когнитивну резерву на коју ћете се ослањати да бисте спречили болести као што је Alchajmerova болест.
12:00х: Ручак
Студија из Пекинга из 2022. године показала је да они који ручају у 14 часова, а не у подне, доживљавају виши максимум глукозе после оброка, нижу осетљивост на инсулин и повећање инсулинске резистенције - све факторе који повећавају ризик од дијабетеса.
- Уношење калорија што је више могуће раније у току дана је боље за метаболичко здравље.
16:00х: Научите нешто ново
- Други врхунац пажње у дану чини ово савршеним временом за учење свирања инструмената или похађање часова плеса. Вежбе ума ће повећати когнитивне резерве које ће вам добро послужити када будете старији.
17-18 часова: Идите у теретану
Дневно вежбање је кључно за здравље кардиоваскуларног и мишићно-скелетног система, а перформансе су најбоље у касним поподневним сатима.
- Постоје разлози због којих су многи светски рекорди постављени касно поподне и рано увече. Поподневна вежба може бити боља и за контролу шећера у крви.
18:00х: Лагани оброк
Вечера у 15 часова није практична за већину, па је боља стратегија да поседњи оброк у току дана буде лаган.
- Истраживање је показало да су обилан доручак и лагана вечера бољи за губитак тежине и шећера у крви, него некалорични доручак и калорична вечера.
- Идеално би било да не уносите калорије, укључујући пиће, у року од два сата од одласка у кревет. Ипак, биљни чајеви су добри и пожељни.
Рана вечера је добра за метаболичко здравље и може побољшати сан и здравље кардиоваскуларног система.
22-23х: Време је за спавање!
Ово време је идеално за спавање и најлакши начин да излечите своје срце, показало је истраживање у новом Еуропеан Хеарт Јоурнал.
Нивои хормона стреса кортизола опадају, док ваше тело производи навалу мелатонина који изазива сан и који може помоћи у елиминацији слободних радикала (изазивају рак ) током мрака.
- Здрав ноћни сан може помоћи физичко и ментално здравље. Избегавање јаког вештачког светла које долази од сијалица и телефона три сата пре спавања ће омогућити регенеративни одмор.
- Најбоља врста светлости пре спавања је она која опонаша светлост ватре као у данима пећинског човека.